DxOMark اشتباه‌های فاحش در بررسی Canon 1D X Mark III را پذیرفت

DxOMark اشتباه‌های فاحش در بررسی Canon 1D X Mark III را پذیرفت

پس از انتشار انتقادهای گوناگون نسبت به بررسی Canon 1D X Mark III در DxOMark، این وب‌سایت به اشتباه در تحلیل دوربین مذکور اعتراف کرد.

وب‌سایت DxOMark یک بیانیه‌ی عذرخواهی منتشر کرد که نکات قابل‌توجهی در آن دیده می‌شود. این شرکت که امروز جزو مشهورترین و معتبرترین رسانه‌های بررسی دوربین به حساب می‌آید، از ارائه‌ی امتیاز پایین به دوربین Canon 1D X Mark III عذرخواهی کرد و دلایل را شرح داد. DxOMark می‌گوید داده‌های آزمایشی غلط، منجر به نتیجه‌گیری و امتیاز پایین برای دوربین کانن شده‌اند و بررسی اولیه‌ی شرکت را دچار اختلال کرده‌اند. به بیان خلاصه آن‌ها می‌گویند که حسگر کانن، بسیار بهتر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌کردند.

DxOMark می‌گوید داده‌های آزمایشی غلط، منجر به ارائه‌ی امتیاز پایین شده‌اند

وقتی DxOMark نتایج بررسی Canon 1D X Mark III را منتشر کرد، کاربران و کارشناسان از امتیازهای منتشرشده متعجب شده بودند. دوربین جدید ژاپنی‌ها، امتیازی پایین‌تر از بسیاری از دوربین‌های نسل قبلی داشت. حسگر آن حتی در مقایسه با دوربین نسل اول 1D X هم در دو گروه، امتیاز پایین‌تری دریافت کرده بود. با وجود عجیب بودن نتایج بررسی، DxOMark روی اعداد و ارقام خود پافشاری می‌کرد و حتی مطالبی برای توضیح بیشتر و شرح امتیازها دراختیار کاربران و رسانه‌ها قرار داد.

در بیانیه‌ی جدید DxOMark علاوه بر عذرخواهی و توضیح دلیل پایین بودن امتیاز Canon 1D X Mark III، امتیاز جدیدی با ۸ نمره بالاتر برای دوربین بیان می‌شود. نسخه‌ی جدید بررسی دوربین کانن اکنون در وب‌سایت مذکور وجود دارد و در بالای آن، متن توضیح و عذرخواهی دیده می‌شود:

توجه: نسخه‌ی قبلی از این بررسی که در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ منتشر شده بود، شامل داده‌های آزمایشی متعدد غلط بود که روی امتیاز نهایی تأثیر گذاشت. این نسخه‌ی جدید از بررسی، شامل داده‌ها و امتیازهای صحیح است. ما از پیامدهای ناراحت‌کننده‌ای که بررسی قبلی برای کانن و مخاطبان‌مان داشت، عذرخواهی می‌کنیم.

مقایسه دوربین های Canon 1D X

بررسی و امتیازهای جدید، برای طرفداران کانن بسیار بهتر به‌نظر می‌رسد. دوربین Canon 1D X Mark III اکنون در تمامی دسته‌ها امتیازی بهتر نسبت به Mark II دارد. نکته‌ی جالب‌توجه، امتیاز بسیار بهتر در عکاسی منظره‌ای است که بیش از همه به قابلیت‌های گستره‌ی دینامیکی مربوط می‌شود. حوزه‌ی مذکور، یکی از نقاط ضعف کانن در سال‌های گذشته بود که اکنون به اعتراف DxOMark بهبود قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

در بخشی از بررسی جدید DxOMark می‌خوانیم: «دوربین EOS-1D Mark III عملکردی تقریبا قوی در دسته‌ی پرتره (عمق رنگ) ما داشت و نتیجه‌ی ۲۴/۲ بیت را ثبت کرد. ازطرفی امتیاز گستره‌ی دینامیکی در دو تنظیم در پایین‌ترین حالت‌های ISO یعنی ۵۰ و ۱۰۰، 14.5EV ثبت شد که عریض‌ترین گستره‌ی دینامیکی را در بین تمامی دوربین‌های کانن نشان می‌دهد». نکته‌ی جالب‌توجه اینکه از همان حسگر Canon 1D X Mark III در دوربین جدید EOS R6 هم استفاده می‌شود و می‌توان عملکرد عالی Mark II را برای R6 هم متصور شد.

بررسی کامل DxOMark از دوربین Canon 1D X Mark III در وب‌سایت رسمی موجود است. این شرکت در پاسخ برای توضیح بیشتر درباره‌ی اشتباه بودن بررسی اولیه نوشت: «اشتباه‌های محاسباتی در داده‌های بررسی به‌خاطر باگی بود که در ابزار خواندن فایل‌های raw در دستگاه وجود داشت. ما در بیش از ۱۰ سال سابقه‌ی بررسی دوربین، چنین باگی را مشاهده نکرده بودیم. نسخه‌ی جدید بررسی، با داده‌های جدید به‌روزرسانی شده است».

منبع petapixel
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده