مایکروسافت بالاترین ارزش بازار در تاریخ را ثبت کرد و دوباره اول شد

سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲
مطالعه 2 دقیقه
ساتیا نادلا
مایکروسافت بار دیگر با عبور از اپل، بالاترین ارزش بازار را در تاریخ شرکت‌ها ثبت کرد.
تبلیغات

در معاملات دیروز ارزش بازار مایکروسافت به ۳٫۳۳ تریلیون دلار رسید. بدین‌ترتیب غول ردموندی اکنون بالاترین ارزش بازار را در بین تمام شرکت‌ها دارد و بار دیگر با پیشی گرفتن از اپل تاریخ‌ساز شده است.

ارزش بازار اپل پس از برگزاری رویداد WWDC 2024 و معرفی اپل اینتلیجنس به حدود ۳٫۲۸ تریلیون دلار رسید و توانست موقتاً از مایکروسافت عبور کند. مایکروسافت در آن زمان ارزش بازار ۳٫۲۵ تریلیون دلاری داشت.

هوش مصنوعی به موتور محرک اپل برای صعود در بازار سهام تبدیل شد؛ اما رقابت سنگین و البته نزدیک اپل با سایر شرکت‌های فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی، به‌خصوص مایکروسافت، باعث شد تا اپل نتواند مدتی طولانی در این جایگاه باقی بماند.

ارزش بازار پنج شرکت‌ با ارزش دنیای فناوری

از سوی دیگر هوش مصنوعی این روزها با نام انویدیا گره خورده و ارزش بازار تیم سبز درحال حاضر از سه تریلیون دلار عبور کرده است تا انویدیا به سومین شرکت با ارزش دنیا تبدیل شود.

دستاورد چشمگیر انویدیا نشان می‌دهد که تب‌و‌تاب هوش مصنوعی قرار نیست به‌این‌زودی‌ها فروکش کند. ارزش سهام این شرکت در پنج سال اخیر ۳٬۲۲۴ درصد افزایش یافته است.

اپل در سال ۲۰۲۲ به اولین شرکت آمریکایی با ارزش بازار بیش از سه تریلیون دلار تبدیل شد. مایکروسافت دو سال بعد آن دستاورد را تکرار کرد. انویدیا زمستان سال گذشته به ارزش بازار دو تریلیون دلاری دست پیدا کرده بود. رسیدن ارزش بازار انویدیا از دو تریلیون دلار به سه تریلیون دلار حدوداً سه ماه طول کشید.

درحال‌حاضر بین سه شرکت مایکروسافت، اپل و انویدیا رقابت جذابی برای رسیدن به ارزش بازار چهار تریلیون دلاری وجود دارد و جالب است که ببینیم کدام شرکت برای اولین‌ بار به چنین دستاوری دست پیدا می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات