تصمیم آمازون برای سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری با هدف بازآموزی کارکنان

تصمیم آمازون برای سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری با هدف بازآموزی کارکنان

آمازون در بیانیه‌ای، از تصمیم این شرکت مبنی‌بر سرمایه‌گذاری در بازآموزی کارکنان و افزایش مهارت آن‌ها، برای برعهده‌گرفتن شغلهای جدید خبر داد.

آمازون برنامه‌ی خود را برای سرمایه‌گذاری بیش از ۷۰۰ میلیون دلار با هدف بازآموزی کارگران این شرکت در سراسر ایالات متحده به‌منظور جا‌به‌جایی آن‌ها برای ایفای نقشی با مهارت‌های فنی و غیرفنی در دفاتر شرکت، مراکز فنی، مراکز تحویل، فروشگاه‌های خرده‌فروشی و شبکه‌ی حمل‌و‌نقل اعلام کرد. هدف شرکت از این کار افزایش سطح مهارت ۱۰۰ هزار نفر یا یک‌سوم از کارکنان خود در آمریکا برای انجام شغل‌های موردنیاز تا سال ۲۰۲۵ است.

آمازون می‌گوید به‌طور خاص عناوین شغلی از‌قبیل متخصص نقشه‌برداری داده، دانشمند داده، معمار راه‌حل و تحلیلگر کسب‌و‌کار، هماهنگ‌کننده‌ی تدارکات، مدیر بهبود فرایند و متخصص حمل‌و‌نقل مد‌نظر این شرکت است. براساس بررسی‌های این شرکت از بخش‌های نیروی کار و استخدام آن در ایالات متحده، مهارت‌های شغلی گفته‌شده بیشترین رشد را در طول ۵ سال اخیر شاهد بوده‌اند.

آمازون سیاتل

برای مثال، بر‌اساس اطلاعات آمازون عنوان شغلی متخصص نقشه‌برداری داده در ۵ سال گذشته رشدی ۸۳۲ درصدی کرده‌ است؛ در حالی‌ که دانشمندی داده ۵۰۵ درصد، معماری راه‌حل ۴۵۴ درصد، مهندسی امنیت ۲۲۹ درصد و تحلیلگری کسب‌و‌کار ۱۶۰ درصد رشد کرده‌اند. در همین‌ حال، مشاغل تخصصی در حیطه‌ی رضایت مشتری ۴۰۰ درصد رشد کرده‌اند.

بخش نیروی‌ کار آمازون انتظار دارد امسال تعداد کارکنان این شرکت در ایالات‌متحده به‌ ۳۰۰ هزار نفر برسد و در مقیاس جهانی برابر با ۶۳۰ هزار نفر شود. رقم سرمایه‌گذاری آمازون درزمینه‌ی بازآموزی با احتساب تعداد کارکنان، شامل هفت‌هزار دلار برای هر کارگر خواهد‌ شد که یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های این شرکت برای بازآموزی است. این بودجه در طیف وسیعی از دستور‌کارها شامل برنامه‌های موجود و طرح‌های جدید توزیع خواهد‌ شد و تمرکز آن روی بازآموزی افراد ماهر یا مبتدی خواهد‌ بود.

این برنامه‌ها شامل آکادمی فنی و جدید آمازون می‌شود که قرار است کارکنان غیرفنی آمازون را با مهارت‌هایی بازآموزی کند که امکان انتقال به بخش‌های مهندسی و نرم‌افزار را به آن‌ها می‌دهد. افزون‌براین، برنامه‌ی جدید Associate2Tech (وابسته‌به آموزش) که وظیفه‌ی جا‌به‌جایی کارکنان مرکز رضایت مشتری را به شغل‌های فنی برعهده دارد و دانشگاه جدید یادگیری ماشینی که آن‌ها را با استفاده از پس‌زمینه‌ی مربوط‌ به فناوری برای وارد‌شدن به بخش یادگیری ماشینی آموزش می‌دهد.

amazon warehouse

همچنین، آمازون برنامه‌ی انتخاب حرفه‌ای خود را توسعه خواهد داد که در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی کرده است. این برنامه وظیفه‌ دارد به افرادی از مرکز رضایت مشتری که قصد دارند به مشاغل پرخطر بروند، پیشنهاد پرداخت پیشاپیش شهریه با نرخ همان روز را بدهد. علاوه‌براین، دوره‌ی کارآموزی آمازون برنامه‌ای کارشناسی زیرپوشش وزارت کار است که پیشنهاد پرداخت هزینه‌ی کلاس‌های آموزشی به‌صورت پیشاپیش و با نرخ همان روز و آموزش هم‌زمان با کار در آمازون را می‌دهد. آموزش اختصاصی آمازون با نام اختصاری AWS و صدور گواهینامه‌های مربوط به آن نیز بر بسته‌شدن شکاف بین مهارت‌ها تمرکز دارد.

بث گلتی، معاون ارشد بخش منابع انسانی آمازون، در این بیانیه‌ گفت:

در سال گذشته، به‌تنهایی ازطریق سرمایه‌گذاری مداوم در جوامع محلی، در بیش از ۴۰ ایالت در سراسر کشور، ده‌ها هزار شغل در ایالات متحده ایجاد‌ کردیم. برای ما ایجاد‌کردن این فرصت‌ها، تازه شروع کار است. در حالی‌ که بسیاری از کارکنان ما خواهان مهارت‌های حرفه‌ای در این شرکت هستند، این برنامه ممکن‌ است برای دیگران گامی در‌ جهت برآورده‌کردن آرزوهای مختلفشان باشد. ما فکر می‌کنیم این مهم‌ است که با سرمایه‌گذاری روی کارکنانمان، مهارت‌های جدید و گزینه‌‎های حرفه‌ای بیشتری برای آن‌ها ایجاد کنیم. با ارائه‌ی این برنامه ما به حمایت از ۱۰۰ هزار کارمند آمازون برای ایجاد مهارت در راستای گام بعدی در حرفه‌ای‌شدنشان متعهد‌ می‌شویم.

amazon

این سرمایه‌گذاری به‌دنبال تصمیم سال گذشته‌ی آمازون مبنی‌بر افزایش حداقل دستمزد کارکنان به‌ روزی ۱۵ دلار در سراسر ایالات متحده در پی افزایش حملات به صنعت خرده‌فروشی این شرکت به‌‌دلیل نحوه‌ی رفتار با کارکنان آمازون و میزان دستمزد پرداختی انجام می‌شود. سناتور برنی سندرز، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به‌طور خاص آمازون را به‌دلیل هدر‌دادن منابع اختصاص‌یافته‌ی دولت فرا‌خوانده‌ و اشاره کرده‌ بود که دستمزد کارکنان آمازون به‌حدی کم است که کارگران نمی‌توانند از خانواده‌هایشان مراقبت کنند. این‌، یعنی هزاران نفر در برنامه‌های یارانه‌ای دولت مانند کوپن غذا حضور داشتند.

جف بزوس، مدیر‌عامل آمازون، بعدها خرده‌فروشان دیگر را به چالش کشید و از آن‌ها خواست به‌تبعیت از او، حداقل دستمزد کارکنان خود را افزایش دهند. آمازون در این زمینه خیلی جلوتر از نزدیک‌ترین رقیب خود، Walmart است که امسال در حال ازدست‌دادن یک‌میلیارد دلار دارایی خود در بخش تجارت الکترونیک شرکت است.

این اخبار درست زمانی منتشر می‌شود‌ که نقش آثار شدید فناوری روی شغل‌ها در حال شکل‌گرفتن است. از آنجا که انبارهای کالای آمازون رفته‌رفته خودکارتر شده و به‌طور‌ کلی، مشاغل هر روز وابستگی بیشتری به فناوری پیدا می‌کنند، نگاه داخلی آمازون برای پر‌کردن نقش‌های جدید عاقلانه به‌ نظر می‌رسد.

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده