کارخانه بعدی تسلا در عربستان احداث می‌شود؟ [به‌روزرسانی: ایلان ماسک تکذیب کرد]

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
مطالعه 2 دقیقه
لوگو تسلا روی ایستگاه سوپرشارژ از نمای نزدیک
تسلا احتمالاً کارخانه‌ی خودروسازی جدیدش را در خاک عربستان سعودی احداث می‌کند. تسلا و عربستان «مذاکرات اولیه» را شروع کرده‌اند.
تبلیغات

به‌روزرسانی (۲۷ شهریور ۱۴۰۲): ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، با انتشار پست جدیدی در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشت گزارش وال‌استریت ژورنال مبنی‌بر مذاکره‌ی تسلا و عربستان سعودی «کاملاً غلط» است.

خبر اصلی (۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ساعت ۱۷:۳۰): خبرگزاری وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی می‌گوید که دولت عربستان سعودی «مذاکرات اولیه» را با تسلا شروع کرده است تا بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی خودروِ برقی در دنیا کارخانه‌ی بعدی‌اش را در این کشور احداث کند.

ادعای مذاکرات عربستان و تسلا در حالی مطرح می‌شود که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، ساعاتی قبل در گفت‌و‌گویی مختصر با ایلان ماسک از او دعوت کرده بود که کارخانه‌ی بعدی تسلا را به خاک ترکیه ببرد.

منابع آگاه می‌گویند که عربستان سعودی تلاش کرده است با اقدامات مختلف نظر تسلا را جلب کند. این کشور به تسلا گفته است که حق خرید مقادیر موردنیاز فلزات و مواد معدنی لازم برای تولید خودرو را به این شرکت می‌دهد. این فلزات از کشورهای مختلف نظیر جمهوری دموکراتیک کنگو تهیه خواهند شد.

در سال‌های اخیر، عربستان سعودی پروژه‌های جدیدی به‌راه انداخته است تا وابستگی اقتصادش را به نفت کاهش دهد. صندوق سرمایه‌گذاری خارجی دولت عربستان به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی شرکت لوسید شناخته می‌شود. لوسید یکی از رقبای تسلا در بازار خودروهای برقی است.

ایلان ماسک چند ماه پیش گفته بود که تسلا تا پایان سال ۲۰۲۳ محل احداث کارخانه‌ی بعدی‌اش را مشخص خواهد کرد. در‌حال‌حاضر، این شرکت ۶ کارخانه دارد و در حال تأسیس کارخانه‌ی دیگر در مکزیک است.

سال گذشته، تسلا ۱٫۳ میلیون خودرو روانه‌ی بازار کرد و می‌خواهد آمار فروش سالانه‌ی خودرو را تا ۲۰۳۰ به ۲۰ میلیون دستگاه برساند. در ماه‌های اخیر، این شرکت قیمت خودرو را در برخی از کشورها ازجمله چین کاهش داده است تا بهتر با شرکت‌های دیگر رقابت کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات