اوبر با پرداخت ۳.۱ میلیارد دلار کریم را تصاحب می‌کند

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
مطالعه 2 دقیقه
شنیده‌ها نشان از این دارد که اوبر در حال تصاحب بزرگ‌ترین رقیب خود در خاورمیانه با پرداخت بیش از ۳.۱ میلیارد دلار است.

منابع نزدیک اعلام کرده‌اند که اوبر طی هفته‌ی جاری تصاحب کریم، بزرگ‌ترین سرویس رقیب در خاورمیانه را تصاحب خواهد کرد. کریم یک سرویس اشتراک‌گذاری خودرو با مرکزیت دوبی است. براساس شنیده‌ها اوبر ۱.۴ میلیارد دلار به‌صورت نقدی و ۱.۷ میلیارد دلار را در قالب اسناد مالی که قابلیت تبدیل به سهام اوبر را دارند، پرداخت خواهد کرد. باتوجه‌به قیمت مورد توافق، هر سهم از کریم با ارز ۵۵ دلار مبادله خواهد شد.

منابع آگاه از این معامله اعلام کرده‌اند که اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران کریم که شامل شرکت سرمایه‌گذاری الولید بن تلال، میلیارد سعودی و شرکت ژاپنی راکوتن است، فرصت دارند تا پایان امروز موافقت خود را با نهایی شدن این معامله اعلام کنند و در صورت موافقیت، تصاحب کریم توسط اوبر فردا به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد.

خرید کریم توسط اوبر را باید جزو آخرین اقدامات استارتاپی خواند که قرار است در آینده‌ای بسیار نزدیک سهام خود را به‌صورت عمومی در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه کند. عرضه‌ی عمومی سهام اوبر را باید جزو بزرگ‌ترین عرضه‌‌های اولیه سهام بین شرکت‌های حوزه‌ی فناوری خواند. برآوردها نشان از این دارد که ارزش اوبر پس از ورود به بازار سهام به بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

کریم در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود که از این‌رو نام خود را به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین استارتاپ‌های خاورمینه بر سرزبان‌ها انداخت. کریم بیش از یک میلیون راننده داشته و در ۹۰ شهر به گستردگی ۱۵ کشور در حال فعالیت است.

تصاحب کریم توسط اوبر را باید نشانه‌ای دال بر توجه اوبر به منطقه‌ی خاورمیانه خواند که یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان به شمار می‌رود.

مطالب مشابه

نظرات