خودروی برقی iEV X با قابلیت افزایش طول معرفی شد

یک‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
کیک‌استارتر از تشکیل کمپینی برای جذب سرمایه تولید خودروی برقی هوشمند iEV خبر داد که با افزایش طول، قابلیت حمل مسافر و بار بیش‌تر دارد.
تبلیغات

پیش از این با خودروهای برقی تک صندلی آشنا شده‌ایم که اندازه کوچک آن‌ها برای مانور دادن در محیط پرجمعیت شهری ایده‌آل است. با این حال وقتی راننده بخواهد مسافری همراه خود حمل کند، وضعیت دشواری پیش می‌آید. اما در مورد خودروی الکتریکی iEV X، تنها کمی به طول خودرو اضافه می‌شود. iEV از حرف اول کلمات خودروی برقی هوشمند (Intelligent electric Vehicle) گرفته شده است و نشان می‌دهد که از فناوری پیشرفته‌ای بهره می‌برد.

iEV X electric car / خودروی برقی iEV X

نمونه اولیه این خودروی برقی که توسط شرکتی آلمانی ساخته شده است، در حالت تک سرنشین تنها ۷۸ سانتی‌متر عرض و ۱۶۰ سانتی‌متر طول دارد. اما اگر راننده بخواهد مسافر دیگری را سوار کند، طول خودروی الکتریکی iEV به ۱۹۰ سانتی‌متر افزایش می‌یابد و اگر بخواهد بار نیز حمل کند، این طول به ۲۲۰ سانتی‌متر افزایش خواهد یافت. هنگامی که فضا برای سرنشین دوم فراهم شود، صندلی تاشویی در پشت سر راننده قرار دارد که می‌تواند برای مسافر مورد استفاده قرار گیرد. تمام مراحل افزایش طول خودروی برقی iEV، از طریق عملگرهای الکتریکی صورت می‌گیرد. هنگامی که طول iEV گسترده شود، دو طرف آن باز می‌شود و شکل جالبی به خود خواهد گرفت.

نسخه پایه خودروی برقی iEV تنها ۱۱۵ کیلوگرم وزن دارد و برای تامین انرژی، از پکیج باتری ۴۸ ولت لیتیوم یون بهره می‌برد. این باتری قادر است با ۳ ساعت شارژ پلاگین، شعاع حرکتی حدود ۶۰ کیلومتر برای خودروی الکتریکی iEV فراهم کند. همچنین روی سقف خودروی برقی از پنل خورشیدی ۴۰ وات استفاده می‌شود که هنگام پارک شدن، به فرآیند شارژ باتری کمک می‌کند. بیشینه سرعت iEV به ۴۵ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود، اما احتمالا در نسخه‌های پیشرفته بتواند به سرعت‌های بالاتر نیز برسد.

iEV X electric car / خودروی برقی iEV X

مدل بالاتر با نام iEV X پلاس، وزن ۱۴۵ کیلوگرمی دارد و از پکیج باتری ۷۲ ولتی لیتیوم یون و پنل خورشیدی سقفی ۶۰ واتی بهره می‌برد. شعاع حرکتی خودروی برقی iEV X پلاس به ۱۲۰ کیلومتر افزایش یافته است و بیشینه سرعت آن به ۶۰ کیلومتر محدود می‌شود. همچنین این نسخه مجهز به سیستم شارژ رباتیک اتوماتیک اختیاری و سیستم پدال است که باعث افزایش میزان شعاع حرکتی خودروی الکتریکی خواهد شد.

سایر ویژگی‌های اضافی هر دو مدل خودروی برقی iEV، شامل آینه‌های جانبی جمع‌شونده برقی، سیستم ضدسرقت، دوربین دید عقب با محدوده دید بالا، صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی، سیستم روشنایی LED کامل و شاسی فولادی با پنل‌های آلومینیومی بدنه می‌شود. در حال حاضر، کمپین جذب سرمایه‌ برای تولید خودروی الکتریکی iEV در کیک‌استارتر تشکیل شده است؛ علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت هزینه ۲،۱۴۴ دلاری برای نسخه پایه و ۹،۰۹۸ دلاری برای نسخه iEV X پلاس، در این کمپین شرکت کنند.

ویدئوی زیر به بررسی ویژگی‌های خودروی برقی iEV می‌پردازد. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات