معرفی استارتاپ فین‌تک نیجریه‌ای با ایده پس انداز شخصی

معرفی استارتاپ فین‌تک نیجریه‌ای با ایده پس انداز شخصی

سپرده‌گذاری یکی از مشکلات عمده‌ی مردم نیجریه و درواقع مردم آفریقا است و یک استارتاپ به کمک سرمایه‌گذاران محلی برای رفع این مشکل تلاش می‌کند.

یک استارتاپ نیجریه‌ای دو ساله که در حوزه‌ی فین‌تک فعالیت می‌کند، به تازگی ۱.۱ میلیون دلار برای توسعه‌ی پلت‌فرم آنلاین خود سرمایه دریافت کرده است. این شرکت توسط سه دوستی راه‌اندازی شده است که اولین بار یکدیگر را در دانشگاه نیجریه و در رویدادی مرتبط با بررسی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات نیجریه و آفریقا یعنی مشکل پس‌انداز ملاقات کرده‌اند. طبق گزارش این شرکت ۸۰ درصد مردم نیجریه و احتمالا تمام مردم آفریقا باید حداقل ۴۰ درصد درآمد ماهانه‌ی خود را برای زنده ماندن و پرداخت هزینه‌های روزانه پس‌انداز کنند. اما در جوامعی مانند نیجریه که سیستم اعتباری تعریف نشده است، اکثر پرداخت‌ها نقدی است و پس‌انداز کردن معنایی ندارد و این استارتاپ برای رفع همین مشکل تلاش می‌کند.

fintech

Piggybank.ng وب‌سایت این استارتاپ است که مفهوم بسیار ساده‌ای دارد. سپرده‌گذاران می‌توانند مبلغ یک دلار را به صورت روزانه در حساب خود سرمایه‌گذاری کنند و تا تاریخ توافقی برداشت از حساب حق خرج کردن آن را نخواهند داشت. مگر اینکه پنج درصد بابت جریمه‌ی برداشت حساب پرداخت کنند. همچنین حدود ۶ درصد سود سالانه به حساب‌های سپرده‌گذاری شده تعلق خواهد گرفت. این استارتاپ توسط نسل هزاره‌ی مردم نیجریه یعنی افرادی که بسیاری از تراکنش‌های خود را از طریق موبایل انجام می‌دهند و ۶۰ درصد جمعیت مردم نیجریه را تشکیل می‌دهند مورد استقبال قرار گرفته است.

استارتاپ Piggybank.ng میزان پس‌انداز را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تا رقم سرسام‌آور سه هزار درصد رشد داده و بیش از پنج میلیون دلار پس‌انداز داشته است. درنتیجه توجه گروهی از سرمایه‌گذاران نیجریه‌ای را به خود جلب کرده و ۱.۱ میلیون دلار سرمایه از طرف آن‌ها دریافت کرده است. در ادامه بخشی از مصاحبه با اودونایو اوینیی (Odunayo Ewiniyi)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عملیات این استارتاپ را در مورد برنامه‌های آینده‌ی این استارتاپ می‌خوانیم.

piggybank

کمی بیشتر در مورد استارتاپ Piggybank.ng توضیح دهید

Piggybank.ng یک پلت‌فرم آنلاین پس‌انداز است که به سپرده‌گذاران اجازه می‌دهد بخشی از سرمایه‌ی خود را بدون حق برداشت پس‌انداز کنند. آن‌ها می‌توانند روزانه مبلغ ناچیزی به اندازه‌ی یک دلار را به حساب خود اضافه کنند و بعد از رسیدن به موعد مقرر و انتخاب شده از طرف خودشان این پول را برداشت کنند. برخلاف حساب‌های بانکی معمول که امکان دسترسی به سرمایه را در هر زمانی برای کاربر فراهم می‌کنند، Piggybank.ng به کاربران اجازه می‌دهد نظارت جدی‌تری روی سپرده‌ی خود داشته باشند و با یاد گرفتن فرهنگ پس‌انداز، مقدار سرمایه‌ی خود را افزایش دهند. Piggybank.ng میزان ۶ درصد سود سالانه برای سپرده‌های خودکار و ۱۰.۹۵ درصد سود سالانه برای سپرده‌های ثابت در نظر می‌گیرد و هر سه ماه یک بار امکان برداشت رایگان سرمایه را فراهم می‌کند.

ایده‌ی راه‌اندازی این استارتاپ چگونه به فکرتان رسید؟

استارتاپ ما توسط سه بنیان‌گذار راه‌اندازی شده است و ما اولین بار یکدیگر را در دانشگاه Covenant نیجریه ملاقات کردیم. ما به مدت هشت سال با کمک یکدیگر روی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای گوناگون کار کرده‌ایم تا اینکه در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفتیم یکی از بزرگ‌ترین مشکلات نیجریه یعنی مشکل سپرده‌گذاری مردم را حل کنیم. ما خودمان در برنامه‌ریزی سپرده‌گذاری مشکل داشتیم و بعدا متوجه شدیم عده‌ی زیادی از مردم نیز درگیر همین مشکل هستند. اغلب مردم نیجریه و مردم آفریقا باید حداقل ۴۰ درصد درآمد ماهانه‌ی خود را در ماه پس‌انداز کنند تا بتوانند هزینه‌های پایه‌ی زندگی مانند هزینه‌ی مسکن، درمان و تحصیلات خود را پرداخت کنند و استارتاپ ما قصد دارد این مشکل بزرگ را از بین ببرد.

تفاوت محصول شما با یک حساب سپرده‌گذاری رایج بانکی چیست؟

ما برخلاف حساب‌های سپرده‌گذاری رایج بانکی امکان برداشت سرمایه را تا موعد مقرر و بر اساس سیستم زمان‌بندی سه ماهه فراهم نمی‌کنیم. افرادی که قصد داشته باشند سرمایه‌ی خود را زودتر از تاریخ تعیین شده برداشت کنند باید پنج درصد جریمه پرداخت کنند. بنابراین اگرچه این پلت‌فرم بسیار ساده و انعطاف‌پذیر است اما مشتری‌های ما از لحاظ مالی انگیزه می‌گیرند و تا رسیدن به تاریخ توافق شده به سرمایه‌ی خود دسترسی ندارند.

چه اقداماتی برای افزایش تعداد مشتری‌های خود انجام داده‌اید؟

ما تا امروز هزینه‌ی زیادی بابت بازاریابی پرداخت نکرده‌ایم و رشدی که داشته‌ایم از طریق پیشنهاد شدن از طرف مشتری‌های فعلی استارتاپ بوده است. همان‌طور که می‌دانید پیشنهاد شدن یک کسب‌وکار از طرف مردم قابل اعتماد یکی از قدرتمندترین روش‌های بازاریابی است. مشتری‌های ما، نماینده‌های ما و همان اینفلوئنسرهایی هستند که کسب‌وکار ما را تبلیغ می‌کنند. آن‌ها سادگی روش کار ما را دوست دارند و در مدت زمان نه چند زیادی نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری خود را می‌بینند درنتیجه تشویق می‌شوند تا با دوستان و اعضای خانواده در مورد ما صحبت کنند.

ما همچنین یک برنامه‌ی ارجاع منحصربه‌فرد به نام داستان‌های Piggybank داریم و سپرده‌گذاران با اشتراک‌گذاری داستان خود از طرف ما جایزه دریافت می‌کنند. درواقع روش کار این‌گونه است که در صورت تأیید داستان کاربر از طرف ما، لینکی در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود تا آن را با دوستان، فامیل، همکاران یا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. سپس هر شخصی که برای عضویت در سیستم ما از آن لینک استفاده کند، جایزه‌ای برای صاحب لینک در نظر گرفته می‌شود. مردم آفریقا داستان‌سرایان ماهری هستند و ما از این رسم سنتی و استعداد ذاتی به‌عنوان یکی از روش‌های بازاریابی استفاده کرده و توانسته‌ایم تعداد کاربران خود را در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حدود سه هزار درصد رشد دهیم.

piggybank

درآمد شرکت از چه راهی تأمین می‌شود؟

Piggybank.ng از طریق مدیریت دارایی، درآمد کسب می‌کند و در حال حاضر حاشیه‌ی سود ما چهار تا هفت درصد است. بنابراین هر ماه مشتری‌ها درآمد خود را پس‌انداز می‌کنند و ما بخشی از آن را سرمایه‌گذاری می‌کنیم و درنهایت بخش اعظم سودی که به دست آورده‌ایم را به مشتری‌ها باز می‌گردانیم. مشتری‌های حساب‌های سپرده‌گذاری خودکار ما سالانه ۶ درصد و مشتری‌های حساب‌های سپرده‌گذاری ثابت ما سالانه ۱۰.۹۵ درصد سود دریافت می‌کنند که این مقدار از متوسط سود سایر بانک‌ها بیشتر است.

از پول‌ها برای سرمایه‌گذاری در چه کاری استفاده می‌کنید؟

ما اخیرا مجوز سرمایه‌گذاری میکرو از طرف بانک مرکزی نیجریه را (CBN) دریافت کرده‌ایم که یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای ما بود. ما همچنین مشغول استخدام استعدادهایی در زمینه‌ی بازاریابی، توسعه‌ی محصول و بخش تکنولوژی هستیم تا بتوانیم محصولات جدیدی معرفی کنیم و تعداد مشتری‌های خود را افزایش دهیم.

شما برخلاف سایر استارتاپ‌های نیجریه‌ای که دنبال دریافت سرمایه از خارج از نیجریه هستند، مبلغ ۱.۱ میلیون دلار سرمایه‌ی داخلی دریافت کرده‌اید، دلیل این کار چه بوده است؟

ما بسیار افتخار می‌کنیم که از طرف سرمایه‌گذاران محلی نیجریه مورد استقبال قرار گرفته‌ایم. اغلب استارتاپ‌ها در نیجریه دنبال جذب سرمایه‌ی خارجی هستند و امیدوارم همکاری ما با سرمایه‌گذاران محلی فرصت همکاری سایر استارتاپ‌های نیجریه‌ای با آن‌ها را نیز فراهم کند. بسیاری از همنوعان ما برای جذب سرمایه مجبور هستند به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کنند. درحالی‌که ما در طول فرآیند جذب سرمایه صحبت‌های زیادی با سهامداران مختلف داشته‌ایم. ما موفق شدیم در طول این دوره در شهر خود بمانیم و زمان، انرژی و هزینه‌های خود را روی توسعه‌ی محصول و صحبت با مشتری‌ها بگذاریم. ثروت زیادی در نیجریه وجود دارد که بخش عمده‌ی آن در زیرساخت‌ها، کشاورزی، املاک و مستغلات، مواد شیمیایی، پتروشیمی و... سرمایه‌گذاری شده است. درحالی‌که بخش کوچکی از آن به سرمایه‌گذاری در اکوسیستم تکنولوژی رسیده و این اشتباه است. بنابراین بسیار خوشحال هستیم که توانسته‌ایم با سرمایه‌گذاران محلی همکاری کنیم.

منبع forbes
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده