اتهام کلاهبرداری به تیم کوک؛ اپل ۴۹۰ میلیون دلار جریمه می‌پردازد

جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل در مراسم Scary Fast
شاکیان اپل مدیرعامل این شرکت را به فریب سرمایه‌گذاران متهم کردند و حالا اپل می‌خواهد با ۴۹۰ میلیون دلار پرونده را حل‌و‌فصل کند.
تبلیغات

اپل موافقت کرده است که ۴۹۰ میلیون دلار برای حل‌و‌فصل یک دعویِ حقوقی دسته‌جمعی که توسط سهام‌دارانش مطرح شده بود، پرداخت کند؛ این سهامداران، تیم کوک را متهم کرده بودند که کاهش تقاضا برای گوشی آیفون در چین را پنهان کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، این توافق پیشنهادی که روز جمعه در اسناد دادگاه فاش شد، به تأیید قاضی منطقه‌ای ایالات متحده نیاز دارد؛ در صورت تأیید، توافق مذکور به ادعاهایی مبنی‌بر اینکه کوک در جریان یکی از کنفرانس‌های مالی سرمایه‌گذاران را فریب داده است، خاتمه می‌دهد.

منشأ اختلاف‌ نظر‌ها، کنفرانس مالی یکم نوامبر ۲۰۱۸ (۱۰ آبان ۱۳۹۷) است؛ جایی که کوک درمورد موانع پیش روی اپل در برخی از بازارهای نوظهور مانند ترکیه، هند، برزیل و روسیه به دلیل نوسانات ارزش واحد پول محلی صحبت کرد. کوک پس از اشاره به تضعیف ارز این کشور‌ها گفت: «در برخی موارد، این امر منجر به افزایش قیمت محصولات ما شده است و این بازارها به روشی که دوست داریم رشد نمی‌کنند.»

با‌این‌حال، تیم کوک به هیچ مشکلی در رابطه با بازار چین اشاره‌ نکرد و در عوض، ادعا کرد که تجارت این شرکت در سرزمین اصلی چین در سه‌ماهه‌ی سپری‌شده «بسیار قوی» بوده و فروش آیفون «رشد دو رقمی بسیار قوی» را تجربه کرده است.

تنها چند ماه بعد، در ژانویه‌ی ۲۰۱۹ (دی‌ و بهمن ۱۳۹۷)، کوک در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران هشدار داد که درآمد اپل در سه‌ماهه‌‌ی چهارم ۲۰۱۸ حدود ۸۴ میلیارد دلار خواهد بود؛ بسیار کم‌تر از پیش‌بینی اولیه‌ی ۸۹ تا ۹۳ میلیارد دلاری. دلیل اصلی این افت «کاهش سرعت اقتصادی» پیش‌بینی‌نشده در چین بود که به‌شدت بر فروش آیفون، مک و آیپد در این منطقه تأثیر گذاشت.

اپل در‌نهایت درآمد سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۱۸ را ۸۴٫۳ میلیارد دلار گزارش کرد و قیمت سهامش بین آن کنفرانس مالی پرحاشیه و کنفرانس مالی بعدی، حدود ۲۵ درصد کاهش یافت.

سهامداران ادعا کردند که کوک با‌اینکه از کاهش تقاضا برای آیفون در چین اطلاع داشته، اما در کنفرانس مالی پیشین آن را فاش نکرده و به این ترتیب، باعث گمراهی سرمایه‌گذران شده است.

اپل هرگونه تخلفی را رد کرد؛ اما برای اجتناب از هزینه‌های بیشتر دادرسی، تن به توافق‌نامه‌ای ۴۹۰ میلیون دلاری داد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات