چگونه ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

یک‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در جهان و پذیرش آن‌ها به‌عنوان روشی برای پرداخت، هدیه‌دادن یا گرفتن رمزارزها می‌تواند انتخابی خلاقانه و غافلگیر‌کننده و هیجان‌انگیز باشد.

طبق تخمین‌ها، سالانه حداکثر سه‌میلیارد دلار در کارت‌های هدیه بی‌استفاده باقی می‌مانند و خریدن هدیه‌هایی مانند عطر نیز معمولی و بسیار متداول شده است. بر‌‌اساس تجربه، ارزهای دیجیتال ذخیره ارزش‌های مناسبی هستند و قیمت آن‌ها در طول زمان درمقایسه‌با دارایی‌های دیگر بیشتر رشد می‌کند. علاوه‌براین، انتخاب هدیه‌ای از جنس ارزهای دیجیتال می‌تواند در عین به‌صرفه‌بودن، بسیار منحصر به‌فرد باشد. پس خیلی عجیب نیست اگر بشنویم کسی برای روز تولدش بیت کوین هدیه گرفته یا برای عیدی کاردانو‌ هدیه داده است.

دسامبر ۲۰۱۳ (آذر ۱۳۹۲)، پیک رستورانی برای تحویل پیتزا به یکی از سرمایه‌گذاران بیت کوین، ۰/۰۰۶۹ بیت کوین انعام گرفت. در آن زمان، یک واحد بیت کوین حدود ۷۷۴ دلار ارزش داشت و قیمت ۰٫۰۰۶۹ بیت کوین نیز تقریباً معادل ۵ دلار بود که رقمی متداول برای پرداخت انعام محسوب می‌شد. اگر این فرد انعام خود را تا امروز نگه‌ داشته باشد، می‌تواند با نقدکردنش صاحب ۴۰۰ دلار شود. انتشار این داستان در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا نگه‌داری ارزهای دیجیتال به‌عنوان سرمایه اهمیت زیادی پیدا کند. در‌ این مطلب، گزینه‌های مختلف هدیه‌دادن ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

والت‌های کاغذی

والت‌های کاغذی یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین گزینه‌های برای هدیه‌دادن ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. والت‌های کاغذی در‌واقع تکه‌کاغذی هستند که کلید خصوصی و آدرس والت روی آن چاپ شده است. آن‌ها در دسته‌ی کیف‌پول‌های سرد (آفلاین) قرار می‌گیرند و به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارند. روی این کاغذ تمام جزئیات مورد‌نیاز از‌جمله کد QR لازم برای دسترسی فرد هدیه‌گیرنده به ارز دیجیتال وجود دارد.

در سال‌های اخیر، کدهای QR محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند و در والت‌های کاغذی نیز کاربرد زیادی دارند. با استفاده از این کدها، به‌راحتی می‌توان کلید عمومی را برای دریافت ارز دیجیتال و کلید خصوصی را برای پرداخت اسکن کرد.

درصورت انتخاب این گزینه به‌عنوان هدیه، حتماً به گیرنده خوش‌‌اقبال آن تأکید کنید که این والت‌ها راهی موقتی برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال هستند و بهتر است در اسرع وقت رمزارزهایش را به محیط امن‌تری منتقل کند؛ چراکه دانستن کلید خصوصی برای مالکیت کافی است و درصورت گم یا خیس شدن این والت، رمزارزهای موجود در آن نیز گم می‌شوند.

والت‌های سخت‌افزاری

انتخاب والت سخت‌افزاری برای هدیه‌دادن، کمی گران‌تر از نوع کاغذی آن است و خود این والت‌ها به‌تنهایی نیز می‌توانند هدیه‌ای با‌ارزش در نظر گرفته شوند.

هنگام خرید ارزهای دیجیتال همراه با والت‌های سخت‌افزاری، علاوه‌بر هزینه‌ خرید خود رمزارز، برای خرید این والت‌ها نیز باید هزینه‌ پرداخت کنید؛ اما اگر شخصی که قرار است هدیه را دریافت کند، به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال علاقه‌مند باشد، والت‌ سخت‌افزاری هدیه‌ای ایدئال محسوب می‌شود.

والت‌های سخت‌افزاری به‌لطف پشتیبانی از ذخیره‌سازی آفلاین، امنیت زیادی برای دارایی‌های دیجیتالی ارائه می‌دهند. برخی از انواع این والت‌ها از تعداد زیادی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز نمایشگر کوچکی دارند که موجودی حساب را نمایش می‌دهند. استفاده از این نوع والت به کمی دانش فنی نیاز دارد و بهتر است که هنگام هدیه‌دادن آن‌ها، زمانی را برای آموزش نحوه‌ی استفاده صرف کنید.

ایجاد حساب کاربری در صرافی‌ها

یکی دیگر از گزینه‌ها برای هدیه‌دادن در دنیای ارزهای دیجیتال، کمک به عزیزانتان برای راه‌اندازی حساب شخصی در صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال است. البته این روش برخلاف دو روش قبلی ‌آن‌چنان غافلگیر‌کننده نخواهد بود.

در این روش، می‌توانید به فرد مدنظرتان کمک کنید تا حساب کاربری در صرافی معتبری ایجاد و والتی نرم‌افزاری برای ذخیره‌ی آن دانلود کند و سپس مقدار رمزارزی که می‌خواهید، به‌عنوان هدیه برایش ارسال کنید. والت‌های نرم‌افزاری و صرافی‌های ارزهای دیجیتال رابط کاربری راحت و ساده‌ای دارند و کار با آن‌ها به آموزش‌ زیادی نیازی ندارد.

کارت‌های هدیه ارزهای دیجیتال

کارت‌های هدیه ارزهای دیجیتال راهی ساده و آسان برای هدیه‌دادن رمزارزها به‌شمار می‌روند. در این کارت‌ها، معمولاً کدی برای ورود به وب‌سایت شرکت و تبدیل ارز دیجیتال موجود در آن به پول نقد وجود دارد. هنگام انتخاب این گزینه، بهتر است ابتدا از معتبربودن شرکت ارائه‌دهنده‌ی کارت‌های هدیه مطمئن شوید.

سکه‌هایی با طرح ارزهای دیجیتال

با اینکه ارزهای دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارند، می‌توان سکه‌ای فیزیکی با طرح ارزهای دیجیتال معروف مانند بیت کوین از جنس فلزی گران‌بها را به‌عنوان یادگاری به کسی هدیه دهید که دوستش دارید. این سکه‌ها در مواقع خاص، گاهی به‌اندازه‌ی یک اثر هنری ارزش دارند.

کمک به مؤسسات خیریه

هدیه‌دادن ارزهای دیجیتال می‌تواند تنها مختص به عزیزانتان نباشد؛ چراکه امروزه تعداد زیادی از سازمان‌های خیریه وجود دارند که می‌توان کمک‌های مردمی را در قالب ارزهای دیجیتال برایشان ارسال کرد. اهدای رمزارز به مؤسسات خیریه می‌تواند مزایای فراوانی مانند معافیت از پرداخت مالیات برای اهداکننده داشته باشد؛ البته این گزینه برای مؤسسات خیریه فعال در ایران هنوز وجود ندارد.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی هدیه‌دادن ارزهای دیجیتال به عزیزانتان چیست؟ آیا رمزارزها را جزو گزینه‌های انتخابی برای هدیه‌دادن در نظر خواهید گرفت؟

مطالب مشابه

نظرات