مایکروسافت رسما Nuance را با پرداخت ۱۹٫۷ میلیارد دلار خرید

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت رسما اعلام کرد Nuance را با پرداخت ۱۹٫۷ میلیارد دلار می‌خرد. ردموندی‌ها با خرید Nuance به‌دنبال تقویت هوش مصنوعی و تلاش‌های خود در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی است.
تبلیغات

مایکروسافت رسما گزارش بلومبرگ را تأیید کرد و از خرید Nuance Communications خبر داد. به‌نوشته‌ی 9to5Mac، شرکت Nuance Communications به‌عنوان طراح Back End دستیار صوتی سیری اپل شناخته می‌شود. مایکروسافت با توافق ۱۹٫۷ میلیارد دلاری جدیدش می‌کوشد توانایی‌های هوش مصنوعی و رایانش ابری خود را در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تقویت کند. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، اعتقاد دارد حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی و درمانی فوری‌ترین کاربرد هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

پس از طراحی Back End دستیار سیری، سال ۲۰۱۳ نخستین شایعه‌ها با محوریت جایگزینی فناوری Nuance در سیری با فناوری اختصاصی اپل در رسانه‌‌ها منتشر شد. سال ۲۰۱۴، گزارش‌هایی ادعا کردند اپل استخدام مهندسان Nuance را برای طراحی اختصاصی Back End سیری شروع کرده است. اپل به‌غیر از سیری، در گذشته از فناوری‌های Nuance برای سیستم تشخیص گفتار و تبدیل گفتار به متن در مک استفاده کرده است.

مایکروسافت در بیانیه‌ی خود به جزئیات اتفاقی اشاره می‌کند که شاید بزرگ‌ترین خرید شرکت در دنیای فناوری در سال ۲۰۲۱ باشد. مایکروسافت می‌گوید Nuance را با پرداخت ۵۶ دلار به‌ازای هر سهم، یعنی ۲۳ درصد بیشتر از قیمت سهام در ساعات پایانی روز جمعه می‌خرد. مبلغ نهایی قرارداد که کاملا نقدی پرداخت می‌شود، به ۱۹٫۷ میلیارد دلار می‌رسد. مایکروسافت از Nuance به‌عنوان رهبری مطمئن در حوزه‌ی ابری و هوش مصنوعی یاد می‌کند که در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی و هوش مصنوعی سازمانی دهه‌ها تجربه دارد. 

شرکت Nuance بیشتر به‌دلیل توسعه‌ی نرم‌افزار Dragon شناخته می‌شود. Dragon از یادگیری عمیق با هدف رونویسی‌کردن گفتار استفاده می‌کند و با گذشت زمان بسیار دقیق‌تر شده است. به‌نوشته‌ی ورج، Nuance مجوز استفاده از Dragon را در بسیاری از سرویس‌ها صادر کرده است. Dragon در زمینه‌ی دقت رونویسی رهبر صنعت به‌حساب می‌آید. خرید ۱۹٫۷ میلیارد دلاری Nuance دومین خرید بزرگ مایکروسافت پس از خرید ۲۶ میلیارد دلاری لینکدین در سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود. این خرید در زمانی رخ می‌دهد که فناوری‌های گفتاری با اهمیت روزافزون مواجه می‌شوند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در توییتی نوشت مهم‌ترین جنبه‌ی صنعت فناوری در دنیای امروز هوش مصنوعی است و مراقبت بهداشتی فوری‌ترین کاربرد هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید. نادلا می‌گوید مایکروسافت با همکاری Nuance راهکارهای پیشرفته‌ی هوش مصنوعی را دردسترس افراد حرفه‌ای صنعت قرار می‌دهد تا تصمیم‌‌ها بهتر گرفته شوند و ارتباطات معنادار بیشتری ایجاد شود. خرید Nuance در حالی اتفاق می‌افتد که مایکروسافت سال ۲۰۱۹ با این شرکت همکاری کرده بود تا پروژه‌ی Microsoft Cloud for Healthcare را تقویت کند. 

در‌حال‌حاضر، اپل برای انجام اقداماتی در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی رویکرد متفاوتی درمقایسه‌با مایکروسافت در پیش گرفته است. تیم کوک، مدیرعامل اپل، پیش‌تر بارها گفته است بزرگ‌ترین کمک اپل به بشر به حوزه‌ی بهداشت و درمان مربوط خواهد بود. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات