سرمایه‌گذاران تسلا از ایلان ماسک به‌دلیل تأسیس شرکت xAI شکایت کردند

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
ایلان ماسک و هوش مصنوعی گراک
سهام‌داران تسلا می‌گویند که ایلان ماسک منابع تسلا را برای رشد شرکت هوش مصنوعی خود به هدر می‌دهد.
تبلیغات

تلاش ایلان ماسک برای xAI به ضررش تمام شد و برخی از سهام‌داران تسلا را برای شکایت از ایلان ماسک به دادگاه کشاند. این سهام‌داران در شکایت خود مدعی شدند که ماسک و هیئت‌مدیره‌ی تسلا، با راه‌اندازی xAI در سال ۲۰۲۳، وظیفه‌ی امانت‌داری خود را در قبال تسلا نقض کرده‌اند.

این شکایت در ایلات دلاوِر در آمریکا و از سوی صندوق بازنشستگی کلیولند بیکرز و تیمستر و همچنین دو سهام‌دار انفرادی تسلا، دانیل هازن و مایکل جیامپیترو ثبت شده است.

در این شکایت به تلاش ایلان ماسک برای هدایت منابع تسلا به سمت xAI و تبلیغات دروغین او برای حضور هوش مصنوعی در تسلا اشاره شده است؛ تبلیغاتی که ماسک با خرید پردازنده‌های انویدیا به‌راه انداخته بود.

ماسک در سال ۲۰۲۴ بین سه تا چهار میلیارد دلار برای خرید پردازنده‌های هوش مصنوعی انویدیا صرف کرده بود؛ پردازنده‌هایی که بعداً به‌دلیل ادعای ماسک مبنی‌بر ناکافی بودن توان تسلا برای استفاده از آن‌ها، روانه‌ی xAI شدند.

شاکیان می‌گویند که ماسک خواهان ۲۵ درصد از سهام تسلا است تا بتواند به یکی از رهبران هوش مصنوعی و رباتیک دنیا تبدیل شود و تلاش او برای هدایت سرمایه‌های تسلا به xAI نیز، بخشی از مسیری است که او برای رسیدن به این هدف طی می‌کند.

شاکیان در بخشی از شکایت خود مدعی شدند که ماسک سال‌های زیادی است که درصدد تثبیت جایگاه تسلا در دنیا نه فقط به‌عنوان یک شرکت خودروسازی؛ بلکه به‌عنوان یک شرکت فعال در حوزه‌ی رباتیک و هوش مصنوعی است؛ ادعایی که باعث افزایش سهام و ارزش تسلا در بازار شد.

شکایت سهام‌داران تسلا، تنها شکایتی نیست که در این هفته علیه ایلان ماسک ثبت شد. یک سرمایه‌گذار دیگر نیز، از تسلا و شخص ایلان ماسک شکایت کرده و مدعی شده که ماسک با استفاده از اطلاعات درون شرکتی؛ از فروش سهام تسلا میلیاردها دلار به دست آورده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات