رایانش ابری می‌تواند مایکروسافت را به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل کند

رایانش ابری می‌تواند مایکروسافت را به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل کند

تحلیلگران مؤسسه‌ی مورگان استنلی می‌گویند مایکروسافت می‌تواند سال آینده با پیشتازی در کسب‌وکار رایانش ابری، نشان افتخار اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان را از آن خود کند.

اقبال روزافزون به فناوری رایانش ابری و به‌ویژه مدل ابر عمومی، می‌تواند مایکروسافت را به اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان تبدیل کند. ابر عمومی یکی از مدل‌های پیاده‌سازی و استقرار سامانه‌ی رایانش ابری است. انستیتوی ملی استانداردها و فناوری‌ها (NIST) در تعریف این مدل آورده است:

ابر عمومی یا ابر خارجی، توصیف‌کننده‌ی رایانش ابری در معنای اصلی و سنتی آن است. سرویس‌ها به‌صورت پویا و از طریق اینترنت و در واحدهای کوچک از یک عرضه‌کننده‌ی شخص ثالث تدارک داده می‌شوند که منابع را به‌صورت اشتراکی به کاربران اجاره می‌دهد (Multi-tenancy) و بر اساس مدل رایانش همگانی و مشابه صنعت برق و تلفن، برای کاربران صورتحساب می‌فرستد.

کیت وایس، تحلیلگر مؤسسه‌ی خدمات مالی مورگان استنلی، قیمت هدف خود برای سهام مایکروسافت را از ۱۱۰ دلار به ۱۳۰ دلار در هر سهم افزایش داده است. با این حساب می‌توان انتظار داشت که ارزش بازار مایکروسافت به رقم یک تریلیون دلار برسد. هفته‌ی گذشته در پایان معاملات روزانه‌ی دوشنبه، سهام مایکروسافت به بهای ۹۳.۷۸ دلار در بازار بورس نزدک دادوستد شد و ارزش بازار این غول دنیای فناوری به ۷۷۲.۱ میلیارد دلار رسید. تاکنون هیچ شرکتی موفق به تصاحب عنوان اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان نشده است؛ اما پیش‌تر تصور عمومی بر این بود که گوگل و اپل، دو مدعی اصلی برای کسب این عنوان هستند؛ اما به گفته‌ی وایس، اگر ردموندی‌ها دو اقدام کلیدی رشد کسب‌وکار ابر عمومی و بهبود حاشیه‌ی سود را در دستور کار خود قرار دهند، می‌توانند گوی سبقت را از سایر شرکت‌ها در کسب نشان اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان بربایند. وایس در یادداشت تحلیلی خود نوشته است:

در حال حاضر ۲۱ درصد از بار کاری سازمان‌ها از سرورهای درون‌سازمانی به سامانه‌های ابری منتقل شده است که انتظار می‌رود طی سه سال آینده به ۴۴ درصد برسد. با این حساب، به نظر می‌رسد که مایکروسافت همچنان موقعیت خود را به‌عنوان بازیگری مسلط در بازار ابر عمومی حفظ خواهد کرد و اندازه‌ی کسب‌وکار خود در این بخش را با افزایش دو برابری به ۲۵۰ میلیارد دلار خواهد رساند... علاوه‌ بر رشد فزاینده‌ی کسب‌وکار ابری، شاخص‌های مالی مایکروسافت نیز دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند. پیش‌بینی ما این است که طی سه سال آینده، حاشیه‌ی سود ناخالص و عملیاتی این شرکت افزایش پیدا کنند.

آمازون با کسب درآمد ۱۷.۵ میلیارد دلاری از سرویس‌های وب خود، با فاصله‌ای زیاد از سایر رقبا نبض بازار ابر عمومی را در دست دارد؛ با این حال تحلیلگران مورگان استنلی بر این باور هستند که در بلندمدت حضور پررنگ‌تر مایکروسافت در کسب‌وکارهای سازمانی می‌تواند این شرکت را از سایر بازیگران سرویس‌های ابری یک گام جلوتر بیندازد؛ چرا که روز به روز شرکت‌های بیشتری بار کاری خود را از سرورهای درون‌سازمانی به سامانه‌های ابری منتقل می‌کنند.

مایکروسافت تاکنون جزئیات دقیقی از پلتفرم رایانش ابری خود موسوم به آژور منتشر نکرده است؛ اما اعلام کرده که درآمد این پلتفرم در سال میلادی گذشته بالغ بر ۹۸ درصد افزایش پیدا کرده است. کل بخش رایانش ابری این شرکت که شامل آژور و سایر محصولات مبتنی بر ابر همچون آفیس ۳۶۵ می‌شود، در فصل مالی منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ افزون بر ۵.۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.

منبع BUSINESSINSIDER
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده