وکیل سابق اپل به‌جرم معاملات نهانی، ۱٫۱۵ میلیون دلار جریمه شد

چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگوی نقش بسته‌ی اپل پشت سر افراد
براساس حکم دادگاه، وکیل اخراج‌شده‌ی اپل علاوه‌بر تحمل آزادی مشروط باید ۱٫۱۵ میلیون دلار جریمه بپردازد.
تبلیغات

بنابر گزارش رویترز، جین لواف، مدیر سابق قوانین شرکتیِ اپل، در دادگاهی به‌جرم انجام معاملات پنهانی در زمان فعالیتش در اپل مبلغ ۱٫۱۵ میلیون دلار جریمه شد. نقش اصلی لواف جلوگیری از معاملات نهانی کارمندان شرکت بود؛ با‌این‌حال، خودش مرتکب این جرم شد.

منظور از معاملات نهانی که لواف به آن محکوم شده، خریدوفروش سهام براساس اطلاعات محرمانه‌ی شرکت‌ها است. در این حالت، فرد نفوذی جزئیاتی درباره‌ی گزارش مالی منتشرنشده ارائه می‌دهد تا خودش یا بقیه براساس آن اطلاعات، خریدوفروش سهام را انجام دهند و سودهای کلانی به‌دست آورند.

لواف به‌دلیل جایگاه شغلی‌اش، به داده‌های مالی اپل قبل از عمومی‌شدن آن‌ها دسترسی داشت. در زمان‌هایی که اپل فراتر از انتظار تحلیلگران عمل می‌کرد، او قبل از انتشار گزارش مالی سراغ خرید سهام شرکت می‌رفت. همچنین، در زمان‌هایی که اپل عملکرد مناسبی نداشت، او بخشی از سهام را می‌فروخت.

جین لواف / Gene Levoff مرد کچل با کت شلوار مدیر سابق اپل
جین لواف
Bloomberg

لواف درمجموع ۲۷۷٬۰۰۰ دلار ازطریق معاملات نهانی سهام اپل به‌دست آورد و به‌گفته‌ی خودش، از ضرر ۳۷۷٬۰۰۰ دلاری‌ جلوگیری کرد. سال گذشته، او به ۶ فقره کلاه‌برداری مالی ازطریق معاملات نهانی اعتراف کرد و علاوه‌بر جریمه مالی سنگین باید چهار سال آزادی مشروط را نیز بگذراند. او در سال ۲۰۱۸ با نظر مدیران ارشد اپل از این شرکت اخراج شد.

هرچند لواف و وکیلش بعضی از حکم‌های دادگاه را به‌طور کامل نپذیرفتند،‌ بنابر استدلال دادگاه، چون او از دانشگاه معتبر حقوقی فارغ ‌التحصیل شده است و حدود ۱۳ میلیون دلار دارایی دارد، به قوانین به‌طور کامل آشنا است. ازآنجاکه لواف قسمت عمدهی دارای خود را در زمان فعالیتش در اپل به‌دست آورده است، مشمول حکم‌های صادره‌ی دادگاه می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات