اپل پیش‌ از شرکت‌های دیگر به نقض قانون پرحاشیه اتحادیه اروپا متهم شد

دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۵
مطالعه 2 دقیقه
ناراحتی تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل روز روشن دست روی سر
اپل اولین شرکتی است که به‌ نقض قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه‌ی اروپا متهم می‌شود و احتمالاً جریمه‌ای سنگین را پیش رو دارد.
تبلیغات

اتحادیه‌ی اروپا اپل را به نقض قانون بازارهای دیجیتال (DMA) متهم کرد و این موضوع می‌تواند جریمه‌ی سنگینی برای غول فناوری آمریکایی به‌دنبال داشته باشد. طبق حکم اولیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، سیاست‌های «هدایتی» اپ استور، DMA را که به منظور تشویق رقابت وضع شده است، نقض می‌کند.

کمیسیون اروپا تحقیقات جدیدی را در مورد حمایت اپل از فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین iOS در اروپا، از جمله کارمزد CTF که از توسعه‌دهندگان دریافت می‌کند، آغاز کرده است.

طبق قانون بازارهای دیجیتال، اپل و سایر شرکت‌هایی که به‌عنوان «دربان» شناسایی شده‌اند، باید امکاناتی مانند بارگیری جانبی اپلیکیشن‌ها (سایدلود) را برای کاربران اتحادیه‌ی اروپا فراهم کنند. آلفابت، آمازون، اپل، بایت‌دنس، متا و مایکروسافت ۶ شرکت دربان محسوب می‌شوند و همگی ملزم به رعایت کامل قوانین هستند.

به‌گفته‌ی مارگارت وستاگر (رئیس واحد ضدانحصار اتحادیه‌ی اروپا)، اپل می‌تواند با اصلاح الگوی تجاری خود و رفع نگرانی‌‌های مطرح‌شده از جریمه‌شدن جلوگیری کند. اتحادیه‌ی اروپا تا مارس ۲۰۲۵ (اسفند ۱۴۰۳ و فروردین ۱۴۰۴) رأی نهایی خود را در مورد اقدامات اپل صادر خواهد کرد.

وستاگر می‌گوید: ««ما بر این باوریم که با شرایط فعلی، توسعه‌دهندگان نمی‌توانند آزادانه با کاربران نهایی خود ارتباط برقرار کنند. این وظیفه‌ی اپل است که مشخص کند چگونه با قانون بازارهای دیجیتال مطابقت پیدا می‌کند. من قرار نیست به این شرکت دستور بدهم که چه کاری انجام دهد.»

اپل می‌گوید که پس از دریافت بازخورد توسعه‌دهندگان و کمیسیون اروپا، در چند ماه گذشته تغییرات زیادی را برای مطابقت با قانون بازارهای دیجیتال اعمال کرده است.

اپل پیش از این در پرونده‌ای که مربوط به قبل از اجرای DMA است، به‌دلیل سیاست‌های تجاری‌اش در خصوص اپ استور، توسط اتحادیه‌ی اروپا ۱٫۸۴ میلیارد یورو (حدود ۲ میلیارد دلار) جریمه شده بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات