کاهش ۳۹ درصدی سود خالص فاکسکان به دلیل عدم تأمین آیفون 10

کاهش ۳۹ درصدی سود خالص فاکسکان به دلیل عدم تأمین آیفون 10

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، سود شرکت فاکسکان به دلیل عدم توانایی در تأمین تقاضای بالای آیفون ۱۰ دچار افت ۳۹ درصدی شده است.

شرکت تایوانی فاکسکان، مونتاژکننده‌ی اصلی محصولات اپل، از کاهش ۳۹ درصدی سود خالص خود خبر داده است. به نقل از وال استریت ژورنال، با وجود این‌که کاهش سود این شرکت اتفاقی قابل پیش‌بینی بود؛ اما میزان آن به طرز قابل توجهی بیشتر از تخمین کارشناسان است. فاکسکان در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، کاهشی ۳۹ درصدی تجربه کرده است که این امر از سال ۲۰۰۸ تاکنون، بی‌سابقه بوده است.

دلیل عمده‌ی این کاهش سود، مشکلات عدیده‌ای است که این شرکت در مونتاژ آیفون ۱۰ با آن رو‌به‌رو است. آیفون ۱۰، پرچم‌دار هزار دلاری اپل، تنها گوشی هوشمند تمام‌صفحه‌ی این شرکت است که از صفحه‌نمایش OLED بهره می‌برد. قبل از ارائه‌ی این گوشی در تاریخ سوم نوامبر، گزارش‌های زیادی مبنی بر مشکلات اپل (Apple) در تأمین این صفحه‌نمایش‌ وجود داشت.

مشکل دیگری که باعث می‌شود عرضه‌ی آیفون ۱۰ پاسخگوی تقاضای آن نباشد، فیس آی‌دی است. فیس آی‌دی، سیستم تشخیص هویت بایومتریکی که از اسکن چهره به جای اثر انگشت (تاچ آی‌دی) برای باز کردن گوشی استفاده می‌کند. اواخر اکتبر بلومبرگ گزارش کرد که اپل برای تسریع ساخت، به تأمین‌کنندگان فیس آی‌دی گفته است که دقت قطعه را پایین بیاورند. البته این ادعا بعدا توسط اپل تکذیب شد.

آیفون X

فاکسکان همکار اپل در مونتاژ آیفون ۱۰ (iPhone X) است. ارسال سفارش‌های جدید این گوشی برای سه تا چهار هفته‌ی دیگر برنامه‌ریزی شده‌ است که نشان از این دارد که تقاضا برای این گوشی بیش از ظرفیت عرضه‌ی آن است. اپل که این وضعیت را پیش‌بینی می‌کرد، آیفون ۱۰ را شش هفته دیرتر از آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس عرضه کرد تا زمان بیشتری به فاکسکان داده باشد.

در ابتدای عرضه‌ی آیفون ۱۰، زمان ارسال سفارش‌ها پنج تا شش هفته اعلام شده بود؛ این زمان اکنون به سه تا چهار هفته در آمریکا و دو تا سه هفته در انگلیس کاهش پیدا کرده است. بنابراین، به نظر می‌رسد اپل و فاکسکان بر بسیاری از مشکلات تأمین قطعات فائق آمده باشند. در سه‌ماهه‌‌ی سوم سال جاری تعداد ۴۴ میلیون دستگاه آیفون ۱۰ تولید شد که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سه‌ماهه‌ی چهارم به نزدیک دوبرابر یعنی ۸۱ میلیون دستگاه افزایش پیدا کند. بازخورد این میزان از تولید، در سود خالص سه‌ماهه‌ی چهارم فاکسکان نمایان خواهد شد.

آیفون ۱۱ / آیفون ۱۱ پرو

برای مطالعه‌ی تمام مطالب مرتبط با گوشی‌های جدید اپل شامل مشخصات فنی، قیمت، تصاویر و ویدیوی نگاه نزدیک، به صفحه‌‌های آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون 11 مراجعه کنید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید