آزاد کردن فضای هارد دیسک به طور خودکار با Storage Sense ویندوز 10

آزاد کردن فضای هارد دیسک به طور خودکار با Storage Sense ویندوز 10

به‌روزرسانی Creators ویندوز 10 -ردستون ۲-  ویژگی کوچک و مفیدی را به ویندوز افزوده است که به‌طور خودکار به پاک سازی فایل‎های temp و فایل‌هایی که بیش از یک ماه در سطل زباله رایانه شما هستند، می‎پردازد.

شما می‌توانید از تنظیمات ذخیره‌سازی ویندوز 10 برای مدیریت فضای هارد دیسک خود بهره ببرید. قابلیت Storage Sense، یکی از قابلیت‎های افزوده شده در به‌روزرسانی Creators است که شبیه نسخه‎ سبک‎تر از Disk Cleanup بوده و به‌طور خودکار کارش را انجام می‎دهد. زمانی‌که Storage Sense فعال باشد، ویندوز در فواصل معین زمانی، فایل‎هایی را که در پوشه‎های temp بوده و برنامه‌ها از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و نیز هر نوع فایلی که بیش از 30 روز از عمر آن‎ در سطل زباله گذشته باشد، حذف می‎کند. البته مقدار حجمی که به‌طور دستی با Disk Cleanup یا دیگر نرم‎افزارهای پاکسازی می‎توان آزاد کرد، از Storage Sense انتظار نمی‎رود. اما این قابلیت می‌تواند بدون آن‌که وقتی را صرف هارد خود کنید، فضای آن را مقداری تمیزتر و مرتب‌تر نگه دارد.

فعال کردن Storage Sense

با فشردن کلیدهای Windows+I به برنامه تنظیمات رفته و سپس روی دسته‎بندی System کلیک کنید.

سیستم در تنظیمات ویندوز

در صفحه System، در سمت چپ صفحه، زبانه Storage را انتخاب کنید و سپس در سمت راست، گزینه Storage Sense را در حالت روشن (On) قرار دهید.

پاکسازی ویندوز 10 Storage Sense

اگر می‌خواهید تنظیمات پاک‌سازی هارد را تغییر دهید، روی لینک "Change how we free up space" کلیک کنید.

پاکسازی ویندوز 10 Storage Sense

در اینجا انتخاب‌های زیادی ندارید. شما می‌توانید با استفاده از دو پیچ، فعالیت Storage Sense را سفارشی‌سازی کنید؛ بدین نحو که فقط فایل‌های موقت حذف شوند، فایل‌های قدیمی سطل زباله پاک شوند یا هردو. شما می‎توانید با کلیک کردن روی "Clean Now"، به ویندوز اجازه دهید تا فرایند پاکسازی را در همان لحظه به طوری عادی انجام دهد.

پاکسازی ویندوز 10 Storage Sense

امیدواریم که این قابلیت در آینده پیشرفت کند و امکانات بیشتری برای فعالیت داشته باشد. بااین‌حال، این برنامه همچنان می‌تواند با خالی کردن بخشی از فضای هارد دیسک شما، به‌خصوص اگر برنامه و اپلیکیشن‎های شما حجم زیادی از فایل‎های موقت تولید می‎کنند، مفید باشد. در این میان، راه‎های دیگری هم برای آزاد کردن فضای دیسک در ویندوز وجود دارند که پیدا کردن آن‎ها خالی از فایده نخواهد بود.

منبع howtogeek

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید