خودروی خودران اوبر موجب مرگ یک زن شد

خودروی خودران اوبر موجب مرگ یک زن شد

مرگ یک زن اهل آریزونا توسط خودروی خودران شرکت اوبر، می‌تواند پروژ‌های مربوط به وسایل نقلیه‌ی مجهز به رانندگی خودکار در سراسر جهان را تعطیل کند.

روز گذشته، شاسی‌بلند خودران ولوو متعلق به اوبر با یک عابر پیاده در آریزونای آمریکا تصادف کرد و موجب مرگ او شد. اوبر در واکنش به این حادثه، تمام خودروهای خودران خود را از جاده‌های عمومی ایالت آریزونا و همچنین شهرهای سان‌فرانسیسکو، تورنتو و پیتسبرگ جمع‌آوری کرده است.

پلیس تأیید کرد که این تصادف صبح دوشنبه در نزدیکی خیابانی در شهر تمپی آریزونا به وقوع پیوسته است. خودروی اوبر به سمت شمال در حرکت بود که یک زن در حین عبور از خیابان و خارج از محل خط‌کشی عابر پیاده با آن برخورد کرد. این زن پس از تصادف به بیمارستان انتقال داده شد؛ اما بعداً به علت شدت جراحات، فوت کرد. گزارش‌های اولیه اشاره کردند که این زن احتمالا یک دوچرخه‌سوار بوده است؛ اما این مسئله بعداً تکذیب شد. به گفته‌ی پلیس، این زن ۴۹ ساله بوده و الین هرزبرگ نام داشته است.

Uber self-driving SUV

اوبر تأیید کرده است که وسیله‌ی نقلیه‌اش در حالت خودران حرکت می‌کرده و هنگام تصادف، یک راننده‌ی کمکی نیز پشت فرمان بوده است. واقعه‌ی اخیر، این زن را به یکی از اولین قربانیان شناخته‌شده‌ی تصادفات خودروهای خودران تبدیل می‌کند.

راننده‌ی کمکی که از قضا او هم یک زن است، تنها فردی محسوب می‌شود که در هنگام تصاف داخل خودرو حضور داشته و به گفته‌ی سخنگوی اوبر، در این حادثه آسیبی به وی وارد نشده است. با این حال، این شرکت تا این لحظه از ارائه‌ی جزئیات بیشتر درباره‌ی هویت یا صلاحیت این راننده خودداری کرده است. داده‌های گردآوری‌شده توسط دوربین‌های متعدد خودرو و سنسورهای آن قطعا در تعیین علت حادثه مفید خواهند بود.

سخنگوی اوبر در گفتگو با وب‌سایت ورج گفت:

ما مراتب همدردی خود را با خانواده‌ی قربانی ابراز می‌کنیم و در تحقیقات درباره‌ی این حادثه با مقامات محلی به‌طور کامل همکاری خواهیم کرد.

این حادثه، نخستین تصادف خودروهای خودران اوبر در شهر تمپی آریزونا محسوب نمی‌شود. تقریبا یک سال پیش در همین شهر یک خودرو به دلیل عدم رعایت حق تقدم با یک خودروی خودران اوبر تصادف کرد. در این حادثه سرنشینان خودروها آسیبی ندیدند.

Uber self-driving SUV

اوبر پس از لغو مجوز ناوگانش توسط سازمان وسایل نقلیه‌ی موتوری کالیفرنیا، خودروهای خودران خود را به آریزونا منتقل و آزمایش آن‌ها را در فوریه‌ی ۲۰۱۷ در آن شهر آغاز کرد. علت جابجایی ناوگان خودران اوبر از کالیفرنیا به آریزونا، امتناع این شرکت از پرداخت مبلغ ۱۵۰ دلار برای آزمایش خودروها و دریافت مجوز بود.

اوبر در کنار ویمو و واحد کروز جنرال موتورز، یکی از برندهای دنیای فناوری محسوب می‌شود که به‌منظور آماده ساختن خودروهای خودران برای مصارف عمومی در سال‌های پیش‌ رو، رقابت می‌کند.

اوبر اعلام کرده است که توانایی‌اش در ساخت خودروی خودران برای موفقیت در صنعت به‌سرعت در حال تغییر حمل و نقل ضروری محسوب می‌شود. این شرکت پیش‌بینی می‌کند شبکه‌ای از خودروهای خودران که از طریق اپلیکیشن اوبر فراخوانده می‌شوند در نهایت جایگزین خودروهای معمولی خواهند شد.

نگرانی‌ درباره‌ی ایمنی خودروهای خودران پس از حادثه‌ی مرگباری که خودروی خودران ساخت تسلا در آن دخیل بود، شدت گرفته است. خودرویی که درگیر آن حادثه بود از یک سیستم نیمه‌خودران بهره می‌برد که نیازمند نظارت انسانی بود. در طرف مقابل، خودروی اوبر یک خودروی تمام خودران به‌حساب می‌آید و نیازی به وجود راننده پشت فرمان ندارد. با این وجود، در تحقیقات بعدی مشخص شد که خودروی تسلا در آن حادثه مقصر نبوده است.

دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، در همدردی با خانواده‌ی قربانی در توییتر نوشته است:

اخبار به‌شدت غم‌انگیزی از آریزونا به گوش می‌رسد. ما در عین همکاری با مقامات پلیس محلی برای یافتن علت حادثه به یاد خانواده‌ی قربانی هستیم.

در همین حال بلومبرگ گزارش می‌دهد که ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده تحقیقات درباره‌ی این حادثه را آغاز کرده و بدین منظور گروه کوچکی به شهر تمپی اعزام کرده است.

متن کامل بیانیه‌ی اداره‌ی پلیس تمپی درباره‌ی این حادثه به شرح زیر است:

در حدود ساعت ۱۰ صبح هجدهم مارس، اداره‌ی پلیس تمپی به گزارش یک تصادف در جاده‌ی کاری و خیابان میل در تمپی آریزونا پاسخ داد. خودروی درگیر حادثه یکی از خودروهای خودران اوبر محسوب می‌شود. این خودرو در هنگام تصادف در حالت خودران بود و یک اپراتور (راننده‌ی کمکی) نیز پشت فرمان حضور داشت. این خودرو درست از جنوب جاده‌ی کاری به سمت شمال در حال سفر بود که یک عابر پیاده‌ی زن خارج از محل خط‌کشی عابر پیاده و از سمت غرب به شرق وارد جاده می‌شود و در همین زمان با خودروی اوبر تصادف می‌کند. قربانی حادثه ۴۹ ساله است و الین هرزبرگ نام دارد. او به یک بیمارستان محلی منتقل می‌شود و در همانجا به دلیل جراحات وارده از دنیا می‌رود. اوبر در حال همکاری است و تحقیق همچنان ادامه دارد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع theverge reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده