سامسونگ حسگر دوربین ISOCELL JN1 با کوچک‌ترین سایز پیکسل را معرفی کرد

سامسونگ حسگر دوربین ISOCELL JN1 با کوچک‌ترین سایز پیکسل را معرفی کرد

حسگر دوربین ISOCELL JN1 رزولوشن ۵۰ مگاپیکسلی دارد و ابعاد سنسور آن به ۱/۲.۷۶ اینچ می‌رسد که به معنی رسیدن سایز پیکسل این حسگر سامسونگ به ۰/۶۴ میکرومتر است.

سامسونگ را می‌توان یکی از پیشتازان تولید حسگر دوربین برای گوشی‌ هوشمند و گجت‌های قابل حمل دانست. شرکت کره‌ای تاکنون دستاوردهای بزرگی در این زمینه داشته است که می‌توان به تولید حسگر دوربینی با کوچک‌ترین سایز پیکسل به نام ISOCELL Slim GH1 اشاره کرد.

به گزارش TheVerge، سامسونگ توانسته است حسگری با پیکسل‌های کوچک‌تر نیز معرفی کند. در حسگر جدید که ISOCELL JN1 نام دارد، سایز پیکسل ۰/۷ میکرومتری ISOCELL Slim GH1 به ۰/۶۴ میکرومتر رسیده است. از مشخصات ISOCELL JN1 می‌توان به رزولوشن ۵۰ مگاپیکسلی و سایز حسگر ۱/۲.۷۶ اینچی اشاره کرد.

در نگاه کلی کاهش بیش از حد سایز پیکسل‌ها شاید اقدام درخور توجهی به نظر برسد؛ اما در زمان استفاده ثابت شده است که هنگام ثبت تصاویر با کیفیت بالا، نویز تصویر به‌شدت افزایش می‌یابد. سؤال اصلی این است که چرا سامسونگ قصد دارد چنین حسگر دوربینی را بسازد و عرضه کند؟ سران شرکت کره‌ای می‌گویند علت اصلی در فرم فکتور خلاصه می‌شود. درواقع ابعاد کوچک‌تر حسگر کمک می‌کند تا سایز ماژول‌های دوربین کوچک‌تر شود و فضای کمتری از پنل دستگاه‌های مختلف مانند تبلت و گوشی‌های هوشمند را اشغال کند.

استفاده از حسگر ISOCELL JN1 در ماژول‌هایی که مجهز به دوربین تله‌فوتو یا اولتراواید هستند، نه‌تنها اندازه‌ی ماژول در پنل پشتی را کاهش می‌دهد، بلکه تا حد قابل توجهی به کاهش برآمدگی ماژول نسبت به سطح بدنه‌ی گوشی هوشمند کمک می‌کند. اصولاً برآمدگی ماژول سبب می‌شود هنگام ضربه خوردن یا  افتادن دستگاه، بیشترین شدت ضربه به ماژول دوربین وارد شود؛ قسمتی که یکی از حساس‌ترین بخش‌های تلفن هوشمند محسوب می‌شود و تعمیر یا تعویض قطعات آن می‌تواند هزینه‌ی قابل توجهی برای کاربر به همراه داشته باشد.

حسگر دوربین ISOCELL JN1 از فناوری ادغام پیکسل‌ها نیز برخوردار است و می‌تواند با ادغام چند پیکسل در یک پیکسل، به کاهش حجم عکس ثبت‌شده کمک کند. تصویر نهایی با حسگر دوربین ISOCELL JN1 از رزولوشن ۱۲٫۵ پیکسل و ابعاد پیکسل ۱٫۲۸ میکرومتری برخوردار می‌شود. به گفته‌ی سامسونگُ حسگر جدید این شرکت از فناوری ISOCELL 2.0 با امکان جذب ۱۶ درصد نور بیشتر استفاده می‌کند.

فناوری ISOCELL 2.0 سامسونگ باعث می‌شود حسگرها بتوانند تعداد بیشتری پیکسل درون خود جای دهند و در همین حین نور بیشتری جذب کنند. متأسفانه هنوز مشخص نشده است که چه محصولی مجهز به حسگر جدید سامسونگ خواهد شد؛ اما می‌توان انتظار داشت که به‌زودی اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر شود.

شرکت کره‌ای حسگرهای دوربین جدید خود را در اختیار شرکت‌های چینی مانند شیائومی قرار می‌دهد تا محصولات خود را به آن مجهز کنند. درواقع سامسونگ نه‌تنها از فروش حسگر سود قابل توجهی به دست می‌آورد، بلکه فرصتی برای آزمایش آن‌ها دارد.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده