واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ؛ مقایسه امکانات، مراحل راه اندازی و دانلود

چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
مطالعه 5 دقیقه
واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ نسخه‌هایی پرکاربرد از سرویس پیام‌رسان واتساپ هستند که استفاده از سرویس را در کامپیوتر شخصی آسان می‌کنند.
تبلیغات

واتساپ درحال‌حاضر به‌عنوان مشهورترین سرویس پیام‌‌رسان در جهان شناخته می‌شود و قطعاً به معرفی برای کاربر امروزی دنیای فناوری نیازی ندارد. کاربران می‌توانند واتساپ را روی گوشی هوشمندشان نصب کنند یا با استفاده از نسخه‌های واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تجربه‌ی پیام‌رسانی را به کامپیوتر شخصی بیاورند. درنتیجه، آنان برای استفاده از واتساپ روی کامپیوتر دو گزینه پیش رو دارند که هرکدام قوت‌ها و ضعف‌های خود را دارد. در این مطلب زومیت، نحوه‌ی راه‌اندازی واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ و تمامی آموزش‌های مرتبط را به‌همراه لینک دانود واتساپ مک و ویندوز شرح می‌دهیم.

واتساپ وب همان‌طورکه از نامش برمی‌آید، پیام‌رسان واتساپ را ازطریق مرورگر وب دراختیار شما می‌گذارد. واتساپ دسکتاپ درمقابل نرم‌افزاری جدا است که می‌توان روی ویندوز یا مک نصب کرد. این دو پلتفرم تفاوت‌هایی باهم دارند که درادامه توضیح می‌دهیم.

واتساپ وب دربرابر واتساپ دسکتاپ

هر دو پلتفرم وب و دسکتاپ که واتساپ را برای کامپیوتر به کاربر ارائه می‌کنند، طراحی مشابهی دارند و تقریباً کارایی‌های یکسانی هم ارائه می‌کنند. تجربه‌ی پیام‌رسانی در واتساپ وب و دسکتاپ تفاوت زیادی باهم ندارد. هر دو نسخه دکمه‌ها و ابزارها و آیکن‌های مشابهی دارند و با نگاه اولیه به واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تفاوت زیادی مشاهده نمی‌کنید.

واتساپ دسکتاپ و واتساپ وب

واتساپ دسکتاپ ازلحاظ کارایی نسخه‌ی وب را شکست می‌دهد. گزینه‌های میان‌بر صفحه‌کلید برای واتساپ وب محدود هستند و پشتیبانی چندان قدرتمندی ندارند. درواقع، می‌توان ادعا کرد تنظیم کلیدهای میان‌بر برای گزینه‌های متعدد واتساپ همچون خواندن پیام‌ها، ساکت‌کردن چت‌ها، جابه‌جایی بین پیام‌ها و...، تنها در واتساپ دسکتاپ ممکن است.

اگر به‌صورت مداوم از واتساپ برای کامپیوتر استفاده می‌کنید، نسخه‌ی دسکتاپ پیشنهاد بهتری است

از تفاوت‌های دیگر واتساپ وب و دسکتاپ می‌توان به مصرف حافظه اشاره کرد. یک تب مرورگر که واتساپ وب را اجرا می‌کند، بین ۲۶۰ تا ۳۰۰ مگابایت از حافظه‌ای رم اشغال می‌کند؛ درحالی‌که نسخه‌ی دسکتاپ حدود ۲۱۰ تا ۲۵۰ مگابایت از حافظه‌ی رم را می‌گیرد. درمجموع اگر از واتساب روی کامپیوتر زیاد استفاده می‌کنید، نسخه‌ی واتساپ دسکتاپ پیشنهاد بهتری محسوب می‌شود. اگر هم به‌صورت موقتی قصد دارید از واتساپ روی کامپیوتر دیگری استفاده کنید، می‌توانید از نسخه‌ی وب بهره ببرید.

درادامه، مراحل راه‌اندازی هر دو نسخه را توضیح می‌دهیم. فراموش نکنید برای استفاده از هر دو نسخه‌ی دسکتاپ و وب، باید گوشی هوشمند شما نیز همیشه به اینترنت متصل باشد.

راه‌‌اندازی واتساپ وب

هر فردی که حساب کاربری واتساپ در گوشی هوشمندش داشته باشد، می‌تواند از واتساپ وب هم استفاده کند. برای را‌ه‌اندازی واتساپ وب کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به آدرس پرتال وب واتساپ در این لینک وارد شوید.
 • اپلیکیشن واتساپ را روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید و از بخش تنظیمات (برای هر سیستم‌عامل متفاوت است و به‌نام Setting شناخته می‌شود) وارد بخش Whatsapp Web/Desktop شوید.
 • در پنجره‌ی جدید، روی Scan QR Code کلیک کنید و دوربین گوشی را روبه‌روی صفحه‌‌ی نمایشگر کامپیوتر و مرورگر (آدرس باز شده در مرحله یک) نگه دارید.
 • واتساپ وب با اتصال به اپلیکیشن موبایل، صفحه‌ی پیام‌های شما را روی مرورگر نمایش می‌دهد.
راه اندازی واتساپ وب

دانلود واتساپ دسکتاپ مک و ویندوز

برای اجرای واتساپ دسکتاپ روی سیستم‌های عامل‌ مک و ویندوز، باید نسخه‌ی مناسب سیستم‌عامل خود را از وب‌سایت واتساپ دانلود کنید. برای این کار کافی است وارد وب‌سایت واتساپ در این لینک شوید و در همان بالای صفحه، Mac or Windows PC را انتخاب کنید. واتساپ دسکتاپ، تنها برای سیستم‌‌عامل‌‌های ویندوز ۸ یا جدیدتر و macOS 10.10 یا جدیدتر دردسترس قرار دارد.

دانلود واتساپ

در صفحه‌ی جدید، واتساپ سیستم‌عامل شما را تشخیص می‌دهد و لینک دانلود واتساپ دسکتاپ مک یا ویندوز را پیشنهاد می‌دهد. در زیر گزینه‌ی پیشنهادی، می‌توانید نسخه‌ی مخصوص سیستم‌عامل دیگر را هم دانلود کنید. هر دو نسخه حجمی حدود ۱۲۰ مگابایت دارند. پس از دانلود و نصب واتساپ دسکتاپ، راه‌اندازی آن کاملاً مشابه راه‌اندازی واتساپ وب خواهد بود، با این تفاوت که به‌جای مرورگر، صفحه‌ی نرم‌افزار دسکتاپ واتساپ به‌صورت نرم‌افزاری مستقل باز می‌شود.

دانلود واتساپ دسکتاپ مک

تفاوت واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ با نسخه‌ی موبایل

واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ تفاوت‌هایی با اپلیکیشن واتساپ موبایل دارند. درواقع، برخی از قابلیت‌های واتساپ موبایل را نمی‌توان در نسخه‌های واتساپ برای کامپیوتر استفاده کرد. گزینه‌های زیر در واتساپ برای کامپیوتر دردسترس نیستند:

 • تماس‌های صوتی
 • تماس‌های ویدئویی شخصی و گروهی
 • به‌روزرسانی وضعیت (Status). شما نمی‌توانید وضعیت حساب کاربری خود را در واتساپ وب یا دسکتاپ تغییر دهید؛ اما مشاهده‌ی وضعیت مخاطبان امکان‌پذیر است.

درنهایت، برای خارج‌شدن از حساب کاربری واتساپ در نسخه‌های وب و دسکتاپ، می‌توانید از اپلیکیشن گوشی هوشمند واتساپ استفاده کنید. برای این منظور وارد همان بخش تنظیمات و Whatsapp Web/Desktop شوید و با کلیک روی هریک از نسخه‌های مدنظر، از حساب کاربری در آن پلتفرم خارج شوید. برای خروج از حساب کاربری در همه‌ی دستگاه‌ها نیز گزینه‌ی Log out from all devices را انتخاب کنید.

سوالات متداول زومیت

 • واتساپ وب چه تفاوتی با واتساپ کامپیوتر دارد؟

  واتساپ وب پیام‌رسان واتساپ را ازطریق مرورگر وب ارائه می‌دهد؛ درحالی‌که واتساپ کامپیوتر یا واتساپ دسکتاپ نرم‌افزاری جداگانه است که روی ویندوز یا مک نصب می‌شود. هر دو پلتفرم طراحی مشابهی دارند و تقریباً کارایی‌های یکسانی هم ارائه می‌کنند.

 • کدام واتساپ امکانات بیشتری دارد؟

  از نظر کارایی، واتساپ دسکتاپ گزینه بهتری است. واتساپ دسکتاپ از میان‌بر صفحه‌کلید پشتیبانی می‌کند و می‌توان گزینه‌های مختلفی را مانند خواندن پیام‌ها، ساکت کردن چت‌ها، جابه‌جایی بین پیام‌ها و...، با صفحه‌کلید کنترل کرد.

 • واتساپ موبایل چه تفاوت‌هایی با واتساپ کامپیوتر دارد؟

  واتساپ موبایل امکانات بیشتری در مقایسه با دو نسخه واتساپ دسکتاپ و واتساپ موبایل دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تماس‌های صوتی، تماس‌های ویدئویی شخصی و گروهی و به‌روزرسانی وضعیت اشاره کرد.

 • آیا نرم‌افزار واتساپ برای macOS نیز منتشر شده است؟

  بله. شما می‌توانید از لینک داخل مقاله برای دانلود این نرم‌افزار استفاده کنید و با مراحل راه‌اندازی آن آشنا شوید.

 • راه‌اندازی واتساپ وب بدون داشتن آن روی گوشی امکان‌پذیر است؟

  شما برای استفاده از واتساپ وب نیازمند حساب‌کاربری در نسخه‌ی موبایل هستید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات