ایلان ماسک: بدون من ChatGPT هم وجود نداشت

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
ایلان ماسک / Elon Musk
ایلان ماسک می‌گوید او دلیل وجود داشتن OpenAI است. OpenAI همان شرکتی است که چت‌بات خبرساز ChatGPT را تولید کرده.
تبلیغات

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، صبح امروز در مصاحبه‌با CNBC ادعا کرد که او به‌دلیل سرمایه‌گذاری‌های قبلی، «دلیل وجود داشتن OpenAI است». او همچنین گفت برخلاف تصور عموم، مایکروسافت کنترل این شرکت را در اختیار گرفته، ادعایی که قویا توسط ساتیا نادلا (مدیرعامل مایکروسافت) رد شده است.

ایلان ماسک به خبرنگار CNBC گفت که ایده‌ی نام‌گذاری شرکت OpenAI را خود او مطرح کرده است. مدیرعامل تسلا می‌گوید نقش پررنگی در استخدام دانشمندان و مهندسان اصلی این شرکت داشته.

ایلان ماسک قبلا بارها مدل کسب‌و‌کار OpenAI را زیر سؤال برده و ادعا کرده که کنترل شرکت خالق ChatGPT در اختیار مایکروسافت است. ماسک که یکی از بنیان‌گذاران OpenAI محسوب می‌شود به پرداخت یک میلیارد دلار متعهد شده بود، اما در نهایت از این شرکت خارج شد و حدودا ۵۰ میلیون دلار کمک مالی انجام داد.

دلیل جدایی ایلان ماسک از OpenAI، اختلاف‌نظر با سایر مدیران این شرکت ازجمله سم آلتمن بود. ماسک می‌گوید OpenAI چندان روی توسعه‌ی ایمن هوش مصنوعی تأکید ندارد. مدیرعامل تسلا چند ماه پیش نامه‌ای سرگشاده را امضا کرد که از OpenAI و سایر شرکت‌ها می‌خواست توسعه‌ی هوش مصنوعی پیشرفته را حداقل ۶ ماه متوقف کنند. ماسک یک ماه پس از امضای نامه، شرکتی به نام X.AI بنیان‌گذاری کرد که در حوزه‌ی هوش مصنوعی فعالیت می‌کند.

ایلان ماسک در مصاحبه‌ی جدیدش گفت که قبلا دوستیِ نزدیکی با لری پیج (هم‌بنیان‌گذار گوگل) داشته و این دو مکالماتی طولانی درباره‌ی ماهیت هوش مصنوعی انجام داده‌اند. ماسک می‌گوید که پیج نگاهی بی‌تفاوت به هوش مصنوعی داشت و چندان نگران ایمنی این فناوری نبود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات