سونی و یاماها، شاتل برقی و خودران تولید می‌کنند

سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
یاماها با همکاری سونی از شاتل خودران و الکتریکی SC-1 رونمایی کرد که از نمایشگرهای 4K در داخل و بیرون بهره می‌برد و می‌تواند به‌عنوان بیلبورد سیار استفاده شود.
تبلیغات

شرکت‌های زیادی روی شاتل خودران کار می‌کنند، اما جدیدترین آن‌ها، دو برند بزرگ ژاپن یعنی یاماها و سونی هستند. محصول مشترک یاماها و سونی که با نام سوشیبل کارت (SC-1 Sociable Cart) شناخته می‌شود، به‌عنوان تلفیقی از فناوری رانندگی خودران یاماها و فناوری تصویربرداری سونی معرفی شده است.

سونی

شرکت‌های ژاپنی درباره‌ی این فناوری رانندگی خودران اطلاعات زیادی منتشر نکرده‌اند، اما تأیید کردند که این شاتل مجهز به حسگرهای تصویری پیشرفته‌، حسگرهای اولتراسونیک و لیدار (LiDAR) است. همچنین آن‌ها تأیید کردند که تصاویر گرفته‌شده توسط شاتل در فضای ابری بارگذاری شده و این امر باعث می‌شود خودرو خودران از راه دور کنترل شود.

طراحی جعبه‌ای SC-1 خیلی جالب نیست، اما این شاتل پنجره ندارد و در عوض از چهار نمایشگر ۵۵ اینچی LCD 4K استفاده می‌کند. یاماها و سونی اعلام کردند که می‌توانند تصاویر ویدئویی را برای رهگذران ارائه دهند. همچنین سونی از قابلیت جدیدی در این خودرو خودران رونمایی کرده است. با استفاده از دوربین‌های شاتل و فناوری هوش مصنوعی، خودرو می‌تواند ویژگی‌های (از جمله سن و جنس) افرادی را که در همان نزدیکی ایستاده‌اند، تعیین کند. با استفاده از این اطلاعات، نمایشگرهای خارجی می‌توانند آگهی‌هایی را نشان دهند که به‌طور خاص آن افراد را هدف قرار می‌دهند.

شاتل خودران SC-1 با طول ۳۱۳ سانتی‌متر، حدود ۴۰ سانتی‌متر کوچک‌تر از فیات ۵۰۰ است. طراحی جعبه‌ای به آن اجازه می‌دهد تا حدود ۱۸۲ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد و عرض آن نیز ۱۳۰ سانتی‌متر است. با توجه به اینکه SC-1 از دوربین، حسگر و لیدار برای دیدن و خواندن اطلاعات بیرونی استفاده می‌کند، هیچ پنجره‌ای روی بدنه‌ی خودرو وجود ندارد؛ بدان معنا که در داخل و خارج فضایی برای قرارگیری نمایشگر وجود دارد.

فیات ۵۰۰

شاتل خودران SC-1 علاوه بر اینکه به‌عنوان بیلبورد سیار عمل می‌کند، دارای پنج صندلی داخلی با صفحه‌نمایش ۴۹ اینچی است. نمایشگرها اطلاعات متنوعی را به سرنشینان نشان می‌دهند و حتی به آن‌ها امکان می‌دهد در شب بدون استفاده از چراغ‌های جلو، محیط اطراف خود را ببینند.

یاماها و سونی اطلاعات زیادی درباره‌ی مشخصات عملکرد این شاتل ارائه نداده‌اند؛ اما تأیید کردند که SC-1 از بازیابی انرژی ترمز و باتری لیتیوم‌یون قابل تعویض بهره می‌برد. همچنین این شاتل دارای یک موتور الکتریکی است که به خودروی الکتریکی امکان می‌دهد تا با بیشینه سرعت ۱۹ کیلومتربرساعت حرکت کند.  

سونی و یاماها قصد دارند تا چند ماه آینده SC-1 Sociable Cart را به بازار عرضه کنند تا در اماکن سرگرمی مانند زمین‌های گلف، پارک‌های تفریحی و مکان‌های تجاری مستقر شود. با این حال دو شرکت یادشده قصد ندارند شاتل خودران خود را برای فروش عمومی به بازار عرضه کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات