ایردراپ چیست؟ دریافت ارز دیجیتال رایگان با Airdrop

یک‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
مطالعه 10 دقیقه
بیت کوین درحال ایردراپ با چتر آبی سفید
ایردراپ روشی بسیار مؤثر برای بازاریابی است که این روزها بسیاری از پروژه‌های کریپتو برای جذب کاربران و معرفی خدماتشان از آن استفاده می‌کنند.
تبلیغات

فرض کنید برای راه‌اندازی پروژه‌ی رمزارزی خود و جذب کاربر، هزینه‌ای مشخص برای تبلیغات اختصاص داده‌اید؛‌ با تبلیغات سنتی می‌توان تا حدودی پروژه را به دیگران معرفی کرد و درصورتی‌که آگهی‌ها خیلی خوب عمل کنند، برخی از افراد به پروژه علاقه‌مند خواهند شد. اما درصورتی‌که به‌جای صرف هزینه برای تبلیغات، از کاربران بخواهید در ازای عضویت در پروژه و کمک به گسترش آن، سهمی از توکن‌ها دریافت کنند چه؟ این روش اخیراً میان بسیاری از پروژه‌های حوزه‌ی کریپتو محبوب شده‌ زیرا تأثیرش از تبلیغات سنتی خیلی بیشتر است.

ایردراپ (AirDrop) یکی از موضوعات مهم حوزه‌ی کریپتو محسوب می‌شود. ایردراپ ارزهای دیجیتال، نوعی استراتژی بازاریابی است که در آن، توکن یا کوین پروژه‌ی بلاک چینی، به‌طور رایگان یا در ازای انجام چند کار کوچک به کیف‌های پول کاربران ارسال می‌شود.

کارهایی که کاربران برای دریافت ارز دیجیتال رایگان ازطریق ایردراپ باید انجام دهند از طرف تیم توسعه‌دهنده تعیین می‌شود. این کارها می‌تواند شامل بازنشر پستی در شبکه‌های اجتماعی، عضویت در کانال یوتیوب، صفحه‌ی دیسکورد، کانال تلگرام و موارد دیگر باشد.

ایردراپ چیست

ایردراپ، فعالیت تبلیغاتی محسوب می‌شود که استارتاپ‌های حوزه‌ی بلاک چین معمولاً از آن برای معرفی و راه‌اندازی پروژه‌ی ارز دیجیتال خود بهره می‌برند. هدف اصلی از ایردراپ این است که پس‌ از لیست‌شدن اولیه‌ی توکن، توجه کاربران به آن پروژه جلب شود و آن‌ها به انجام معامله با توکن مذکور ترغیب شوند.

بیت کوین درحال ایردراپ با چتر قرمز

ایردراپ معمولاً ازطریق وب‌سایت شرکت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. کوین یا توکن‌های ایردراپ فقط به کیف پول‌های خاصی بر اساس شبکه‌ی بلاک‌ چین ارسال می‌شوند.

اما سؤال مهم این است که چگونه ایردراپ رایگان دریافت کنیم؟ برای دریافت این هدیه‌ی رایگان، شاید نیاز باشد مقداری از رمزارز خاصی را در کیف پول خود نگه دارید. همچنین، گاهی اوقات برای دریافت ایردراپ باید کارهای خاصی مثل نوشتن پست درمورد رمزارز مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با یکی از اعضای پروژه یا نوشتن پست وبلاگی را انجام دهید.

در نهایت با انجام ایردراپ، مقداری توکن برای کاربران واجدشرایط به کیف پول‌های آن‌ها واریز می‌شود که می‌توان آن را به صرافی ارز دیجیتال خارجی یا صرافی ارز دیجیتال ایرانی انتقال داد.

انواع ایردراپ ارز دیجیتال

ایردراپ‌ها در فضای رمزارزها به چند دسته تقسیم می‌شوند که هرکدام تفاوت‌هایی با دیگری دارند.

انواع ایردراپ

۱. ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)

در ایردراپ استاندارد، برای دریافت توکن‌های رایگان فقط باید در پروژه‌‌ی مورد نظر ثبت‌نام کنید. در این نوع ایردراپ‌ها، معمولاً ارائه‌ی آدرس کیف پول معتبر کافی است و نیازی به انجام کار دیگری نخواهید داشت.

ایردراپ‌های استاندارد اغلب دارای تعداد مشخصی توکن برای توزیع هستند و محدودیتی برای میزان دریافت هر فرد وجود دارد. به‌همین دلیل، برخی از ایردراپ‌های استاندارد زمان‌بندی مشخصی دارند. با اینکه این نوع ایردراپ به‌دلیل سادگی محبوبیت زیادی دارد، اما مانعی برای ایجاد چندین کیف پول توسط یک کاربر برای دریافت تعداد بیشتری توکن دیده نمی‌شود؛ بنابراین، دریافت این نوع ایردراپ احتمالاً کمی دشوار خواهد بود تا کاربر را از ساخت چند کیف پول منصرف کند.

۲. ایردراپ جایزه‌دار (Bounty Airdrop)

در ایردراپ جایزه‌دار، کاربران برای انجام برخی کارها پاداش دریافت می‌کنند. این کارها معمولاً به‌منظور افزایش آگاهی از پروژه انجام می‌شود و فعالیت‌هایی مثل ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی با تگ‌کردن شرکت، بازی‌کردن یا بازنشر پست‌های شبکه‌ی اجتماعی سازندگان پروژه را دربر می‌گیرد. همچنین امکان دارد برای کارهایی مثل جذب کاربر جدید، ثبت‌نام در خبرنامه‌ی پروژه یا عضویت در کانال دیسکورد آن‌ها، پاداش‌های اضافه درنظر گرفته شود.

در ازای انجام وظایف مشخص در ایردراپ‌های جایزه‌دار، کاربران اغلب امتیازاتی دریافت می‌کنند که مقدار توکن دریافتی آن‌ها را تعیین می‌کند. همچنین احتمال دارد کاربر برای واجد شرایط‌ شدن جهت دریافت ایردراپ، نیاز به کسب حداقل امتیاز داشته باشد. بازی همستر کامبت که این روزها محبوبیت بسیار بالایی میان کاربران ایرانی دارد، از روش ایردراپ جایزه‌دار استفاده می‌کند.

۳. ایردراپ هولد (Holder Airdrop)

ایردراپ هولد به‌صورت خودکار و بر اساس تعداد توکن‌هایی که کاربر درحال‌حاضر در کیف پول خود نگه می‌دارد (هولد می‌کند) انجام می‌شود. ازآنجاکه اطلاعات کیف پول و بلاک‌ چین بخشی از دفتر کل توزیع‌شده عمومی هستند، تمام کاربران بلاک‌ چین می‌توانند به‌صورت شفاف، کیف پول‌ها و میزان توزیع توکن‌ها را مشاهده کنند.

یکی از معایب ایردراپ هولد این است که امکان دارد برخی از دارندگان توکن، تمایلی به دریافت ایردراپ نداشته باشند. همچنین، این نوع ایردراپ باعث می‌شود فقط افرادی که سرمایه‌ی بیشتری دارند از مزایای آن بهره‌مند شوند. در برخی از ایردراپ‌های هولد، امکان دارد برای دریافت پاداش، نیاز به نگهداری حداقل مقدار مشخصی از توکن داشته باشید؛ در غیر این‌ صورت، میزان پاداش به نسبت توکن‌های هولدشده، کاهش می‌یابد.

۴. ایردراپ اختصاصی (Exclusive Airdrop)

ایردراپ اختصاصی، نوع خاص‌تری از ایردراپ هولد محسوب می‌شود که در آن افراد خاصی به‌صورت جداگانه برای دریافت ایردراپ انتخاب می‌شوند. معیار انتخاب در ایردراپ اختصاصی، میزان توکن‌های کاربر نیست، بلکه بر اساس عواملی مثل مدت‌زمان صرف‌شده روی پروژه، بیشترین مقدار سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های غیرتوکنی پروژه و تعداد پست‌های منتشرشده در انجمن پروژه تعیین می‌شود.

ایردراپ اختصاصی، روشی متمرکزتر برای پاداش‌دادن به افرادی است که ارتباط نزدیک‌تری با پروژه دارند و شاید به کیف پول‌هایی که اصلاً توکنی نگه‌داری نمی‌کنند، ایردراپ اهدا شود. دقت کنید فرقی ندارد توکن‌ها روی کیف پول سخت افزاری نگه‌داری شوند یا کیف پول نرم‌افزاری.

۵. ایردراپ قرعه‌کشی (Raffle Airdrop)

بعضی از انواع ایردراپ‌های قبلی می‌توانند با ایردراپ قرعه‌کشی ترکیب شوند. در اکثر موارد، پروژه‌های کریپتویی تعداد ایردراپ‌هایی که قصد توزیع آن‌ها را دارند اعلام و افراد را به دریافت بلیت قرعه‌کشی تشویق می‌کنند. این بلیت می‌تواند ازطریق نگه‌داری توکن، کسب امتیاز یا حتی فقط اعلام علاقه به پروژه به دست آید.

در نهایت، تعداد افراد علاقه‌مند به دریافت ایردراپ معمولاً از تعداد ایردراپ‌هایی که شرکت قصد توزیع آن‌ها را دارد، بیشتر است؛ در این شرایط قرعه‌کشی برگزار می‌شود و تعداد محدودی از کیف‌های پول کاربران به‌صورت تصادفی برای دریافت ایردراپ انتخاب می‌شوند.

نکته‌ی مهم: هرگز کلید خصوصی کیف پول خود را با کسانی که نمی‌شناسید یا به آن‌ها اعتماد ندارید، به اشتراک نگذارید.

فرایند ایردراپ ارز دیجیتال

روند ایردراپ ارز دیجیتال با تصمیم پروژه یا شرکت برای راه‌اندازی یک ایردراپ آغاز می‌شود. این تصمیم می‌تواند بنا به دلایل مختلفی مانند استراتژی‌های بازاریابی، اعمال به‌روزرسانی مهم در شبکه یا تشویق سرمایه‌گذاران فعلی گرفته شود. اولین قدم، انتخاب نحوه‌ی اجرای ایردراپ و تعیین افراد واجد شرایط برای دریافت آن است.

بیت کوین ها با چتر درحال ایردراپ شدن به کیف پول

گام بعدی برای ایردراپ‌های گسترده و عمومی، راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی است. این کمپین شامل جمع‌آوری اطلاعات از افراد علاقه‌مند می‌شود که معمولاً باید آدرس کیف پول آن‌ها دریافت شود، هرچند امکان دارد شرکت‌ها برای افزایش تعداد مخاطبان خود، ایمیل افراد را نیز جمع‌آوری کنند.

برخی از ایردراپ‌ها در بازه‌ی زمانی مشخصی فعال می‌شوند که در آن، افرادی که واجد شرایط خاصی هستند، شناسایی خواهند شد. برای مثال، امکان دارد پروژه‌ای در ساعت ۰۰:۰۰ روز اول ژانویه تمام آدرس‌های کیف پولی را که حداقل ۱٬۰۰۰ توکن در آن زمان داشته‌اند، شناسایی کند. هر تراکنشی که بعد از ثبت این فهرست اتفاق بیفتد، تأثیری بر نتایج ایردراپ نخواهد گذاشت؛ بنابراین، قیمت کوین یا توکن معمولاً باتوجه‌به زمان شناسایی افراد واجد شرایط، با نوسان همراه می‌شود.

پس از انتخاب فهرست دریافت‌کنندگان ایردراپ، توزیع آن اغلب ازطریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند برای اجرای ایردراپ از کیف پول اصلی خود (Treasury wallet) استفاده کند و معمولاً برای نشان‌دادن عدالت در توزیع ایردراپ، جزئیات تراکنش بلاک را به‌اشتراک می‌گذارند. این تراکنش، خروج ایردراپ از کیف پول شرکت و توزیع آن میان دریافت‌کنندگان را نشان می‌دهد.

دریافت‌کنندگان ایردراپ اغلب به‌صورت مستقیم سکه یا توکن‌ها را دریافت می‌کنند، بدون اینکه نیازی به پذیرش آن‌ها داشته باشند. برخی از دریافت‌کنندگان برای اینکه بتوانند موجودی توکن خود را در کیف پول مشاهده کنند، باید توکن مورد نظر را به همراه آدرس آن به کیف پول خود اضافه کنند.

کلاهبرداری‌های ایردراپ ارز دیجیتال

ایردراپ‌های قانونی و مشروع ارز دیجیتال، هرگز از شما درخواست سرمایه‌گذاری روی رمزارز نمی‌کنند؛ زیرا هدف اصلی ایردراپ صرفاً تبلیغات است.

از طرف دیگر، برخی از کلاهبرداری‌های حوزه‌ی کریپتو شامل ارسال مقادیر بسیار ناچیزی از بیت‌کوین یا سایر رمزارزها به گیرندگان ناآگاه است که با عنوان Dusting Scam شناخته می‌شود.

کلاهبرداری به روش ایردراپ

بسیاری از کلاهبرداری‌های ایردراپ، کاربران را به اتصال کیف پول خود به وب‌سایت‌های فیشینگ برای دریافت ایردراپ هدایت می‌کنند. اغلب، آدرس وب ۳ (Web 3) از کاربر می‌خواهد با استفاده از سرویس‌های محبوب کیف پول مانند متامسک یا تراست والت به وب‌سایت متصل شود. پس از اتصال کیف پول، با واردکردن عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی از طرف کاربر، کلاهبرداری تکمیل می‌شود.

کلاهبرداری‌های ایردراپ همچنین می‌توانند با فریب شرکت‌کنندگان بازار برای سرمایه‌گذاری روی دارایی خاصی به امید دریافت ایردراپ توکن دیگری رخ دهند. برای مثال، شاید پروژه‌ای ادعا کند که نگه‌داری از NFT‌ خاص در کیف پول، شما را واجدشرایط دریافت ایردراپ کمیاب کند؛ اگرچه امکان دارد چنین ایردراپی واقعی باشد، اما هدف اصلی صاحبان پروژه، تحریک فعالیت بازار برای NFT مذکور است تا بتوانند دارایی‌های خود را با قیمت بالاتری بفروشند.

نکته‌ی دیگر اینکه در صورت نیاز به حساب بانکی برای نقدکردن ایردراپ دریافتی خود، از خدمات بهترین بانک برای حساب ارزی استفاده کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان موضوع را با پشتیبانی در میان گذاشت.

چطور از کلاهبرداری‌های ایردراپ ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

کاربران رمزارزها همیشه باید نسبت‌ به واریزهای ناخواسته به کیف پول خود محتاط باشند. علاوه‌براین، کاربران باید از پروژه‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند یا قصد دریافت ایردراپ از آن‌ها دارند، آگاه باشند. جمله‌ی رایج میان کارشناسان ارز دیجیتال، Do Your Own Research است که یعنی باید خودتان درمورد پروژه‌های معرفی‌شده تحقیقات لازم را انجام دهید.

ذره بین درحال بررسی بیت کوین هایی که ایردراپ می شوند با پس زمینه آبی تیره

به علاقه‌مندان حوزه‌ی کریپتو توصیه می‌شود کیف پول خود را به وب‌سایت‌هایی که با آن‌ها آشنا نیستند، متصل نکنند. علاوه‌براین بهتر است وب‌سایت‌های رایجی را که قصد دارید به‌طور مکرر از آن‌ها بازدید کنید، به فهرست علاقه‌مندی‌های مرورگرتان اضافه کنید تا همیشه به آدرس درست هدایت شوید. همچنین توصیه می‌شود از بهترین کیف پول ارز دیجیتال مرتبط با ایردراپ مورد نظر برای دریافت جایزه‌ی خود استفاده کنید.

شرکت‌ها معمولاً ایردراپ‌ها و سایر تبلیغات را به‌صورت عمومی اعلام می‌کنند. دنبال‌کردن پروژه در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها یا دیسکورد برای اطلاع از رویدادهای آینده، ایده‌ی خوبی به‌نظر می‌رسد. به این نکته توجه داشته باشید که کلاهبرداری‌های پیچیده می‌توانند پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی پروژه را نیز جعل کنند.

اگر نمی‌خواهید ایردراپ‌ها با سرمایه‌گذاری‌های اصلی‌تان مرتبط باشند، ایجاد کیف پول جدید مخصوص ایردراپ‌ها، راهکار مناسبی خواهد بود. در این شرایط بعد از دریافت توکن‌ها، می‌توانید آن‌ها را به کیف پول‌های دیگر منتقل کنید.

مزایا و معایب ایردراپ ارز دیجیتال

ایردراپ‌های حوزه‌ی رمزارز در کنار مزیت‌های مختلف، معایبی هم دارند.

مزایای ایردراپ

باتوجه‌به رقابت شدید میان استارتاپ‌های حوزه‌ی ارز دیجیتال، ایردراپ تلاشی برای متمایزشدن از سایرین محسوب می‌شود. برخی از کسب‌وکارهای متمرکز بر ایردراپ رمزارز، به کاربران هشدار و به استارتاپ‌ها خدمات لیستینگ ارائه می‌دهند و همچنین طیف وسیعی از خدمات بازاریابی را برای تنظیم دقیق ایردراپ‌هایشان در اختیار دارند. به‌هرحال مثل هر حوزه‌ی دیگری، در این بخش نیز هم شرکت‌های خوب و هم شرکت‌های کلاهبردار بد فعالیت می‌کنند.

برخی از ایردراپ‌های ارز دیجیتال این مزیت را دارند که به برخی حامیان وفادار شبکه‌های بلاک‌ چین خاص پاداش می‌دهند. علاوه‌براین، ارسال ایردراپ به کیف پول همه‌ی کاربران یا دارندگان توکن‌های موجود، توزیع گسترده‌ای از توکن‌ها را به روشی که امکان دارد به‌طور طبیعی در بازار آزاد اتفاق نیفتد، انجام می‌دهد.

معایب ایردراپ

یکی از مهم‌ترین نکات در مواجهه با ایردراپ‌ها، امنیت شبکه و به‌خصوص ماهیت دریافت ایردراپ‌ها است. به‌عنوان مثال، برخی از ایردراپ‌ها از کاربران می‌خواهند کیف پول‌هایشان را به وب‌سایت‌های مشکوک متصل کنند؛ در این سناریوها امکان دارد سارق به کلید یا رمزعبور کیف پول کاربر دسترسی پیدا کند.

در برخی موارد، ایردراپ‌های ارز دیجیتال قانونی نیستند. برخی از پروژه‌ها با وجود وسوسه‌انگیز بودن به‌دلیل ماهیت دریافت رایگان پول، سهام‌داران را با خرید توکن‌های بیشتر به افزایش سهم ایردراپ خود ترغیب می‌کنند. در نهایت، هدف بلندمدت آن‌ها می‌تواند فرار ناگهانی ازطریق تزریق مقادیر زیادی توکن به بازار به‌صورت یکجا، سقوط قیمت و بی‌ارزش کردن ایردراپ‌های قبلی باشد.

در نهایت، این احتمال وجود دارد ایردراپ‌ها قابلیت تبدیل‌شدن به پول نقد را نداشته باشند و در این شرایط به‌معنای واقعی کلمه بی‌ارزش خواهند بود. اغلب ایردراپ‌ها که نتیجه‌ی نوپابودن پروژه هستند، ادعای داشتن ارزش هزاران دلاری را دارند. به‌هر حال، بدون امکان معامله‌ی آشکار توکن‌های ایردراپ‌شده، هدیه‌ی رایگان به دارندگان کیف پول می‌تواند بی‌ارزش باشد.

سوالات متداول زومیت

  • ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

    ایردراپ فرایندی است که در آن، شرکت‌های حوزه‌ی رمزارز به‌جای صرف هزینه‌های تبلیغاتی سنتی، از کاربران می‌خواهند برای فعالیت در پروژه‌هایشان کارهای ساده‌ای مثل بازنشر پست در شبکه‌های اجتماعی را انجام دهند و سپس در ازای این کار، توکن رایگان پاداش بگیرند.

  • چگونه ایردراپ رایگان دریافت کنیم؟

    برای دریافت ایردراپ ارز دیجیتال ابتدا باید با جست‌وجو و تحقیق، مطمئن شوید پروژه‌ی مورد نظر ارزش وقت‌گذاشتن دارد و سپس مراحلی را که هر پروژه برای واجدشرایط‌ شدن ایردراپ درنظر گرفته است، انجام دهید. دریافت ایردراپ در هر پروژه می‌تواند متفاوت باشد اما معمولاً توسعه‌دهندگان از کاربران درخواست می‌کنند پست‌های ‌آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر، حساب‌های اجتماعی آن‌ها را دنبال یا پروژه را به دوستانشان معرفی کنند.

  • آیا ایردراپ‌ها رایگان هستند؟

    اکثر ایردراپ‌های قانونی و مشروع، به‌صورت رایگان ارائه‌ می‌شوند؛ زیرا هدف اصلی آن‌ها بازاریابی است و درواقع برای معرفی پروژه‌های خود اقدام به ایردراپ می‌کنند. در نتیجه اگر پروژه‌ای از شما درخواست کرد برای دریافت ایردراپ باید پول هزینه کنید، موضوع مشکوک خواهد بود و باید بررسی‌های بیشتری روی آن انجام دهید تا از واقعی‌بودن پروژه اطمینان حاصل کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات