گروهی از گیمرها با شکایت رسمی در تلاشند قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن را هدشات کنند

چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو مایکروسافت
گروهی از گیمرها با شکایت در دادگاه کالیفرنیا اعلام کرده‌اند که قرارداد ۶۹ میلیارد دلاری مایکروسافت و اکتیویژن رقابت را در صنعت بازی خفه می‌کند.
تبلیغات

مایکروسافت برای نهایی کردن قرارداد ۶۹ میلیارد دلاری با اکتیویژن بلیزارد، به موانع متعددی برخورده است و آن‌طور که MSPowerUser می‌نویسد، ردموندی‌ها هم‌اکنون با شکایتی دیگر نیز مواجه شده‌اند.

روز گذشته گروهی از گیمرها در دادگاه ناحیه‌ی شمالی کالیفرنیا شکوائیه‌ی جدیدی علیه مایکروسافت ثبت کردند تا جلوی بسته شدن قرارداد را بگیرند. این پرونده، مایکروسافت را به‌عنوان تنها مدعی‌علیه مطرح می‌کند و می‌گوید اضافه شدن اکتیویژن بلیزارد به فهرست شرکت‌های تحت مالکیت مایکروسافت، این شرکت را بیش از حد قدرتمند خواهد کرد.

گیمرها می‌گویند مایکروسافت پس از بستن قرارداد رقبایش را تحت فشار می‌گذارد، خروجی صنعت بازی را کاهش می‌دهد، انتخابات مصرف‌کنندگان را محدود می‌کند و قیمت‌ها را بالا می‌برد. شاکیان پرونده پیش‌بینی کرده‌اند که مایکروسافت رفتاری انحصارگرایانه در پیش بگیرد و «از رقابت در بخش‌های مختلف صنعت بازی جلوگیری کند.»

در حالی که منتقدان از خفه‌شدن رقابت می‌گویند، مایکروسافت تصاحب اکتیویژن را تلاشی برای گسترش رقابت به‌حساب می‌آورد

شکوائیه‌ی فدرال جدید که با تمرکز بر قوانین آنتی‌تراست (ضدانحصار) ثبت شده است اعلام می‌کند بسته شدن قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد، آثار گسترده‌ای روی صنعت کنسول، کامپیوتر شخصی، گیمینگ ابری و گیمینگ موبایلی می‌گذارد. همچنین به عقیده‌ی شاکیان پرونده، مایکروسافت قدرت بیشتری بر بازار بازی‌های بزرگ و پرخرج (AAA) و بازار سرویس‌های اشتراکی خواهد داشت.

در بخشی از شکوائیه‌ می‌خوانیم: «مایکروسافت همین حالا یکی از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های صنعت بازی‌های ویدیویی را کنترل می‌کند. قرارداد پیشنهاد‌شده، به مایکروسافت جایگاهی بدون‌ رقیب در صنعت بازی می‌دهد.»

پرونده‌ی جدید روی ابعاد اکتیویژن و واحدهای گیمینگ مایکروسافت تأکید می‌کند و می‌گوید این واحدهای تجاری ثمره‌ی شرکت‌هایی هستند که ردموندی‌ها در سال‌های اخیر تصاحب کرده‌اند. گیمرهای شاکی معتقدند مایکروسافت و اکتیویژن دو مورد از معدود شرکت‌هایی هستند که تأثیر بسیار زیادی بر صنعت بازی‌های ویدیویی دارند.

مایکروسافت در واکنش به شکوائیه‌ی جدید، بار دیگر روی مواضع خود تأکید کرده است. این شرکت در بیانیه‌ای می‌گوید بسته شدن قرارداد ۶۹ میلیارد دلاری با اکتیویژن بلیزارد «رقابت را گسترش می‌دهد و فرصت‌های بیشتری برای گیمرها و توسعه‌دهندگان ایجاد می‌کند.» مایکروسافت به‌صراحت می‌گوید که در تلاش است «بازی‌های بیشتری را در دسترس افراد بیشتری قرار دهد.»

گیمرهایی که از قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن رضایت ندارند، شکایت خود را از طریق شرکت‌های حقوقی Alioto و Joseph Saveri ثبت کرده‌اند. شرکت Joseph Saveri روی پرونده‌ی دیگری نیز که بر نقض کپی‌رایت متمرکز است و مایکروسافت و گیت هاب را شامل می‌شود، کار می‌کند.

گیمرها به‌صراحت می‌گویند از طریق طرح شکایت قانونی در تلاشند جلوی ادغام مایکروسافت و اکتیویژن را بگیرند. کمیسیون فدرال تجارت آمریکا هفته‌ی گذشته شکایتی با هدفی مشابه ثبت کرد. این کمیسیون می‌گوید مایکروسافت به‌دلیل رفتارهای ضدرقابتی‌اش پس از تصاحب ZeniMax، شرکت قابل اعتمادی نیست.

مایکروسافت پیش از تصاحب ZeniMax به مقامات کمیسیون اروپا اطمینان داده بود که بازی‌های این شرکت را از دسترس رقبا خارج نمی‌کند، اما در نهایت خلاف این وعده عمل کرد. البته کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای گفت مایکروسافت هیچ «تعهدی» در این زمینه نداده است.

گفته می‌شود افزون‌بر کمیسیون فدرال تجارت آمریکا، چند نهاد قانونی دیگر نیز از مایکروسافت شکایت کرده‌اند و در تلاشند جلوی تصاحب اکتیویژن را بگیرند. یکی از اصلی‌ترین دلایل برای جلوگیری از این اتفاق، ترس از انحصاری شدن بازی Call of Duty است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات