وزیر نفت: سهمیه بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
بیژن زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد که موضوع کارت سوخت هیچ ربطی به قیمت و سهمیه‌بندی بنزین ندارد و هدف این طرح جلوگیری از قاچاق سوخت است.
تبلیغات

بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه مساله سهمیه‌بندی و تغییر قیمت سوخت مطرح نیست، گفت:

الزامی شدن کارت سوخت با هدف کاهش قاچاق بنزین مورد توجه قرار گرفته است. کسی نیست که خودرو و پلاک داشته باشد و کارت سوخت برای آن صادر نشده باشد؛ اگر فردی کارت سوخت خود را مفقود کرده باشد، کارت جدید برای او صادر می‌شود. افرادی که کارت سوختشان مفقود شده است، باید از شنبه سوم آذر تا بیست و چهارم آذر ماه در سامانه دولت همراه ثبت‌نام کنند تا برایشان کارت سوخت صادر شود. البته کارت سوخت به تنهایی نمی‌تواند از قاچاق جلوگیری کند، اما می‌تواند آن را کاهش دهد.
بیژن زنگنه وزیر نفت

زنگنه درباره تغییر قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نیز گفت:

این بحثی است که دولت باید لایحه بدهد و در مجلس مطرح شود؛ اما موضوع کارت سوخت هیچ ربطی به قیمت و سهمیه‌بندی بنزین ندارد؛ ما فقط می‌خواهیم جلوی قاچاق را بگیریم. در مورد خودروهای خارجی نیز باید به این نکته اشاره کرد که اگرچه آن‌ها در گذشته سهمیه نداشتند، اما کارت سوخت دارند. 

وزیر نفت درباره تولید بنزین و کافی بودن آن برای مصرف داخلی نیز گفت:

تولید بنزین در این فصل کفاف مصرف داخلی را می‌دهد. هیچ نگرانی در این مورد وجود ندارد.
کارت سوخت بنزین

در روزهای اخیر نیز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که تحویل بنزین به خودروها و موتورسیکلت‌ها از تاریخی که به‌زودی اعلام خواهد شد، فقط با استفاده از کارت سوخت انجام می‌شود و مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت تا ۲۴ آذر مهلت دارند برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند. مالکان خودروها و موتورسیکلت‌هایی هم که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند، لازم است به ترتیبی که در رسانه‌ها توضیح داده خواهد شد، از تاریخ شنبه (۳ آذر)، حداکثر تا شنبه (۲۴ آذر) نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.

به منظور تسهیل در دریافت کارت سوخت جدید، امکان دسترسی به سامانه ثبت مشخصات از طریق اینترنت یا تماس تلفنی فراهم شده است که نحوه دسترسی و اقدام، از طریق رسانه‌های عمومی به اطلاع مردم خواهد رسید. برای ثبت تقاضای دریافت کارت سوخت جدید، هیچ مبلغی از متقاضیان توسط شرکت ملی پخش دریافت نخواهد شد.

بنزین

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد پس از فراهم شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها، از تاریخی که به‌زودی اعلام خواهد شد، بنزین فقط با ارائه کارت به خودروها و موتورسیکلت‌ها تحویل خواهد شد.

میزان مصرف بنزین کشور با رشد حدود ۱۰ درصدی نسبت به پارسال، به حدود روزانه ۹۰ میلیون لیتر رسیده است؛ تخمین زده می‌شود حداکثر ۱۰ میلیون لیتر از آن به‌صورت قاچاق از کشور خارج شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات