بیش از ۶ هزار برگ جریمه خودرو برای عدم استفاده از ماسک صادر شد

بیش از ۶ هزار برگ جریمه خودرو برای عدم استفاده از ماسک صادر شد

براساس اظهارات رئیس پلیس تهران، تاکنون ۶ هزار و ۲۲ مورد جریمه برای خودروهایی که سرنشینان بدون ماسک داشته‌اند، صادر شده است.

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران، درباره‌ی اجرای طرح مشترک امنیت سلامت‌محور با هدف پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ستاد فرماندهی تهران بزرگ، با بیان اینکه پلیس از نخستین روز‌های کرونا درکنار مدافعان سلامت ایستاده است، اظهار کرد:

تقریبا در دو هفته گذشته تمام توان خود را برای مقابله با کرونا گذاشته‌ایم.  تمام توان پلیس در تهران مخصوصاً گشتی‌ها، پلیس راهور، پیشگیری، یگان امداد و حتی حدود ۵۰ گشت امنیت اخلاقی را برای کمک به بحث سلامت به کار گرفته‌ایم.

 ۱۵۰ گشت مشترک از سایر دستگاه‌ها نیز به کمک پلیس خواهند آمد تا مصوبه ستاد ملی کرونا اجرا شود، از چند روز گذشته برخورد‌ها با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی را شدت بخشیدیم و ۳۶۳ هزار تذکر به افرادی که ماسک زدن را رعایت نمی‌کردیم، دادیم.

 بازدید از بیش از ۲۴ هزار واحد صنفی توسط پلیس اماکن در چند روز گذشته، انجام شده است و ۷۱۰ واحد صنفی که ضوابط ابلاغی را رعایت نمی‌کردند اخطار پلمب گرفته و ۱۳۹ واحد نیز پلمب شدند همچنین بالغ بر ۶ هزار و ۲۲ مورد اعمال قانون برای خودرو‌هایی داشتیم که خود یا سرنشین آن‌ها ماسک زدن را رعایت نمی‌کردند.

اعضا خانواده در یک خودرو، ممکن است جریمه شوند

سردار حسین رحیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پلیس خودروهایی که حامل خانواده هستند و از ماسک استفاده نمی‌کنند را جریمه می‌کند، اظهار کرد:

اینکه بخواهیم ده‌ها و صدها خودرو را متوقف کنیم و از آن‌ها سؤال کنیم که آیا خانواده یا مسافر هستند، کار سختی است و حجم نیروی بسیاری می‌خواهد و زمان‌بر است.

  هنگامی که افراد به بیرون از خانه می‌روند، باید از ماسک استفاده کنند که این امری طبیعی به شمار می‌رود بنابراین انتظار می‌رود که در خودرو هم از ماسک استفاده کنند.

  ما فقط خودرویی که تک‌سرنشین باشد و راننده‌اش از ماسک استفاده نکرده باشد را جریمه نمی‌کنیم ولی خودروهایی که دو یا بیشتر سرنشین داشته باشند و ماسک نداشته باشند را حتماً جریمه خواهیم کرد چرا که نمی‌توان جلوی هر خودرو را گرفت و این سؤال را پرسید که خانواده هستید یا خیر؟

تشکیل گروه‌های گشت مشترک تاکسیرانی و پلیس راهور

علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، درباره موضوع استفاده مسافران و رانندگان تاکسی از ماسک، اظهار داشت:

موضوع لزوم رعایت استفاده از ماسک هفته پیش در برنامه مشترکی با فرماندهی پلیس تهران بزرگ و رئیس پلیس راهور تهران مورد تأیید گرفت.

‌موضوع اعمال قانون رانندگان تاکسی در صورت استفاده نکردن از ماسک توسط راننده و مسافران به پلیس واگذار شده و بر اساس گزارش‌های پلیس اعمال قانون طی یکی دو هفته گذشته به‌صورت جریمه انجام نگرفته و بیشتر به‌صورت تذکر و ارشادی بوده است؛ اما اخیرا‌ کد جریمه برای عدم استفاده از ماسک به‌طور رسمی ابلاغ شده که جزئیات برنامه پلیس برای عملیات ثبت جرایم و اعمال قانون‌ باید از سوی پلیس اعلام شود.

تعداد این گشت‌ها در مرحله اول ۱۵ واحد بوده که باتوجه‌به بازخورد مثبت تصمیم به توسعه و افزایش آن داریم. در برنامه‌ریزی مأموریت این واحدهای عملیاتی به‌صورت روزانه نقاط مهم و حیاتی برای تردد تاکسی‌ها شناسایی می‌شود و اقدامات لازم در مورد عدم استفاده از ماسک صورت می‌گیرد.

 تشدید ضدعفونی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و تاکسی‌ها در دستور کار قرار گرفته و درحال‌حاضر بر اساس گزارش‌ها هفتگی نماینده‌های وزارت بهداشت، ناوگان تاکسیرانی به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بهترین وضعیت را در بین همه انواع حمل‌ونقل عمومی پایتخت به خود اختصاص داده است.

باتوجه‌به محدودیت‌هایی که با وجود همه تلاش‌های مداوم همکاران ما در ساعات پیک سفر در حمل‌و‌نقل عمومی هست شهروندانی که احساس می‌کنند در مترو یا اتوبوس به‌علت شلوغ بودن امکان رعایت فاصله‌‌گذاری اجتماعی نیست بهتر است از تاکسی‌های پایتخت به‌ویژه تاکسی‌های خطی که وضعیت بهتری دارند و ظرفیت‌شان خالی است بهره‌مند شوند.

توزیع ماسک و اقلام بهداشتی به رانندگان تاکسی در پایتخت در حال انجام است و رانندگان می‌توانند جهت دریافت این اقلام به دفاتر تاکسیرانی مناطق مختلف تهران مراجعه کنند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده