چرا لاستیک‌ها اهمیت زیادی در یک خودرو دارند؟

پنج‌شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
تایر به عنوان آخرین عضو دوار سیستم انتقال قدرت نقش مهمی در کنترل خودرو بر عهده دارد. انتخاب لاستیک مناسب و نگهداری از آن، عامل مهمی در بهبود عملکرد خودرو محسوب می‌شود.
تبلیغات

خیلی از افراد برای عملکرد بهتر خودروی خود معمولا سراغ بهینه‌سازی و تیونینگ پیشرانه‌ی خودرو می‌روند و آنرا ارتقا می‌دهند. تغییراتی مانند استفاده از فیلتر هوای اسپرت، بستن هدرز و استرس‌بار (میله‌ی فشاری) که در بیشتر اوقات باعث لغو ضمانت و بیمه‌ی خودرو می‌شود. ولی اگر این افراد کمی بیشتر دقت کنند تصدیق خواهند کرد که این رینگ و لاستیک خودرو است که واقعا خودرو را سریع‌تر و عملکرد آن را بهتر می‌کند.

تعویض و رسیدگی به لاستیک‌ها یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌ها برای بهبود عملکرد خودروی شما هستند. مجله‌ی Road & Track در ویدئویی این موضوع را بررسی کرده است که عملکرد تایر چقدر در شرایط واقعی برای خودرو اهمیت دارد. جیسون فینسک از وب‌سایت توضیحات مهندسی (Engineering Explained)  تصمیم گرفت که لاستیک‌های قدیمی چهار فصل و ناجور خودروی هوندا S2000 خود را با یک ست لاستیک تابستانی با عملکرد بالا ساخت شرکت بریجستون و با شماره‌ی فنی RE-71R عوض کند.

یکی از کارشناسان، فاصله‌ی توقف خودرو را از سرعت ۶۰ مایل بر ساعت (۹۶ کیلومتر بر ساعت) تا توقف کامل در هر دو مجموعه چرخ اندازه‌گیری کرد تا به ما نشان بدهد که با تغییرات لاستیک چه مقدار در عملکرد خودرو تغییر به وجود می‌آید و نتایج این آزمایش بسیار شگفت‌آور بود.

لاستیک‌های چهار فصل فقط توانستند کاهش سرعت از ۶۰ مایل بر ساعت تا توقف کامل را در فاصله‌ی ۱۳۶ فوت (۴۱ متر) انجام دهند؛ در حالی که تایرهای تابستانی جدید همان کاهش سرعت و توقف کامل را در فاصله‌ی ۱۰۷ فوت (۳۲ متر) انجام دادند که ۳۰ فوت (۹ متر) کمتر بود.

علاوه بر این، لاستیک‌های بریجستون قادر به تولید ۲۰ درصد نیروهای گرانشی (شتاب منفی) بیشتر در هنگام کاهش سرعت بودند، که به ما می‌فهماند که وجود لاستیک تا چه اندازه در بهبود عملکرد خودرو موثر است. به همین دلیل، تعویض و رسیدگی به لاستیک‌ها، از مهمترین اصلاحات برای افزایش کارایی خودرو هستند.

این ویدئو را تماشا کنید تا ببینید که چگونه استفاده از لاستیک خوب در خودرو، عملکرد آنرا بهبود می‌بخشد.

لینک دانلود

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات