اروپا از «مشکلات جدی» اپل برای سازگاری با قوانین جدید می‌گوید

پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۰
مطالعه 1 دقیقه
لوگو اپل Apple روی فروشگاه حضوری آسمان تاریک
اروپا می‌گوید قدم‌هایی که اپل در راستای سازگاری با قانون بازارهای دیجیتال برداشته مطابق انتظار نبوده است.
تبلیغات

اپل با اجرای قانون بازارهای دیجیتال (DMA) در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳)، مجموعه‌تغییراتی را در اپ استور در اتحادیه‌ی اروپا اعمال کرد؛ اما به نظر می‌رسد کمیسیون اروپا از تغییراتی که اپل اعمال کرده راضی نیست. از نظر این کمیسیون، اپل در زمینه‌ی سازگاری کامل با قوانین جدید، مشکلات «بسیار جدی» دارد.

مارگارت وستاگر، رئیس واحد ضدانحصار کمیسیون اروپا، در مصاحبه‌ای با CNBC گفت که تغییرات پیشنهادی اپل «طبق انتظارات» نبوده است. به‌گفته‌ی وستاگر، اتحادیه‌ی اروپا DMA را با «بالاترین اولویت» اجرا خواهد کرد؛ درهمین‌حال، گزارش‌هایی مبنی‌بر جریمه‌ی اپل توسط اتحادیه‌ی اروپا به دلیل عدم رعایت DMA منتشر شده است.

وستاگر می‌گوید: «ما با تعدادی از مشکلات مرتبط با اپل مواجه هستیم؛ به نظر من این مشکلات بسیار جدی هستند. بسیار شگفت‌زده شدم که چنین سوءظن‌هایی درباره‌ی عدم رعایت مقررات توسط اپل وجود دارد.»

اپل با iOS 17.4 تغییراتی را در اپ استور برای کابران اروپایی ایجاد کرد. غول فناوری آمریکایی، کمیسیونی را که توسعه‌دهندگان باید به آن پرداخت کنند کاهش داد، بازارگاه‌های اپلیکیشن جایگزین را معرفی و ساختار کارمزد CFT را با تغییراتی همراه کرد.

اتحادیه‌ی اروپا معتقد است که اپل «تعهدات خود را در اجازه‌دادن به توسعه‌دهندگان برای هدایت کاربران به پیشنهادات خارج از اپ استور بدون اعمال هزینه بر آن‌ها» رعایت نمی‌کند و در نتیجه ممکن است برای اپل جریمه به همراه داشته باشد.

اپل می‌گوید اطمینان دارد که قوانین جدید شرکت با DMA سازگارند. این شرکت ظاهرا با چالش‌های مشابهی در ژاپن مواجه خواهد شد، زیرا پارلمان ژاپن نیز قانون ضد انحصار جدیدی برای هدف قرار دادن شرکت‌های بزرگ فناوری تصویب کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات