اپل خط تولید مک پرو جدید را از آمریکا به چین منتقل می‌کند

اپل خط تولید مک پرو جدید را از آمریکا به چین منتقل می‌کند

اپل در سال ۲۰۱۳ تولید مک پرو را به خاک آمریکا منتقل کرد. حال اخباری از جابه‌جایی خط‌تولید این محصول قدرتمند به‌گوش می‌رسد.

اپل از سال ۲۰۱۳، مدل پیشین مک پرو را در آستین تگزاس تولید می‌کرد؛ اما نسل جدید مک پرو در چین تولید می‌شود. وال‌استریت ژورنال در‌این‌باره چنین گزارش می‌دهد:

با شدت‌گرفتن تنش بین آمریکا و چین، اپل تولید تنها دستگاه مهمی که پیش‌تر داخل خاک آمریکا انجام می‌شد، به خارج از کشور انتقال می‌دهد.

وال‌استریت ژورنال به‌نقل از منابع خود در ادامه می‌افزاید:

غول دنیای فناوری به شرکت Quanta Computer Inc سفارش تولید کامپیوتر رومیزی ۶ هزار دلاری خود را داده و فرایند تولید در کارخانه‌ای نزدیک شانگهای را سرعت بخشیده است. واحد تولید Quanta به دیگر تأمین‌کنندگان اپل در آسیا نزدیک است که این امر هزینه‌های حمل‌و‌نقل را برای اپل درمقایسه‌با حمل قطعات به آمریکا کاهش می‌دهد.

اپل به وال‌استریت ژورنال اعلام کرده مک پرو جدید در ایالات متحده طراحی و مهندسی شده و برخی قطعات آن نیز ساخت آمریکا هستند. اپل باور دارد مونتاژ نهایی فقط بخشی از فرایند تولید است.

ترامپ به اپل تأکید کرده محصولات بیشتری در خاک آمریکا تولید کند و دولت این کشور در‌حال‌برنامه‌ریزی برای اِعمال تعرفه‌ی ۲۵ درصدی برای محصولات وارداتی از چین است. کوپرتینویی‌ها هفته‌ی گذشته از دولت خواسته بودند از وضع تعرفه خودداری کند؛ چراکه درغیراین‌صورت آیفون، آیپد، مک، ایرپاد و اپل تی‌وی همگی گران‌تر خواهند شد.

در مه۲۰۱۳، تیم کوک، مدیرعامل اپل، برنامه‌های خود برای ایجاد خط‌تولیدی جدید در آمریکا را به‌منظور تولید مک پرو تأیید کرد و گفت شرکت متبوعش برای آوردن خط‌تولید مک پرو به داخل خاک آمریکا، ۱۰۰ میلیون دلار هزینه می‌کند. بااین‌حال چندی بعد، اپل با مشکلات عدیده‌ای در تولید مک پرو مواجه شد.

براساس مقاله‌ای از نیو‌یورک‌تایمز، اپل برای تأمین پیچ کافی با مشکل مواجه شد. آزمایش‌های مربوط‌به نسخه‌های جدید کامپیوتر به‌تأخیر افتاد؛ زیرا واحد تولید ۲۰ نفره‌ای که تأمین‌کننده‌ی اپل به آن متکی بود، نمی‌توانست روزانه بیش از هزار پیچ تولید کند. کمبود پیچ و مشکلات دیگر، فروش مک پرو را چند ماه به‌تعویق انداخت.

مشکل دیگر به طراحی مک پرو ۲۰۱۳ بازمی‌گشت. در سال ۲۰۱۷، کریگ فدریگی به خبرنگاران گفت:

ما [با طراحی استوانه‌ای] مک‌ پرو خود را در تنگنای حرارتی گرفتار کردیم؛ چراکه سیستم خنک‌کننده‌ی آن نمی‌توانست پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند را خنک کند. مک پرو ۲۰۱۳ به‌اندازه‌ای که کاربران حرفه‌ای می‌خواستند، ماژولار نبود و امکان ارتقای سخت‌افزار را ارائه نمی‌داد.

خلأ برنامه‌ای برای ارتقا و به‌روزرسانی مک‌ پرو به‌مدت پنج سال باعث شد فروش این کامپیوتر چندان مناسب نباشد. وال‌استریت ژورنال باور دارد:

تولید مک پرو جدید در چین تأثیر زیادی بر خط‌تولید قدیمی این محصول در تگزاس نخوهد گذاشت؛ چراکه تقاضا برای نسل قبلی، سال‌ها پیش فروکش کرده است. فلکس (Flex)، شرکت طرف‌ قرارداد اپل، خط‌تولید خود در تگزاس را به نوسازی کامپیوترهای تولیدشده اختصاص داده و به تولید محصولات HP و دیگر شرکت‌ها ادامه می‌دهد.

منبع arstechnica

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید