GoPro از دوربین سبک Hero10 Black برای استفاده در پهپادها رونمایی کرد

چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
Hero10 Black Bones اولین GoPro است که خودتان باید آن را روی پهپاد موردنظر لحیم‌کاری کنید.
تبلیغات

وقتی گوپرو اعلام کرد که امسال دوربین‌های تخصصی‌تری خواهد ساخت، دقیقاً مشخص نبود که منظور این شرکت چه محصولی است. گوپرو امروز GoPro Hero10 Black Bones را معرفی کرد که درواقع نسخه‌ی کوچک‌تری از دوربین پرچم‌دار این شرکت است که برای قرارگیری روی پهپادها و ارائه‌ی دید اول‌شخص (FPV) طراحی شده است. ایده‌ی این محصول این است که افراد با متصل کردن آن به پهپاد، یک دوربین آنالوگ با نرخ تأخیر بسیار کم برای دسترسی به دید اول‌ شخص دردسترس داشته باشند.

همان‌‌طور که TheVerge اشاره کرده است، GoPro Hero10 Black Bones نمایشگر، بلندگو، در و باتری داخلی ندارد. درواقع کاربران برای اتصال این دوربین به پهپاد خود باید آن را به‌طور دستی لحیم‌کاری کنند.

گوپرو قبلاً از این موضوع آگاه بود که برخی مشتریانش با اعمال تغییراتی روی دوربین‌های این شرکت، آن‌ها را کوچک‌تر می‌کنند تا ابزاری برای ساخت فیلم‌ها با پهپاد دراختیار داشته باشند. پابلو لما، سرپرست محصولات گوپرو درمورد دوربین جدید این شرکت گفت:

شما شاهد ظهور ویدئوهایی مثل پرواز در سالن بولینگ یا حتی آخرین ویدئوی گیگافکتوری تسلا بوده‌اید که همه‌ی آن‌ها توسط افرادی انجام شده است که دوربین‌های معمولی گوپرو را سبک‌تر کرده و آن را روی پهپادها قرار داده‌اند. برخی افراد به‌معنای واقعی کلمه، دوربین‌های خود را تکه‌تکه کرده تا با حذف اجزای غیرضروری، وزن آن را کاهش دهند؛ اقدامی که می‌تواند به ایجاد گرمای بیش‌ازحد منجر شود. بنابراین Bones جدید، حسگر، لنز، پردازنده و نرم‌افزار تثبیت‌کننده‌ی داخلی HyperSmooth دوربین پرچم‌دار Hero10 Black را به یک دوربین جدید بدون خنک‌کننده که وزن آن فقط ۵۴ گرم است، تبدیل کرده است.
دوربین gopro hero10 black bones

Hero10 Black Bones سبک‌ترین محصول گوپرو است. وزن این دوربین حدود یک‌سوم وزن Hero10 Black معمولی است و حتی از GoPro Session مکعب‌شکل ۷۴ گرمی که سال ۲۰۱۵ دنیای اکشن‌کم‌ها را تکان داد سبک‌تر است.

لما درمورد گوپرو اصلی گفت:

برای ساختن دوربینی که والدین بتوانند با استفاده از آن به‌راحتی از فرزند خود در استخر فیلم‌برداری کنند، باید آن را کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر کنیم، اما درحال‌حاضر شرکت ما درحال ارائه‌ی خدمات به مشتریان خاصی است که به مدل‌های تخصصی‌تر گوپرو نیاز دارند. ما به‌طور منحصر‌به‌فرد دوربینی برای قرارگیری روی پهپادها ارائه داده‌ایم که سایر شرکت‌ها، فناوری یا توانایی لازم برای ساخت آن را دراختیار ندارند.

لما می‌گوید دوربین با دید اول‌ شخص یکی از آن فرصت‌ها است و اعلام کرده که این روش به چشم‌انداز بسیار مهمی برای سینماگران تبدیل شده است.

Bones یک مدار تنظیم‌کننده‌ی داخلی دارد و بنابراین نیازی نیست نگران میزان ولتاژ باتری خود باشید. این پهپاد از ورودی پنج تا ۲۷ ولت استفاده می‌کند تا بتوانید بدون در نظر گرفتن اینکه پهپاد شما باتری لیتیمی قابل‌شارژ نسبتاً ضعیفی دارد، پرواز کنید. لما می‌گوید: «می‌توانید آن را به سیم‌های باتری پهپاد خود لحیم‌کنید و دوربین بدون مشکل کار خواهد کرد.»

شما می‌توانید Bones را با کنترلر پهپاد خود کنترل کنید. اگر نمی‌خواهید از دو دکمه‌ی فیزیکی یا برنامه‌ی گوپرو یا کنترل اختیاری استفاده کنید، سیم سومی روی این دوربین تعبیه شده است که می‌توانید آن را به کنترلر پرواز متصل کرده و با نرم‌افزار متن‌باز Betaflight یا API گوپرو موسوم به Open GoPro بهره ببرید. لما اشاره می‌کند که کاربران قادر خواهند بود از هر نرم‌افزاری که تمایل دارند استفاده کنند. گوپرو همچنان امکان خواندن مستقیم تصاویر خام از روی دوربین را ارائه نمی‌دهد و بنابراین شاید این محصول برای نرم‌افزارهای دید رایانه‌ای (Computer Vision) که احتمالاً به آن‌ها فکر می‌کنید، آماده نباشد.

دوربین gopro hero10 black bones

ورود دوباره‌ی گوپرو به بازار پهپادها پس از شکست این سال ۲۰۱۸ این شرکت در این حوزه، کمی عجیب است. لما در این رابطه اعلام کرد که فعلاً برنامه‌ای برای ساخت پهپاد جدید وجود ندارد و گوپرو محصولات هدفمند بیشتری برای استفاده‌های دیگر تولید خواهد کرد.

DJI اخیراً نشان داده است که فرصت‌های خوبی در حوزه‌ی فیلم‌برداری FPV وجود دارد. این شرکت پس از چندسال وقفه، عینک‌های مسابقه‌ای FPV و دوربین‌ پرواز خود را در سال ۲۰۱۹ عرضه کرد و علاوه‌براین یک پهپاد FPV کامل را در سال ۲۰۲۱ روانه‌ی بازار کرد. شرکت‌های ساخت پهپاد مثل DJI، استفاده از محصولات گوپرو را برای ساخت پهپادهای غیر FPV کنار گذاشته بودند، درحالی‌که پهپاد اصلی فانتوم و رقبای امیدوارکننده‌ای مثل 3D Robotics Solo ابتدا برای حمل دوربین‌های گوپرو طراحی شده‌ بودند، اما این پهپادها به‌سرعت برای استفاده از دوربین‌های نسبتاً کوچک‌تری که دستکاری آن‌ها با گیمبال موتوری آسان‌تر بود، جایگزین شدند.

Hero10 Black Bones از امروز به‌طور انحصاری در وب‌سایت GoPro.Com با قیمت ۳۴۹ دلار برای مشترکان گوپرو و با قیمت ۵۰۰ دلار برای افرادی که اشتراک ندارند، عرضه خواهد شد. این یعنی اگر نیازی به اشتراک ۵۰ دلاری که شامل تعویض دوربین و پشتیبانی‌گیری ابری نیز می‌شود نداشته باشید برای خرید این دوربین باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات