دستاورد خودروساز چینی: با یک بار شارژ ۱٬۰۰۰ کیلومتر حرکت کنید

دوشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
خودرو برقی Nio ET7
مدیرعامل Nio، باتری جدید این خودروساز برقی چینی را آزمایش کرد که با هر بار شارژ بیش‌ از ۱٬۰۰۰ کیلومتر شارژدهی دارد.
تبلیغات

شرکت چینی Nio که خودرو برقی تولید می‌کند، مدل آزمایشی باتری جدیدش را با بُرد چشمگیر ۱۰۰۰ کیلومتر با موفقیت آزمایش کرد و مدیرعامل این برند ویلیام لی، سفری ۱۴ ساعته با استفاده از باتری مذکور را به‌طور زنده پخش کرد. این سفر بین دو شهر چین انجام شد و بردی معادل ۱٬۰۴۴ کیلومتر را در آن طی کرد و در نهایت همچنان سه درصد از سطح شارژ باقی مانده بود.

Nio رقیب قدرتمندی برای غول خودروساز برقی آمریکایی یعنی تسلا محسوب می‌شود و باتری جدید این شرکت چینی پیشرفت جذابی به‌نظر می‌رسد. سفر ۱٬۰۴۴ کیلومتری بین شانگهای و شامن که مدیرعامل Nio در ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر ۱۴۰۲) انجام داد نظر بسیاری رسانه‌ها را جلب کرد. باتری مورد اشاره در خودرو برقی Nio ET7 نصب شده بود و در طول سفر شارژ مجدد نشد و حتی با وجود سرمای شدید در منطقه با حدود ۳ درصد شارژ در انتهای مسیر، همچنان بدون مشکل کار می‌کرد.

باتری خودروی Nio ظرفیتی ۱۵۰ کیلووات ساعتی دارد و مدیرعامل این شرکت می‌گوید بالاترین چگالی انرژی را بین همه‌ی باتری‌های تولیدشده برای خودروهای الکتریکی ارائه می‌دهد. البته درحال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای تولید انبوه باتری ۱۵۰ کیلووات ساعتی در سال ۲۰۲۴ وجود ندارد.

قطعاً باتری قدرتمند Nio که با هربار شارژ هزار کیلومتر مسافت را طی می‌کند، قیمت کمی نخواهد داشت و گفته می‌شود با برچسب ۴۲٬۰۰۰ دلاری به‌ فروش خواهد رسید که با قیمت خودرو تسلا مدل Y در چین یکسان است. Nio به مشتریانش اجازه می‌دهد خودروهای این برند را بدون باتری خریداری کنند و مشترک سرویس تعویض‌ باتری شوند.

Nio بیش‌ از ۲٬۰۰۰ ایستگاه تعویض باتری در سرتاسر چین دارد و ازطریق مدل تجاری کنونی هیچ پیشرفتی در بازار نداشته است و به ازای هر خودرو الکتریکی تولیدی خود به‌طور متوسط ۱۲ هزار دلار ضرر می‌کند.

انتظار می‌رود باتری ۱۵۰ کیلووات ساعتی پیشگامانه‌ی Nio بتواند سطح تقاضا برای خودروهای برقی برند مذکور را افزایش دهد و در نتیجه شاهد بهبود درآمد و سوددهی آن باشیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات