ترکیه مدیرعامل صرافی تودکس را به «بیش‌ از ۱۱ هزار سال زندان» محکوم کرد

یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۱
مطالعه 1 دقیقه
دستگیری فاتح اوزر توسط مأموران ترکیه
بنیان‌گذار صرافی ورشکسته‌ی تودکس توسط دادگاه ترکیه به تحمل بیش‌ از ۱۱ هزار سال زندان محکوم شد.
تبلیغات

فرخ فاتح اوزر، رهبر صرافی ورشکسته‌ی تودکس (Thodex)، به ۱۱٬۱۹۶ سال زندان محکوم شد. اوزر با اتهامات سنگینی ازجمله کلاه‌برداری و سرقت دارایی کاربران مواجه شده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، دادگاهی در استانبول ترکیه افزون‌بر اوزر، حکم مشابهی برای دو برادر او نیز صادر کرده است و همه‌ی آن‌ها باید به زندان بروند. دادگاه ترکیه می‌گوید این افراد سازمانی جنایی رهبری کرده‌اند و سراغ پول‌شویی و کلاه‌برداری رفته‌اند.

فرخ فاتح اوزر که دبیرستان را ترک کرد و در سال ۲۰۱۷ سراغ بنیان‌گذاری شرکت تودکس رفت، پس از ورشکسته‌شدن این صرافی به کشور آلبانی گریخت. او حتی در آخرین جلسه‌ی دادگاه هم به جرم‌هایش اعتراف نکرد و گفت که بی‌گناه است. اوزر اوایل سال ۲۰۲۳ پس از طی‌کردن روندی قانونی، توسط دولت آلبانی به ترکیه تحویل داده شد.

اوزر در دادگاه آخر گفت: «من به حدی باهوشم که می‌توانم هر سازمانی را در دنیا رهبری کنم. این موضوع در شرکتی که در سن ۲۲ سالگی بنیان‌گذاری کردم مشهود است. اگر شرکت من سازمانی جنایتکار بود، اینقدر آماتور عمل نمی‌کردم.»

همچنان مشخص نیست که فروپاشی صرافی تودکس چقدر به سرمایه‌گذاران ضرر مالی زده و وکیل شاکیان پرونده، میزان ضرر را ۳۶۵ میلیون لیر (۱۳ میلیون دلار) برآورد می‌کند، بااین‌حال رسانه‌های ترکیه به اعدادی مثل دو میلیارد دلار نیز اشاره کرده‌اند. مؤسسه‌ی تحقیقاتی Chainalysis مدعی شده که فروپاشی تودکس معادل ۲٫۶ میلیارد دلار رمزارز را از بین برده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات