خریداران آیفون به‌دلیل افزایش قیمت گوشی از اپل شکایت کردند

دوشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۵
مطالعه 1 دقیقه
تیم کوک مدیرعامل اپل با کت شلوار Apple Tim Cook
گروهی از خریداران آیفون در اقدامی مشابه وزارت دادگستری آمریکا از اپل به‌دلیل انحصارگرایی شکایت کردند.
تبلیغات

پس از شکایت پرحاشیه‌ی وزارت دادگستری ایالات متحده، حالا مصرف‌کنندگان وارد عمل شده‌اند و علیه اپل شکایت تنظیم کرده‌اند. آن‌ها همچون وزارت دادگستری عقیده دارند که اپل در بازار گوشی‌های هوشمند مشغول انحصارگرایی است.

براساس گزارش رویترز، از جمعه‌ی این هفته حداقل سه پرونده‌ در کالیفرنیا و نیوجرسی علیه اپل ثبت شده‌اند که احتمالاً به شکایت گروهی تبدیل خواهند شد. دارندگان گوشی آیفون در این پرونده‌ها ادعا می‌کنند که اپل ازطریق اقدامات ضدرقابتی، قیمت گوشی ها را به‌مرور افزایش داده است.

پرونده‌های جدید در تلاش‌اند تا مجوز دادگاه را برای تبدیل‌شدن به شکایت گروهی بگیرند و به نمایندگی از میلیون‌ها مصرف‌کننده، اپل را به دادگاه بکشانند. آنچه در پرونده‌ی شاکیان خصوصی آمده، مشابه ادعاهایی است که وزارت دادگستری ایالات متحده علیه اپل مطرح کرده است.

طبق ادعای افراد شاکی، اپل ازطریق محدودسازی عملکرد سیستم‌های پیام‌رسان بین اندروید و آیفون و محدودسازی کیف‌‌پول‌های دیجیتالی و اقدامات مشابه، قانون ضدانحصار آمریکا را نقض کرده است و باید جریمه شود. اپل فعلاً به گزارش رویترز واکنش نشان نداده است؛ اما هفته‌ی گذشته در واکنش به شکایت وزارت دادگستری، تمامی ادعاها رد کرد و گفت که با تمام قدرت از خود دفاع خواهد کرد.

استیو برمن وکیلی است که شرکت حقوقی‌اش (Hagens Berman Sobol Shapiro) یکی از پرونده‌های جدید را ثبت کرده است. طبق اعلام وی، شرکتش پیش‌تر از اپل به‌دلیل انحصارگرایی در حوزه‌ی سرویس‌های مالی شکایت کرده بود. برمن می‌گوید: «خرسندیم که وزارت دادگستری با رویکرد ما موافق است.» وکلای مربوط‌ به سایر پرونده‌های جدید فعلاً صحبتی با رسانه‌ها نکرده‌اند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات