پردازنده‌های AMD رایزن 3000 معرفی شدند؛ توان فوق‌العاده در کنار قیمتی رقابتی

پردازنده‌های AMD رایزن 3000 معرفی شدند؛ توان فوق‌العاده در کنار قیمتی رقابتی

امروز صبح، رویداد کامپیوتکس با آتش‌بازی AMD و معرفی پردازنده‌های توانمند سری ۳۰۰۰ رایزن با قیمت مقرون‌به‌صرفه آغاز شد.

امروز و در خلال رویداد کامپیوتکس ۲۰۱۹، پس از مدت‌ها انتظار سرانجام AMD نسل جدید پردازنده‌های محبوب رایزن را به‌صورت رسمی معرفی کرد. این پردازنده‌ها همگی از معماری نسل دوم Zen و لیتوگرافی ساخت ۷ نانومتری TSMC بهره می‌برند و به‌گفته‌ی AMD، همگی از نسل ۴ درگاه PCIe نیز پشتیبانی می‌کنند. طراحی چیپلت این پردازنده‌ها نیز همان‌گونه که انتظار می‌رفت، شامل سه بخش است؛ دو بخش میزبان هسته‌ها که هر یک قابلیت میزبانی از حداکثر ۸ هسته را دارد (بدین ترتیب می‌توان انتظار رونمایی از نمونه‌ی ۱۶ هسته‌ای را در سال آتی داشت) درکنار چیپلت شامل کنترلرهای I/O که این بخش‌ها با استفاده از اتصال فوق‌سریع و اختصاصی Infinity Fabric به یکدیگر متصل شده‌اند. 

ای ام دی رایزن ۳۰۰۰ / AMD ryzen 3000

اگر از علاقه‌مندان به دنیای پردازنده‌های کامپیوتری باشید، قطعا با محصولات سری رایزن AMD آشنایی دارید. پردازنده‌هایی که طی سه سال گذشته در سه سری رایزن ۳ (پایین‌رده)، رایزن ۵ (میان‌رده) و رایزن ۷ (بالارده) به بازار عرضه شدند. امروز در کنفرانس اختصاصی AMD، این غول دنیای نیمه‌هادی‌ها از پنج پردازنده‌ی جدید و نسل سوم رایزن رونمایی کرد که از برچسب قیمتی فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه‌ای بهره می‌برند؛ با چنین قیمت‌هایی اینتل بیش‌ازپیش فشار رقیب سنتی خود را در این بخش حس خواهد کرد.

نبود محصولات رایزن ۳ در این بین، خبر از معرفی اعضای دیگر این خانواده در سال جاری می‌دهد. در نظر داشته باشید هیچ‌یک از پردازنده‌های معرفی شده از واحد گرافیکی مجتمع بهره نمی‌برند و باید برای معرفی سری G محصولات رایزن به انتظار نشست. به‌گفته‌ی AMD تمامی این پردازنده‌ها از ۷ ژوئیه (۱۶ تیر) به بازار عرضه خواند شد.

مشخصات فنی پردازنده‌ی رایزن ۳۰۰۰ (کد ماتیس)

مشخصات فنیهسته/تردفرکانس پایهفرکانس بوستکش سطح دومکش سطح سومPCIe 4.0TDPقیمت
رایزن 9 3900X۲۴/۱۲۳.۸ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۶ مگابایت۶۴ مگابایت۱۶+۴+۴۱۰۵ وات۴۹۹ دلار
رایزن 7 3800X۱۶/۸۳.۹ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴ مگابایت۳۲ مگابایت۱۶+۴+۴۱۰۵ وات۳۹۹ دلار
رایزن 7 3700X۱۶/۸۳.۶ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۴ مگابایت۳۲ مگابایت۱۶+۴+۴۶۵ وات۳۲۹ دلار
رایزن 5 3600X۱۲/۶۳.۸ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۳ مگابایت۳۲ مگابایت۱۶+۴+۴۹۵ وات۲۴۹ دلار
رایزن 5 3600۱۲/۶۳.۶ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۳ مگابایت۳۲ مگابایت۱۶+۴+۴۶۵ وات۱۹۹ دلار

پرچم‌دار جدید رایزن 9 3900X

AMD همراه با سری رایزن ۳۰۰۰ از پرچم‌دار جدیدی در پردازنده‌های دسکتاپ خود رونمایی کرده است که باتوجه‌به نام‌گذاری آن، به رقابت با Core i9 اینتل خواهد رفت. رایزن 9 3900X اولین محصول AMD برای کامپیوترهای شخصی خواهد بود که از ۱۲ هسته و ۲۴ ترد پردازشی بهره می‌برد. این پردازنده از ۲ چیپلت با چیدمان ۶+۶ بهره می‌برد که فرکانس پایه‌ی ۳.۸ و فرکانس بوست ۴.۶ گیگاهرتز را به همراه دارد. ۶ مگابایت حافظه‌ی کش L2 درکنار ۶۴ مگابایت حافظه‌ی کش L3، دو برابر بیشتر از مقداری است که از زمان معرفی پردازنده‌های رایزن AMD، شاهد بکارگیری آن بودیم. 

مشخصاتهسته/تردفرکانس پایهفرکانس بوستمیزان کلی کشTDPقیمت
اینتل Core i9-9920X۲۴/۱۲‍۳.۵ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز‍۳۲ مگابایت۱۶۵ وات۱۱۹۹ دلار
AMD رایزن 9 3900X۲۴/۱۲۳.۸ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۷۰ مگابایت۱۰۵ وات۴۹۹ دلار
AMD تردریپر 2920X۲۴/۱۲۳.۵ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۶۰ مگابایت۱۸۰ وات۶۲۵ دلار
اینتل Core i9-9900K۱۶/۸۳.۶ گیگاهرتز۵.۰ گیگاهرتز۱۸.۵ مگابایت۹۵ وات۴۸۸ دلار

AMD طبق سیاست همیشگی، قیمتی مناسب و اقتصادی را برای محصولات خود تعیین کرده است. اما این موضوع در رابطه با رایزن ۹ بیش از سایرین به چشم می‌خورد؛ جایی که شاهد قیمت کمتر از نصف رقیب اینتلی آن هستیم. این در حالی است که به ادعای AMD، پردازنده‌های جدید این شرکت نه‌تنها در عملکرد چند‌هسته‌ای، بلکه اکنون به‌لطف معماری توانمند Zen 2 و لیتوگرافی ۷ نانومتری، در عملکرد تک‌هسته‌ای نیز رقبای اینتلی خود را شکست می‌دهند. اگر ادعاهای AMD صحت داشته باشد، شاهد انقلابی در دنیای پردازنده‌های کامپیوتری هستیم. جایی که شاید اینتل در صورت عدم معرفی محصولاتی جدید برای رقابت با رایزن‌ها، سهم زیادی از بازار را از دست دهد. در جداول زیر می‌توانید نتایج بنچمارک پردازنده‌های رده‌بالای دسکتاپ را که AMD منتشر کرده است، مشاهده کنید.

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

سری رایزن 7، بهترین گزینه برای بازی

AMD پردازنده‌های سری رایزن ۷ خود را هم‌چنان با ۸ هسته و ۱۶ ترد پردازشی به بازار عرضه خواهد کرد. این پردازنده‌ها از یک چیپلت میزبان هسته‌ بهره می‌برد. اما شاید جذاب‌ترین عضو این خانواده، مدل 3700X باشد که توان حرارتی  ۶۵ واتی دارد؛ اگر این میزان از TDP را درکنار مشخصات فنی این پردازنده قرار دهید، بیشتر حیرت زده خواهید شد. شاید بتوان رایزن 7 3700X را بهینه‌ترین پردازنده‌ی تولید‌شده برپایه‌ی معماری X86 دانست.

مشخصاتهسته/تردفرکانس پایهفرکانس بوستمیزان کلی کشTDPقیمت
اینتل Core i9-9900K۱۶/۸۳.۶ گیگاهرتز۵.۰ گیگاهرتز۱۸.۵ مگابایت۹۵ وات۴۸۸ دلار
AMD رایزن 7 3800X۱۶/۸۳.۹ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۳۶۵ مگابایت۱۰۵ وات۳۹۹ دلار
اینتل Core i9-9700K۱۶/۸۳.۶ گیگاهرتز۴.۹ گیگاهرتز۱۴.۵ مگابایت۹۵ وات۳۷۴ دلار
AMD رایزن 7 2700X۱۶/۸۳.۷ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۲۰.۷ مگابایت۱۰۵ وات۳۲۹ دلار
AMD رایزن 7 3700X۱۶/۸۳.۶ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۳۶ مگابایت۶۵ وات۳۲۹ دلار
اینتل Core i7-9700۸/۸۳.۶ گیگاهرتز۴.۹ گیگاهرتز۱۴.۵ مگابایت۹۵ وات۳۲۳ دلار

رایزن 7 3700X از فرکانس پایه‌ی ۳.۶ گیگاهرتز و بوست ۴.۴ گیگاهرتز بهره می‌برد. ۴ مگابایت حافظه‌ی کش سطح دون درکنار ۳۲ مگابایت حافظه‌ی کش سطح سوم باعث شده است تا این پردازنده یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای استفاده در سیستم‌های مخصوص بازی (حتی لپ‌تاپ‌ها) باشد. AMD با ارایه‌ی نتایج عملکرد پردازنده‌های سری رایزن ۷ خود در بازی‌های مختلف، تلویحا از هدف اصلی ساخت آن خبر داده است. جایی که ظاهرا تلاش‌های این غول دنیای پردازنده‌ها جواب داده است و شاهد بهبود چشمگیر عملکرد آن‌ها در عناوین مختلف بازی‌ها در مقایسه با نسل پیشین هستیم. در ادامه می‌توانید تصاویر نتایج بنچمارک رایزن ۷ در مقایسه با نسل نهم Core i7 اینتل را مشاهده کنید.

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

بنچمارک پردازنده سری ۳۰۰۰ رایزن

رایزن 5، میان‌رده توانمند و جذاب با قیمتی اقتصادی

AMD زمان زیادی از کنفرانس خود را به معرفی پردازنده‌های ۶ هسته‌ای سری رایزن ۵ نپرداخت. بااین‌حال پردازنده‌های ۶ هسته‌ای جدید این شرکت، درکنار قیمت مقرون‌به‌صرفه، عملکرد بسیار خوبی را ارایه می‌دهند تا شاید محبوب‌ترین عضو سری رایزن ۳۰۰۰ لقب بگیرند.

مشخصاتهسته/تردفرکانس پایهفرکانس بوستمیزان کلی کشTDPقیمت
اینتل Core i5-9600K۶/۶۳.۷ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۱۱ مگابایت۹۵ وات۲۶۲ دلار
AMD رایزن 5 3600X۱۲/۶۳.۸ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۳۵ مگابایت۹۵ وات۲۴۹ دلار
AMD رایزن 5 2600X۱۲/۶۳.۶ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۱۹.۵ مگابایت۹۵ وات۲۲۹ دلار
اینتل Core i5-9500۶/۶۳.۰ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۱۱ مگابایت۶۵ وات۱۹۲ دلار
AMD رایزن 5 3600۱۲/۶۳.۶ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۳۵ مگابایت۶۵ وات۱۹۹ دلار
AMD رایزن 5 2600۱۲/۶۳.۶ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز۱۹.۵ مگابایت۹۵ وات۱۹۹ دلار

همانگونه که انتظار می‌رفت، این پردازنده‌ها به رقابت با انواع ۶ هسته‌ای Core i5 اینتل خواهند پرداخت. بااین‌حال قابلیت SMT (یا همان هایپرترد در پردازنده‌های اینتلی) در پردازنده‌های رایزن و نبود آن در رقبای اینتلی‌‌، دست بالا را برای انواع AMD می‌دهد. به‌لطف استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری‌، این پردازنده‌ها اکنون TDP کمتری نسبت به نسل پیشین خود دارند تا شاید برای استفاده در کامپیوتر‌های یکپارچه، بهترین گزینه به‌شمار روند.

نظر شما در رابطه با پردازنده‌های نسل سوم رایزن چیست؟ آیا AMD اکنون به‌واسطه‌ی آن‌ها توانایی شکست اینتل را دارد؟

مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت پردازنده AMD در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی محصولات این شرکت با یکدیگر و CPU اینتل را در بخش محصولات زومیت مشاهده کنید. محصولات متنوعی از سری‌‌ Core i3، Core i5، Core i7 ، محصولات اقتصادی پنتیوم و سلرون، پردازنده‌های سرور Xeon و پرچمداران قدرتمند سری Core i9 در این بخش برای خرید و مقایسه در اختیار کاربران قرار گرفته است. 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده