ازدست‌رفتن ۱۹۰ میلیون دلار رمزارز در بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین در کانادا

ازدست‌رفتن ۱۹۰ میلیون دلار رمزارز در بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین در کانادا

پس از فوت جرالد کاتن، مؤسس و مدیرعامل صرافی QuadrigaCX، امکان دسترسی به سرمایه‌های کریپتو ذخیره‌شده در کیف‌ِپول سرد وجود ندارد.

QuadrigaCX بزرگ‌ترین صرافی رمزارز بیت‌کوین در کانادا است که اخیرا حدود ۱۹۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار رمزارز را بعد از آن ازدست داد که دسترسی به «کیف‌ِپول سرد» آن ناممکن شد. کیف‌ِپول سرد به کیف‌ِپول رمزارزی گفته می‌شود که به‌منظور افزایش امنیت به‌صورت آفلاین و بدون اتصال به اینترنت از آن نگه‌داری می‌شود.

در ۳۱ژانویه، دادگاه عالی نووا اسکوشیای کانادا استشهادیه‌ای منتشر کرده که نشان می‌دهد ۱۹۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار دارایی در قالب بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، بیت‌کوین کش SV، بیت‌کوین گلد، لایت‌کوین و اتریوم ازدست رفته است.

چگونه صرافی بیت‌کوین تمامی سرمایه‌ی کریپتو خود را ازدست داد؟

این استشهادیه را ابتدا CoinDesk به‌دست آورده که جنیفر رابرتسون (Jennifer Robertson)، همسر مؤسس و مدیرعامل سابق و تازه درگذشته‌ی QuadrigaCX، به دادگاه تقدیم کرده است.

با‌توجه‌به گواهی فوت که به استشهادیه ضمیمه شده، جرالد کاتن (Gerald Cotten) به‌علت ابتلا به نوعی بیماری روده به‌نام «کروهن» در کشور هند فوت کرده است. خبر درگذشت وی در اوایل ژانویه اعلام شده است.

به‌طور معمول بیشتر صرافی‌های رمزارز، مانند باینانس و کوین‌بیس، بخش زیادی از سرمایه‌های خود را در کیف‌ِپول سرد ذخیره‌ می‌کنند تا از خطر حمله‌های هکرها و نقص‌های امنیتی پیشگیری کنند. البته، ممکن است زیرساخت‌هایی به‌شکل سیستم چندامضایی تعریف شود که طی آن، صرافی بتواند در شرایط خاصی سرمایه‌ها را برداشت کند.

درباره‌ی QuadrigaCX مؤسس و مدیرعامل آن به‌تنهایی مسئول نظارت و نگه‌داری سرمایه‌ها بوده و از زمان فوت او، هیچ‌کس نتوانسته به سرمایه‌های مدنظر دسترسی داشته باشد.

در استشهادیه آمده است:

روش معمول این بود که جرالد کاتن برای پیشگیری از خطر‌های احتمالی، بیشتر سکه‌ها را در کیف‌ِپول سرد ذخیره می‌کرد.

رابرتسون متخصصی استخدام کرده تا بتواند کلید خصوصی لپ‌تاپ شخصی کاتن را رمزگشایی کند که در آن کیف‌ِپول رمزارزها نگه‌داری می‌شده است. این اقدامات تاکنون موفق نبوده و درنتیجه، صرافی نتوانسته سرمایه‌ها را مجددا بازیابی کند.

اگر این صرافی موفق نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

CCN در اول فوریه گزارش داده صرافی QuadrigaCX تلاش‌هایی برای بازگرداندن سرمایه‌های کریپتو و پول‌های ذخیره‌شده‌ی اشخاص دیگر در کیف‌ِپول کرده است.

این شرکت اعلام کرده است:

در چند هفته‌ی گذشته، تلاش‌های بسیاری برای رسیدگی به مسائل مربوط به نقدینگی و رمزارزهایی کرده‌ایم که در کیف‌ِپول ذخیره‌ شده‌اند؛ اما متأسفانه هیچ‌کدام از این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است.

در‌حال‌حاضر، این شرکت اقداماتی برای جلوگیری از اقامه‌ی دعوی سرمایه‌گذاران انجام داده است. اگر شرکت نتواند سرمایه‌های کاربران را بازگرداند، برای جبران خسارت سرمایه‌گذاران باید صرافی را بفروشد. تاکنون نیز، این صرافی پیشنهادهایی دریافت کرده است.

صرافی QuadrigaCX از دادگاه تقاضا کرده دادرسی را به‌طور موقت متوقف کند تا آن‌ها و پیمان‌کارانش بتوانند راهی برای دسترسی به سرمایه‌ها پیدا کنند. همچنین، آن‌ها به دریافت مهلت مناسبی نیاز دارند تا درباره‌ی حواله‌های بانکی برای این صرافی مذاکره کنند.

سیستمی که این صرافی از آن استفاده کرده، باعث شده یکی از مدیران تمامی سرمایه‌ها را دراختیار داشته باشد. این روش موجب شده صدها میلیون دلار ازدست برود. این در‌حالی‌ است که می‌توانستند با استفاده از سیستم‌های مدیریتی مناسب‌تری از بُروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنند.

همان‌طورکه ملتم دیمیرورس (Meltem Demirors)، مدیر CoinShares، قبلا گفته است، صرافی‌های بزرگ رمزارز بایده برنامه‌ریزی مناسبی برای ادامه‌ی کسب‌وکارشان داشته باشند و بی‌شک، سیستم‌های مدیرتی یکی از همین برنامه‌ریزی‌ها محسوب می‌شود.

منبع CCN
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده