تاریخ‌سازی یک تراشه‌ساز؛ انویدیا با عبور از مایکروسافت، باارزش‌ترین شرکت دنیا شد

سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو انویدیا / Nvidia روی موبایل و کیبورد لپ تاپ نمای نزدیک
انویدیا در معادلات روز سه‌شنبه تاریخ‌سازی کرد و با پشت‌سر‌گذاشتن مایکروسافت، با‌ارزش‌ترین شرکت جهان شد.
تبلیغات

انویدیا با پشت‌سر‌گذاشتن رقبا، به پرارزش‌ترین شرکت سهامی‌ عام بر‌اساس ارزش بازار تبدیل شد. رشد چشمگیر سهام انویدیا به سلطه‌ی چند سال اخیر مایکروسافت و اپل بر جایگاه باارزش‌ترین شرکت پایان داد.

به‌‌ گزارش وال‌استریت‌ژورنال، قیمت سهام انویدیا در معاملات روز سه‌شنبه ۳٫۲ درصد رشد کرد و ارزش بازار این شرکت را به عدد تاریخی ۳٫۳۴ تریلیون دلار رساند. بدین‌ترتیب، این غول تولیدکننده‌ی تراشه با پشت‌سر‌گذاشتن مایکروسافت با ارزش بازار ۳٫۳۲ تریلیون دلاری که تنها یک روز پیش با رسیدن به عدد ۳٫۳ تریلیون دلار تاریخ‌سازی کرده بود، به رهبر جدید عرصه‌ی جهانی تبدیل شد. اپل نیز با ارزش بازار ۳٫۲۸ تریلیون دلار در جایگاه سوم قرار گرفت.

این اولین‌باری است که انویدیا، حتی در معاملات روزانه، در جایگاه نخست میان شرکت‌های آمریکایی قرار می‌گیرد. تنها پنج سال پیش، انویدیا حتی در میان ۲۰ شرکت بزرگ آمریکایی بر‌اساس ارزش بازار، رتبه‌ای نداشت. صعود خیره‌کننده‌ی این شرکت تحت‌تأثیر تقاضای فزاینده برای تراشه‌های هوش مصنوعی به‌وجود آمده است.

انویدیا اکنون حدود ۸۰ درصد از سهم بازار تراشه‌های هوش مصنوعی به‌کاررفته در دیتاسنترها را دراختیار دارد. در آخرین فصل، درآمد بخش دیتاسنترهای این شرکت با ۴۲۷ درصد افزایش درمقایسه‌با سال گذشته به ۲۲٫۶ میلیارد دلار رسید که ۸۶ درصد از کل فروشش را تشکیل می‌دهد.

با پیشرفت سریع قابلیت‌های هوش مصنوعی، غول‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و گوگل و متا با تمام قوا در حال خرید نیمه‌رساناهای انویدیا برای ساخت و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی پیچیده‌تر هستند.

در دو دهه‌ی گذشته، تنها شرکت‌های محدودی مانند اپل، مایکروسافت، آمازون، اکسان‌موبیل و جنرال الکتریک سابق در مقاطع مختلف عنوان بزرگ‌ترین شرکت سهامی عام ایالات متحده را به خود اختصاص داده بودند. اپل تا اوج‌گیری اخیر انویدیا این جایگاه را برای طولانی‌ترین مدت حفظ کرده بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات