صاحبخانه یک موادفروش، تصادفی ۵۸ میلیون دلار بیت‌ کوین او را دور انداخت

صاحبخانه یک موادفروش، تصادفی ۵۸ میلیون دلار بیت‌ کوین او را دور انداخت

یکی از فروشندگان ماریجوانا که کدهای بیت‌کوین خود را روی کاغذ A4 چاپ کرده بود، ۵۸ میلیون دلار از درآمد کثیف خود را از دست داد.

کلیف کالیسون بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به کاشت و فروش ماریجوانا مشغول بود و درآمد حاصل از فروش را ازطریق بیت‌کوین دریافت می‌کرد. در آن زمان، هر واحد بیت‌کوین بین ۴ تا ۶ دلار ارزش داشت و کالیسون در این بازه‌ی زمانی، حدود ۶ هزار بیت‌کوین درآمد کسب کرد. او این کدها را روی کاغذ A4 چاپ کرده بود و در جعبه‌ای نگه‌داری می‌کرد. در سال ۲۰۱۷، کالیسون برای محافظت بیشتر از سرمایه‌‌اش، آن‌ را با ۱۲ حساب کاربری مختلف به بیت‌کوین تبدیل کرد. این خلافکار ایرلندی نمی‌تواند از درآمد کثیفش استفاده کند که حالا به رقمی هنگفت تبدیل شده است.

به‌گزارش روزنامه‌ی The Irish Times، بعد از اینکه کالیسون به جرم کاشت و فروش ماریجوانا بازداشت و راهی زندان شد، صاحبخانه‌ی او که متوجه حکم پنج سال زندانش شد، تمام وسایلش را دور ریخت. مهم‌ترین وسیله‌ای که این صاحبخانه دور انداخت، جعبه‌ی حاوی کاغذهایی بود که کالیسون کدهای بیت‌کوین خود را در آن نگه‌داری می‌کرد. ارزش این کدها با احتساب ارزش فعلی بیت‌کوین (حدود ۹ هزار و ۷۰۰ دلار) رقمی معادل ۵۸ میلیون دلار برآورد می‌شود. 

صاحب بیت‌کوین برای دسترسی به این رمزارز به کد نیاز دارد و دارنده‌ی آن کد، صاحب بیت‌کوین شناخته می‌شود. به‌همین‌دلیل، صاحبان بیت‌کوین باید به‌دقت از کدهای خود حفاظت کنند. 

به‌گزارش CNet، پرونده‌ی کالیسون بزرگ‌ترین پرونده‌ی از‌دست‌دادن بیت‌کوین در سال‌های اخیر نیست؛ زیرت در سال ۲۰۱۷، مردی در بریتانیا هاردی را به‌اشتباه دور انداخت که در آن، کدهای بیت‌کوین به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار را نگه‌داری می‌کرد. جرالد کاتن، مالک صرافی رمزارز در بریتانیا، هم سال ۲۰۱۸ در حالی از دنیا رفت که رمزعبور برای دسترسی به ۱۹۰ میلیون دلار بیت‌کوین موجود در حساب صرافی‌اش را به کسی نگفته بود.

براساس این گزارش، کالیسون در‌هر‌صورت امکان استفاده از سرمایه‌ی خود را نداشت؛ چراکه مالکیت این بیت‌کوین‌ها به‌دلیل تأمین از راه غیرقانونی، دراختیار بخش مالی اداره‌ی مبارزه با جرایم ایرلند قرار گرفته بود.

منبع cnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده