آمار تولید خودروسازان در بهمن‌ ماه ۹۷

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
مطالعه 4 دقیقه
گزارش‌های نشان می‌دهند فعالیت خطوط تولید خودروهای داخلی، بسیار کمتر از مدت مشابه در سال قبل است. بسیاری از مدل‌های چینی هم با توقف تولید مواجه هستند.
تبلیغات

با وجود تحریم‌ها و کمبود ارز، کاهش تولید خودرو در ایران عجیب نیست. آمار بهمن‌ماه شرکت‌های خودروسازی، نه‌تنها کاهش چشمگیر نسبت به سال گذشته دارد؛ بلکه در مقایسه با یک ماه قبل هم، بهبود نیافته است.

206

در مجموع تولید کارخانه‌های مختلف ایران‌خودرو، شامل تهران، خراسان، تبریز، مازندران، فارس و سمنان در بهمن‌ماه امسال، پژو 206  با ۶,۸۵۴ دستگاه، بیشترین خروجی را داشته و در همین مدت، ۹,۴۴۸ پراید از خطوط تولید سایپا و پارس خودرو خارج شده است. با این حساب، پژو ۲۰۶ و پراید، مهم‌ترین محصولات خودروسازان ایرانی هستند که به ترتیت نسبت‌به بهمن ماه ۱۳۹۶، حدود ۶۱ و ۵۵ درصد کاهش تولید داشته‌اند.

پراید Pride

دیگر نکته‌ی مهم در آمار بهمن ماه ۹۷، عدم عرضه‌ی پراید دوگانه‌سوز است. علاوه‌بر این، تولید تیبا دوگانه سوز هم، عدد ناامیدکننده‌ی ۲۹۱ دستگاه را نشان می‌دهد که نسبت به بهمن ماه ۹۶، بیش از ۸۴ درصد کاهش دارد. برای علاقه‌مندان خودروهای دوگانه‌سوز، فعلا پژو ۴۰۵ با تولید ۸۹۳ دستگاه در بهمن ۹۷ انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

تندر پلاس L90

برخلاف انتظار ما و بسیاری از فعالان بازار، آمار تولید خودروهای خانواده‌ی رنو شامل تندر ۹۰ و ساندرو (B90) به صفر نرسیده است. این محصولات در بهمن‌ماه امسال، ۳,۱۴۶ دستگاه از آمار تولید پارس خودرو را به خود اختصاص داده‌اند. در سمت دیگر ماجرا، سمند که روزگاری با عنوان خودروی ملی و متکی به قطعات ساخت داخل شناخته می‌شد، آمار تولید ۳,۶۱۷ در بهمن‌‌ماه ۹۷ داشته است که بسیار کمتر از پژو ۲۰۶ به نظر می‌رسد.

چری آریزو ۵ / Chery Arrizo 5

شرکت‌های خودروساز مرتبط با برندهای چینی، شرایط بسیار بد و نیمه‌تعطیل ماه‌های گذشته را در بهمن‌ماه ادامه دادند. مدیران خودرو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالان این عرصه، سال گذشته با فروش گسترده‌ی انواع کراس‌اورهای تیگو، درکنار سدان‌های آریزو 5 و ام‌وی‌ام، شرایط بسیار خوبی داشت؛ اما در بهمن ماه ۹۷ تنها ۳۷ دستگاه تولید داشته که ۹۹.۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است. در یازدهمین ماه امسال، مدیران خودرو تنها با تولید یک دستگاه چری تیگو 7 و ۳۶ دستگاه چری آریزو 5 ادامه فعالیت می‌دهد. این شرایط، در کارمانیا و صنعت خودروی آذربایجان نیز دیده می‌شود. کارمانیا، تنها ۵۳ دستگاه بی‌وای‌دی S6 و آذربایجان فقط ۴۰ دستگاه ام‌جی 360 توربو تولید کرده‌اند.

FAW Besturn B30 / فاو بسترن بی ۳۰

بهمن موتور، از جمله شرکت‌هایی است که خطوط تولید فعال دارد. مزدا 3 با آمار تولید ۱۹۷ دستگاه، هاوال H2 با ۵۳ دستگاه و بسترن B30 با ۴۰۲ دستگاه، همچنان در بهمن موتور عرضه می‌شوند. البته نباید فراموش کرد که آمار این شرکت هم نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۱.۶ درصد کمتر شده است.

JAC S5

در کرمان موتور، به‌لطف جک S5 و تولید این خودرو با ۱,۸۴۲ دستگاه طی بهمن‌ماه ۱۳۹۷، شرایط بهتری نسبت به مدیران خودرو دیده می‌شود. علاوه‌بر این کراس‌اور که حالا بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، ۱۵ دستگاه جک J۴ هم تولید شده است؛ اما برخلاف بهمن ماه سال گذشته، هیچ‌کدام از محصولات هیوندای و لیفان در خطوط تولید کرمان موتور دیده نمی‌شوند.

سفر با اتوبوس

مجموع تولید خودروسازان در بهمن ماه ۹۷، بیش از ۶۰ درصد کمتر از مدت مشابه در سال ۹۶ است. اگر آمارهای تولید ۱۱ ماه سال از فروردین تا اول اسفند جمع شوند هم، کاهش ۳۸.۲ درصد وجود دارد. مجموع تولید کامیون، اتوبوس و مینی‌بوس هم در بهمن‌ماه ۹۷ به عدد ۳۴۲ می‌رسد که نسبت‌به مدت مشابه در سال ۹۶ با ۲۲۳۷ دستگاه، حدود ۸۵ درصد کاهش داشته است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات