بیت کوین نسبت به سوئیس، برق بیشتری مصرف می‌کند

بیت کوین نسبت به سوئیس، برق بیشتری مصرف می‌کند

براساس برآورد تازه‌‌ای ازسوی پژوهشگران دانشگاه کمبریج، مصرف جهانی انرژی در شبکه‌‌ی بیت‌کوین از میزان مصرف برق کل سوئیس پیشی گرفته است.

هفته‌‌ی گذشته یک ابزار آنلاین با نام شاخص مصرف برق بیت‌کوین کمبریج یا CBECI در دسترس عموم قرار گرفت که با هدف برآورد میزان انرژی موردنیاز برای حفظ شبکه‌‌ی بیت‌ کوین به‌‌صورت لحظه‌ای و نهایتا محاسبه‌‌ی میزان کل مصرف سالیانه این شبکه طراحی شده است. در حال حاضر، محاسبات CBECI نشان می‌‌دهد که شبکه‌‌ی جهانی بیت‌‌کوین بیش از ۷ گیگاوات برق مصرف می‌‌کند. این مصرف انرژی طی یک سال  به ۶۴ تراوات‌‌ساعت می‌‌رسد. این میزان انرژی از کل مصرف برق کشور سوئیس در همین بازه‌‌ی زمانی (معادل‌‌با ۵۸ تراوات‌‌ساعت) بیشتر بوده است؛ بااین‌حال، هنوز به مصرف انرژی سالیانه‌‌ی کلمبیا (۶۸ تراوات‌‌ساعت) نمی‌رسد.

بیت کوین / Bitcoin

مصرف انرژی سالیانه‌‌ی  شبکه‌‌ی بیت‌کوین از کشور سوئیس نیز پیش گرفته است

مسئله‌ی یادشده بدان معنی است که بیت‌کوین هم‌‌اکنون مسئول ۰.۲۵ درصد از مصرف انرژی برق کل جهان است. این انرژی معادل روشن‌‌نگه‌‌داشتن تمام سماورهای برقی انگلستان برای مدت ۱۱ سال است. از سوی دیگر، در یک برآورد عجیب و در عین‌‌ حال تامل‌‌برانگیز دیگر عنوان شده که میزان کل تلفات برق تجهیزات الکترونیکی غیرفعال ولی آماده‌‌به‌‌کار در آمریکا هنوز از  چهار برابر مصرف شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین بیشتر است. مایکل راچز، یکی از هم‌‌بنیان‌‌گذاران CBECI طی اظهارنظری گفته است:

ما می‌‌خواهیم از این مقایسه‌‌ها برای رسیدن به یک جمع‌‌بندی بهره ببریم. بازدیدکنندگان از سایت می‌‌توانند خود تصمیم بگیرند که آمار و ارقام ارائه‌‌شده به‌‌نظرشان بزرگ است یا کوچک.

کاملا واضح است که بیت‌‌کوین به مصرف مقادیر بالایی از انرژی نیاز دارد. استخراج‌‌کنندگان (یا ماینرها) این انرژی را صرف محاسبات دائمی در سخت‌‌افزارهایی کامپیوتری می‌کنند تا شبکه را حفظ کنند و اعتبار نقل‌‌و‌‌انتقالات درون آن را تضمین کنند. با وجود این، مهم است که بدانید این آمار و ارقام تنها براساس تخمین ارائه شده‌‌اند. مرکز سرمایه‌‌گذاری جایگزین کمبریج که خود بر پروژه‌‌ی CBECI نظارت داشته است، دیدگاهی متعادل‌‌تر دارد. این مرکز می‌‌گوید:

به‌‌سختی می‌‌توان یک برآورد مطمئن در مورد میزان مصرف برق بیت‌‌کوین ارائه کرد. این برآوردها بیشتر به یک تصویر لحظه‌‌ای از وضعیت بازار شباهت دارد و  اغلب اوقات اعداد حاصل از یک مدل به‌‌کلی با نتایج حاصل از مدل‌‌های پیشین متفاوت است.

CBECI نیز این عدم‌‌قطعیت را درقالب تعریف یک کرانه‌‌ی بالایی و پایینی در برآوردهای خود گنجانده است. کرانه‌‌ی پایینی این محاسبات، عددی حدود ۲۲ تراوات‌‌ساعت را نشان می‌‌دهد؛ درحالی که کرانه‌‌ی بالایی کمی کمتر از ۱۵۰ تراوات‌‌ساعت است (توجه کنید که این آمار و ارقام ممکن است از زمان انتشار مطلب حاضر کمی تغییر پیدا کرده باشند).

Bitcoin

با توجه به فاصله‌ی این کرانه‌ها، باید گفت با یک گستره‌‌ی واقعا وسیع مواجه هستیم. این خود دلیلی است که چرا نباید دقت واقعی این برآوردها را چندان جدی بگیریم. به‌‌عنوان مثال، یک برآورد دیگر از سوی Digiconomist، حکایت از مصرف ۷۰ تراوات‌‌ساعتی شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین در هر سال دارد. این عدد، حدود ۶ تراوات‌‌ساعت بزرگتر از برآورد CBECI دانشگاه کمبریج است (CBECI در این لینک، به سازوکار و روش محاسبات مربوط‌‌به این برآوردها اشاره کرده است که درصورت علاقه می‌‌توانید مطالعه کنید).

صرف‌‌نظر از اینکه اعداد و ارقام واقعی چقدر باشند، باید اذعان کرد که مصرف انرژی شبکه‌‌ی بیت‌کوین چشمگیر است. نکته‌ی تامل‌‌برانگیزتر اینکه رشد مصرف انرژی این شبکه شتاب درخورتوجهی هم داشته؛ به‌‌گونه‌‌ای که گاهی اوقات حتی در بازه‌‌ی زمانی ۶ ماهه و کمتر نیز برق مصرفی شبکه توانسته تا میزان دو برابر رشد کند. این رشد مصرف در انرژی قطعا با آثار زیست‌‌محیطی واضحی همراه خواهد بود. با این حال، باتوجه به نامشخص‌‌بودن نوع منابع تأمین انرژی شبکه‌‌ی بیت‌کوین، برآورد دقیق میزان کربن منتشر‌‌شده و درنتیجه حجم آثار زیست‌‌محیطی ناشی‌‌از این شبکه بسیار دشوار خواهد بود.

متوسط مصرف انرژی این شبکه‌‌ی ارز دیجیتال در ازای هر تراکنش‌‌ نیز مقادیر بالایی را به خود اختصاص داده است. الکی دوریس، یکی از کارشناسان شرکت مشاور سرمایه‌‌گذاری PwC می‌‌گوید در حال حاضر، تعداد تراکنش‌‌های این شبکه به کمتر از ۱۰۰ میلیون واحد در هر سال می‌‌رسد. این میزان در مقایسه با حجم ۵۰۰ میلیارد واحدی کل تراکنش‌‌های مالی شبکه‌‌ی مالی سنتی واقعا ناچیز است. دوریس برآورد می‌‌کند که میزان مصرف انرژی بیت‌کوین در ازای هر تراکنش به‌‌تنهایی بیشتر از مجموع مصرف شبکه‌‌ی جهانی بانک‌‌ها است.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده