روایتی از آینده؛ نگاهی به جهان ساخته‌شده بر‌پایه‌ NFTها

شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
در سه دهه آینده، فناوری بلاک چین و توکن‌های غیر‌قابل‌معاوضه دیگر مانند امروز باشکوه به‌نظر نخواهند رسید؛ بلکه مفاهیمی عادی و پیش‌پا‌افتاده خواهند بود.

رهبران اقتصادی و سرمایه‌داران مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) سی سال پیش درباره زندگی انسان‌ها در آینده جمله‌ای مطرح کردند که می‌توانم بگویم شاید یکی از ایده‌های خطرناکی باشد که تابه‌حال شنیده‌ام:

آن‌ها ویرا‌ن‌شهری مانند نوشته‌های آلدوس هاکسلی (Aldous Huxley) و جورج اورول (George Orwell) را برای زندگی انسان‌ها‌ در آینده به تصویر کشیده بودند.  امروز، یکی از روزهای سال ۲۰۵۰‌، هنگام فروش پهپادم ناخودآگاه این جمله را به‌یاد آوردم. شاید تداعی‌شدن دوباره احساس ارزشمند مالکیت خصوصی و حقیقی دلیل این یادآوری بود؛ مالکیت پهپادی مسابقه‌ای با صندلی دو‌نفره زیبا و شتاب صفر تا صد دو‌ثانیه‌ای که در نوع خود و برای یک دهه قبل چندان بد به‌نظر نمی‌رسد.‌‌

حدود یک ساعت طول کشید تا خریداری در شاخه فروش پهپاد مارکت‌ پلیس شگفت‌انگیز Efinity پیدا کنم. این مارکت پلیس شبکه بلاک چینی است که شرکت من در روزهای اولیه پیدایش توکن‌های غیرقابل‌معاوضه ایجاد کرده بود. Efinity هنوز بعد از گذشت این همه سال، با به‌روز‌رسانی‌های بی‌شمار و طراحی ماندگار، پر‌رونق و فعال است. پهپاد را به‌سادگی با قراردادی هوشمند معامله کردم. بعد از بررسی موجودی رمزارزهای حسابم، برای تأیید پرداخت خریدار، به پهپادم بدرود گفتم که قرار بود نصف جهان را به‌سمت صاحب جدیدش طی کند.

طی مسیر تا رسیدن به خریدار، تنها با یک بار شارژ برای این مدل پهپاد شدنی نیست؛ اما در طول راه تعداد جایگاه‌ شارژ کافی وجود دارد. حالا خریدار توکن غیرقابل‌معاوضه قدرتمندی دارد که نشان‌دهنده مالکیت قانونی و پابرجا و ملموس پهپاد او است. بدون این توکن، پهپاد مسابقه‌ای معامله‌شده فقط تکه فلزی ضایعاتی بی‌فایده محسوب می‌شد. برای انجام این معامله، نه واسطه‌ای وجود داشت و نه اسناد و مدارک غیرضروری؛ تنها تراکنشی که به‌شکل ساده‌ای بین دو فرد علاقه‌مند به پهپاد مسابقه‌ای در دو قاره مختلف انجام گرفت.

از لوازم کوچک و روزمره مانند ماهواره‌های کوچک و قهوه‌ساز‌ها گرفته تا آپارتمان‌های هوشمند و حتی یک دوجین اجرام شناور در مدار زمین، همه‌و‌همه در قالب خُرده‌توکن‌ها معامله می‌شوند و به صنعت استخراج در سیارک‌ها رونق می‌بخشند. این مثال‌ها تنها معاوضه دارایی‌های واقعی زندگی با توکن‌ها را بیان می‌کنند و صحبت از تراکنش‌های اموال دیجیتالی مجال بیشتری می‌طلبد.

متاورس‌ها با ترکیب دنیای مجازی و واقعیت هزارتوی شگفت‌انگیز و در‌عین‌حال ناشناخته‌ای از خلاقیت و فعالیت‌های اقتصادی هستند که علاوه‌بر کمک به نابودی فقر، نقشی اساسی در تأمین سرمایه پرو‌ژه‌های بزرگ مهندسی بشر نیز ایفا کرده‌اند.

امروز، فروش پهپادم باعث شد برای لحظه‌ای به تغییر مفهوم مالکیت در طول این مدت فکر کنم؛ مالکیتی بدون مرز و واقعیِ دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی که امکانات شگفت‌انگیزی برای کل تمدن بشر و تک‌تک افراد فراهم کرده است. امروزه، بلاک چین‌ها و NFTها تنها راه تجارت بین سیاره‌ها محسوب می‌شوند.

با مهاجرت دَه‌ها هزار ماجراجو به مریخ، این سیاره سرخ به زیستگاهی برای مهندسان سازه‌ها و متخصصان رباتیک تبدیل شده است. این زیستگاهی با شبکه‌های غیرمتمرکز مخصوص به خود است که به‌‌دلیل تفاوت سرعت نور، از بلاک‌ چین‌های مستقر در سیاره زمین فعالیتی مستقل دارد.

با وجود تفاوت زمانی این دو شبکه، تجارت مریخی‌ها و زمینی‌ها با پروتکل‌های ارتباطی بین آن‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر شده است. من با خرید یک NFT صاحب قسمتی از تأسیسات تولید آب مریخ شدم. دستیارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی دوستانم نیز برای سرمایه‌گذاری خودکار روی شرکت‌هایی سودآور سیاره سرخ برنامه‌ریزی شده‌اند؛ حتی بازی ساخت توسعه‌دهنده‌ای مریخی نیز چند هفته پیش روی سیاه زمین به‌اندازه بازی Lost Relics فراگیر شد و همچنان هم روبه‌رشد است.

این مفاهیم برای بچه‌های این دوره به‌هیچ‌وجه باشکوه به‌نظر نمی‌رسد؛ زیرا از دید آن‌ها این اخبار و اتفاقات کاملا عادی و پیش‌پا‌افتاده است. با‌این‌حال، فکر‌کردن به تکامل آینده بلاک چین‌ها و تعاملات پیچیده بین سیاره‌ها و زیستگا‌ه‌های فضایی دورافتاده دلنشین است. حتی بررسی چگونگی رفت‌و‌برگشت داده‌های بلاک چین‌ها از‌طریق امواج رادیویی پیچیده برای برقراری ارتباط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی شاید سیاسی بین سیاره‌ها و ایستگاه‌ها می‌تواند جالب باشد.

‌‌رسیدن به این نقطه کار آسانی نبود و حالا باور اینکه همه این اتفاقات تنها در مدت سه دهه رخ داده باشد، کمی مشکل به‌نظر می‌رسد.

چند هفته‌ای می‌شود که پهپاد مسابقه‌ای خاصی را زیرنظر دارم که رابط هولوگرافیک جذابی دارد. به‌نظر می‌رسد حالا نوبت من است که با خرید NFT، این پهپاد را با شخصی در گوشه‌ای دیگری از جهان معامله کنم.

شما از جهان آینده‌ و مبتنی‌بر NFTها چه تصوری دارید؟ توکن‌ها در زندگی آینده ما چه جایگاهی خواهند داشت؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود