هواوی با این ترفند، تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند

چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۵
مطالعه 1 دقیقه
لوگو هواوی / Huawei در بین جمعیت مردم
منابع آگاه می‌گویند که هواوی در حال احداث کارخانه‌هایی اختصاصی است تا تحریم‌های دولت آمریکا را دور بزند.
تبلیغات

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اختصاصی به‌نقل از اتحادیه‌ی صنعت نیمه‌هادی در آمریکا می‌گوید که هواوی در حال احداث مجموعه‌ای از تأسیسات سِرّی تراشه‌سازی در خاک چین است تا تحریم‌های ایالات متحده را دور بزند.

هواوی، یکی از شرکت‌های بزرگ‌ چین، سال گذشته خطِ‌تولید پردازنده را احیا کرد؛ البته پردازنده‌‌های این شرکت بر‌پایه‌ی فناوری‌های نسبتاً قدیمی ساخته می‌شوند. به‌ادعای بلومبرگ، دولت چین حدوداً ۳۰ میلیارد دلار بودجه در‌اختیار هواوی قرار داده است.

اتحادیه‌ی صنعت نیمه‌هادی می‌گوید که هواوی حداقل دو کارخانه‌ی تراشه‌سازی را در چین ازآنِ خود کرده و در حال احداث سه کارخانه‌ی دیگر است.

وزارت بازرگانی ایالات متحده از سال ۲۰۱۹ هواوی را وارد فهرست سیاه کرده است؛ چون اعتقاد دارد این شرکت تهدیدی برای امنیت ملی است. تحریم‌ها در حالی پابرجا هستند که هواوی هرگونه ارتباط نزدیک با دولت چین و جاسوسی از کشورهای دیگر را رد می‌کند. به‌موجب تحریم‌ها، واحد موبایل هواوی تا مرز تعطیلی کامل پیش رفت.

اتحادیه‌ی صنعت نیمه‌هادی ادعا می‌کند که هواوی کارخانه‌هایش را با نام شرکت‌های دیگر می‌سازد. اگر این ادعا حقیقت داشته باشد، هواوی ازلحاظ تئوری می‌تواند با دورزدن تحریم‌های دولت ایالات متحده، قطعات و تجهیزات موردنیازش را از شرکت‌های آمریکایی بخرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات