دوربین‌های مقاوم در برابر شرایط محیطی، آیا از نفوذ آب جلوگیری می‌کنند

دوربین‌های مقاوم در برابر شرایط محیطی، آیا از نفوذ آب جلوگیری می‌کنند

آیا مقاومت در برابر آب‌وهوا (باد، خاک، آلودگی و باران) به معنای ضد آب بودن دوربین است؟

شاید نیازی به گفتن نباشد، اما مقاوم در برابر آب‌وهوا و محیط به معنای ضد آب نیست. نگاهی کوتاه به ضمانت‌نامه محصول این نکته را روشن می‌کند که فرقی نمی‌کند برند مورد استفاده شما چقدر خوب یا مشهور باشد، اگر برچسب ضمانت‌نامه را روی آن نبینید، به معنای آن است که باید ریسک خراب شدن آن را بپذیرید.

آخرین پست راجر سیکالا در وب‌سایت Lens Rental نشان می‌دهد که لنزهای مقاوم در برابر آب‌و‌هوا (یعنی باد، خاک، باران و آلودگی) در صورت خیس شدن در معرض خراب شدن قرار می‌گیرند. آسیب‌های وارده در این نمونه و بررسی‌های انجام شده روی آن نشان داد که این لنز در آب شور فرو رفته‌ است. سیکالا با دنبال کردن مسیر خوردگی داخل دوربین توضیح می‌دهد که چرا مواجهه دوربین با آب شور نه تنها باعث خراب شدن و توقف کارکرد آن شده، بلکه آن را به کلی غیر قابل تعمیر می‌کند.

در این مورد و پس از بررسی‌های سیکالا روی یک دستگاه دوربین سونی a7S II، شرایط حاکی از این است که دستگاه به طور کامل در آب نیوفتاده و ظاهرا هنگام عکاسی در کنار ساحل، با پاشش آب به بخش زیرین دوربین و نفوذ آن، این دوربین عکاسی گران قیمت به صورت کامل خراب شده است. موارد مشابه خرابی دوربین مانند نمونه سیکالا بسیار رایج هستند، به همین دلیل او روی مدل دوربینی که دچار این آسیب شده تأکید زیادی نمی‌کند.

راجر سیکالا پس از بررسی‌های دقیق در خصوص خرابی مورد اخیر دوربین سونی، نتایج دریافتی خودر را در دست عکاسان و کاربران قرار داده است که به شرح زیر است:

  • آب شور برای دوربین‌های عکاسی به‌مانند سم است و حتی مقدار بسیار کمی از آن می‌تواند دوربین را به طور کامل از بین ببرد.
  • اعتماد به مقاوم بودن در برابر نفوذ گرد‌و‌غبار و مایعات برند‌های مختلف دوربین عکاسی، امری بسیار ریسکی است. زیرا در تمامی شرایط شرکت‌های سازنده تضمینی در خصوص عدم خرابی محصولات خود هنگام برخورد با مایعات را نمی‌دهند. پس در واقع آن‌های محصول خود را تا زمانی که به درستی مشغول فعالیت است، گارانتی می‌کنند!
  • بیشتر کاربران عبارت مقاوم در برابر شرایط محیطی را به‌مانند ضدآب می‌دانند که کاملا غلط است. 
  • بیشتر مراکز خدماتی از تعمیر موارد خراب شده بر اثر آب خوردگی پرهیز می‌کنند. زیرا تعمیر این موارد تقریبا غیرممکن است. پس در حفاظت دوربین خود در برابر نفوذ آب به خصوص آب شور دریاها بسیار مراقب باشید.

دوربین مقاوم و ضد آب

مقاوم بودن دوربین در مقابل گرد و خاک، باد و آلودگی به معنای ضد آب بودن آن نیست.

لازم است بدانیم که نمی‌توان ادعای سازندگان در این حوزه را مورد آزمایش قرار داد. بخشی از این مسئله، به خاطر این است که باید تمام دوربین‌های آزمایش شده که خراب شده‌اند را به سازندگان پس بدهیم، اما دلیل دیگر آن این است که مانند کیفیت‌های مختلف کپی‌های یک لنز، خراب شدن دوربین نیز یک احتمال است. برای تشخیص نقص دوربین، لازم است نمونه‌های زیادی از یک مدل آزمایش شوند تا بتوان فهمید آیا صرفا در مواجهه با یک نمونه بدشانس بوده‌ایم یا نقص مورد نظر را می‌توان به کلیه محصولات این مدل تعمیم داد.

منبع dpreview
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده