نجات بانک سیلیکون ولی و بازار رمزارزها؛ قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت ۱۰ درصد افزایش یافت

دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
استیبل کوین USDC
دولت ایالات‌ متحده با همکاری فدرال رزرو، اقداماتی برای نجات بانک سیلیکون ولی (SVB) انجام داده است که باعث رشد درخورتوجه ارزش بازار رمزارزها شد.
تبلیغات

فضای رمزارزها طی چند روز اخیر هرج‌ومرج‌ بسیار زیادی را تجربه کرد. شاید مهم‌ترین اتفاق در این بازار، استیبل کوین USDC و بانک سیلیکون ولی (SVB) بود؛ زیرا ارزش این رمزارز که در حالت استاندارد باید همیشه نسبت‌ به دلار آمریکا یک‌به‌یک باشد حتی تا حدود ۰٫۸۷ دلار سقوط کرد.

اکنون به‌نظر می‌رسد بانک رو به سقوط سیلیکون ولی نجات یافته است و سرمایه‌گذاران این بانک نیز می‌توانند به پول خود برسند.

دولت ایالات‌متحده و تنظیم‌کننده‌های مالی این کشور اعلام کرده‌اند افرادی که دارایی‌هایی سپرده‌گذاری‌شده در بانک مشکل‌دار سیلیکون ولی را دارند، به وجوه خود دسترسی خواهند داشت.

ذخایر USDC از امروز دردسترس هستند

جرمی آلر، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Circle با انتشار توییتی اعلام کرد این شرکت از تلاش‌های فدرال رزرو ایالات‌ متحده برای مقابله با خطرات ناشی از سیستم‌ بانکی، دلگرم شده است.

آلر اظهار داشت که ۱۰۰ درصد سپرده‌های بانک سیلیکون ولی امن است و با شروع کار مجدد این بانک از امروز، دردسترس مشتریان خواهد بود.

Circle اواخر روز جمعه اعلام کرد حدود ۳٫۳ میلیارد دلار از ۴۰ میلیارد دلار ذخایر USDC آن در بانک سیلیکون ولی است. این خبر در حالی منتشر شد که ارزش سهام بانک مذکور به‌شدت سقوط کرده بود.

بیت‌کوینیست می‌نویسد مدت کوتاهی پس‌ از رخ دادن دومین شکست بزرگ تاریخ بازار سرمایه در ایالات‌ متحده، شوک بزرگی به بازار رمزارزها و همچنین بازارهای جهانی وارد شد. آلر در این رابطه گفت: «ما متعهد هستیم عملیات تسویه ذخایر USDC را با بالاترین کیفیت و شفافیت ارائه دهیم.»

سازمان‌های تنظیم‌کننده‌ی ایالات متحده، روز گذشته اعلامیه‌ای اضطراری را برای مهار تأثیر شکست SVB و تضمین محافظت از همه‌ی سپرده‌گذاران این بانک ارائه دادند. جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات‌ متحده، پاول رئیس فدرال رزرو و مارتین کرونبرگ رئیس شرکت بیمه‌ی سپرده‌ی فدرال این خبر با را با انتشار بیانیه‌ای مشترک به عموم اعلام کردند. در بخشی از این بیانیه‌ آمده است:

امروز ما با تقویت اعتماد عمومی به سیستم بانکی ایالات‌ متحده، درحال انجام اقداماتی قاطع برای محافظت از اقتصاد کشور هستیم. برای حمایت از مشاغل و خانوارهای آمریکایی، هیئت فدرال رزرو روز یکشنبه اعلام کرد بودجه‌ی بیشتری را دراختیار مؤسسات سپرده‌گذاری واجد شرایط قرار می‌دهد تا بانک‌ها اطمینان حاصل کنند نیازهای همه‌ی سپرده‌گذاران خود را برآورده خواهند کرد.
- بیانیه مشترک دولت ایالات‌متحده و فدرال رزرو

هیئت فدرال رزرو به‌منظور کمک به بانک‌ها، اتحادیه‌های اعتباری، مؤسسات سپرده‌گذاری و سایر سازمان‌های پس‌انداز واجد شرایط، برنامه‌ای با بودجه‌ی ۲۵ میلیارد دلار در نظر گرفته است که وام‌هایی را برای مدت حداکثر یک‌ سال به آن‌ها ارائه خواهد داد.

بدین‌ترتیب Circle سرمایه‌های خود را به‌دلیل مشکلات اخیر بانک از دست نخواهد داد و سپرده‌گذاران آن به وجوه خود دسترسی خواهند داشت. گفتنی است رویه‌ی اضطراری دولت ایالات‌ متحده به سایر مؤسسات مالی ازجمله بانک‌های منحله نیز تعمیم داده شد.

ارزش کل بازار رمزارز در ۱۳ مارس ۲۰۲۳
نمودار ارزش کل بازار رمزارزها

قانون پرداخت استیبل کوین USDC که هنوز به‌طور فعال از سوی کنگره دنبال می‌شود، سیستمی را ایجاد می‌کند که رمزارز مذکور در آن با پول نقد موجود در بانک مرکزی ایالات‌ متحده ذخیره می‌شود.

معاملات بازارهای آتی با میانگین صنعتی داوجونز در واکنش به تحولات فوق، بیش‌ از ۳۰۰ واحد افزایش یافت.

داده‌های کوین‌گکو نیز نشان می‌دهد ارز رمزارزها به‌میزان درخورتوجهی بهبود یافته و به‌عنوان مثال هر واحد بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته رشدی ۱۰ درصدی را تجربه کرده است. علاوه‌براین درحال‌حاضر هر واحد USDC به ارزش ۰٫۹۹ دلار رسیده است که نشان از بهبود ۳٫۳ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات