موفقیت با دستیابی به تنها یک درصد از هدفتان شروع می شود

موفقیت با دستیابی به تنها یک درصد از هدفتان شروع می شود

بسیاری از ما، با رسیدن به درصد خیلی کمی از هدفمان ناگهان از کار دست کشیده یا از ادامه دادن آن ناامید می‌شویم. اما دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد رسیدن به تنها یک درصد از هدف نیز به میزان کافی خوب است.

مت ریسل، مدیر عامل و موسس شرکت TSheets است. شرکت او اخیرا به موفقیت بزرگی در حوزه‌ی کسب و کار رسیده است اما درباره‌ی میزان موفقیت آن‌ها، سوالات شبهه برانگیزی مطرح است. در ادامه با شرح این موضوع از زبان خودش همراه می‌شویم.

حتما این جمله‌ی معروف را شنیده‌اید که می‌گوید: ماه را هدف قرار بده تا اگر به خطا هم رفتی، جایی میان ستارگان سر در بیاوری. به‌نظر من این جمله چندان درست نیست. نزدیکترین ستاره به زمین (البته به‌جز خورشید)، بیش از چهار سال نوری از آن فاصله دارد. اگر ماه را هدف قرار دهید و نتوانید به آن برسید، بی‌شک در فضا معلق می‌شوید. من می‌گویم ستاره‌ها را هدف قرار بده و اگر روی ماه فرود آمدی، باز هم بسیار عالی است. عده‌ی بسیار کمی در دنیا موفق به انجام این‌کار شده‌اند. پس اگر هدف شما فرود آمدن روی نزدیکترین ستاره است، باید به اطلاعتان برسانم که حتی یک درصد یا کمتر از این میزان نزدیک شدن به هدف نیز موفقیت بزرگی است. در واقع، حتی ساختن یک درصد از مسیر به سمت هدف در کسب و کار نیز بسیار عالی است.

 شرکت من، TSheets در تاریخ ۵ دسامبر سال ۲۰۱۷ در حالی‌که تنها یک درصد از مسیر دستیابی به هدف ۳۰ میلیاردی خود را طی کرده بود، توافقنامه‌ای قطعی با شرکت Intuit امضا کرد؛ این شرکت یکی از موفق‌ترین شرکت‌های کسب و کاری کوچک در حوزه‌ی نرم افزار دنیا است. به عبارت دیگر، هدف ما ستاره‌ها بودند اما روی ماه فرود آمدیم. البته باید بگویم که ماه، فضای خوبی دارد؛ ما خیلی از اینجا بودن رضایت داریم. خوشحالی من به‌شخصه، از پیوستن نیروهای کار این دو شرکت با هم قابل وصف نیست. این نتیجه روی نظر مشتریان، کارکنان و شرکای کاری ما بسیار موثر است. در زمان شکل‌گیری چنین موقعیت‌هایی، سوال‌های زیادی مطرح می‌شود. این سوال‌ها در تمام مدت هفته‌های گذشته در گوش من بوده است؛ برخی می‌پرسند: رویای شما همین بود؟ بقیه می‌پرسند: آیا از این‌که به موقعیت بهتری نرسیده‌اید، ناامید شده‌اید؟

TSheets

زمان پاسخ دادن به این سوءتفاهمات فرا رسیده است. چهار سوالی که به‌طور هفتگی و گاها روزانه از من پرسیده می‌شد و پاسخ‌های بسیار صادقانه‌ی من را در ادامه می‌خوانید.

۱. هدف شما در تمام مدت همین بود؟

مسلما نه. این موفقیت، تنها یک نقطه‌ی عطف بزرگ در مسیر طولانی سفر موفقیت TSheets است؛ مقصد ما این نقطه نیست. بزرگترین اشتباهی که می‌تواند به ذهن یک کارآفرین یا هر شخص دیگری برسد، این است که با خود فکر کند: من رسیدم! به محض رسیدن این فکر به ذهن، دیگر اهداف بلندپروازانه‌تان متوقف می‌شود؛ چون به‌وضوح دست از انجام هر کار دیگری کشیده‌اید. با این طرز تفکر، هدف و زندگی خودتان را به یک اتفاق محدود می‌کنید. حتی نیازی نیست بدانم چه کسی هستید و مشغول به چه کاری هستید تا بدانم که هدفتان، خوب یا بد، بسیار بزرگتر از یک اتفاق است که در زندگی شما رخ می‌دهد. مقصد شما هنوز سر جای خود مانده است.

وقتی اسم یک خواننده یا ترانه‌سرا برای اولین بار در بالای نمودار برترین‌ها قرار می‌گیرد، او دست از ضبط کردن آثار بیشتر برنمی‌دارد. او شروع به کار روی اثر موفق بعدی می‌کند که قرار است در بالای نمودار قرار بگیرد. وقتی یک ورزشکار المپیک مدال طلا می‌گیرد، با خودش فکر نمی‌کند که عالی شد! دیگر کار من به پایان رسید. او به آموزش خود ادامه می‌دهد و برای شکست رکورد جهانی بعدی تلاش می‌کند. وقتی TSheets روی ماه فرود آمد، من بلافاصله با خود فکر کردم که عالی است. حالا، چطور باید به ستاره‌ها برسیم؟

۲. دیگر قصد دارید خود را بازنشسته کنید؟

معلوم است که نه. من با بهترین تیم و افراد کار می‌کنم و از کار کردن در کنار آن‌ها لذت می‌برم. ما تازه، کار را با ۸۰۰۰ همکار جدید شروع کرده‌ایم؛ همکارانی که در کار کردنشان، اشتیاقی مانند ما به مشتریان، نوآوری و فرهنگ کار دارند. چرا باید دست از کار بکشم؟ من همیشه تصور می‌کردم که نمی‌توان افراد بااستعداد را به میزان کافی در اطراف خود داشت اما به‌تازگی هزاران نفر از آن‌ها را در اختیار دارم.

۳. چرا تصمیم گرفتید که در حوزه‌ی فروش فعالیت کنید؟

پاسخ ساده است: به این طریق همه می‌برند؛ کارکنان، شرکای حسابداری، اعضای انجمن ترژر ولی، شرکت Intuit، سهامداران شرکت TSheets. وقتی فرصتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که در موضع تصمیم‌گیری برای موفقیت افراد بسیاری باشید، مسلما این فرصت ارزش در نظر گرفتن را دارد. علاوه بر این، همیشه نگرانی‌هایی در مورد ندانستن نحوه‌ی کار کردن با یک شریک جدید پیش می‌آید. تیم‌های Intuit و TSheets در هر سطحی در سازمان با هم کار کرده‌اند؛ ما در طول ۶ سال اخیر، مشارکت بین خود را مستحکم کرده‌ایم. من از ابتدای مشارکت شرکت‌هایمان با برد اسمیت، مدیر عامل شرکت Intuit کار کرده‌ام. او یک دوست خوب و مربی محترم است؛ در واقع من برای همکاری با او در دستیابی به هدفمان، بیش از هر کس دیگری مشتاق بودم. البته حضور او، تنها دلیل من نیست. همان‌طور که گفتم، ما ۸۰۰۰ نفر از آن‌ها را در اختیار داریم. ما شرکت Intuit را به‌دلیل در اختیار داشتن افراد بااستعدادی که در آن کار می‌کردند، انتخاب کردیم. تک تک کارکنان این شرکت، بهترین کاری که از دست آن‌ها برمی‌آید برای پیشرفت شرکتشان انجام می‌دهند. آن‌ها کارها را شگفت انگیز انجام می‌دهند و در ارتباط با کمک به مشتریان بسیار دقیق هستند. اگر این حرف‌ها برایتان آشنا است، باید بگویم که جزو ارزش‌های اساسی TSheets هستند و هر کارمند شرکت، این ارزش‌ها را روزانه تکرار می‌کند. ارزش‌های شرکت Intuit نیز به‌طور مستقیم، هم‌راستا با با ارزش‌های اساسی TSheets هستند و به همراهی هم، ما در جهت رونق بخشیدن به دنیا همکاری می‌کنیم. این اصول در تمامی مکالمات بین شرکت‌های ما در جریان هستند و من از شتاب‌گیری این نوآوری دو سویه بسیار خوشحال هستم.
TSheets

میلیون‌ها کسب و کار کوچک در حال حاضر، در سراسر جهان مشغول استفاده از جدول‌های زمان‌بندی کاغذی، صفحات گسترده (نرم افزاری دارای صفحات جدول‌بندی شده که قابلیت انجام محاسبات ریاضی را دارند) و ساعت‌های قدیمی و کهنه‌ای هستند تا زمان را برای دریافت حقوق کارکنان تنظیم کنند. ماموریت ما در کمک به موفقیت صاحبان کسب و کارها از طریق مدیریت ساده و دقیق زمان، دقیقا مانند زمانی‌که در سال ۲۰۰۶ شرکت را تاسیس کردم، اتفاق افتاد. در واقع ما با داشتن Intuit در کنار خود، قادر به انجام دادن این ماموریت با سرعتی بیش از پیش خواهیم بود.

۴. شما می‌گویید تا به‌حال، تنها موفق به پیمودن یک درصد از مسیر خود به سمت هدفتان شده‌اید. آیا ناامید شده‌اید؟

از فرود آمدن روی ماه ناامید شده باشم؟ هرگز! اطمینان دارم که شما هم اگر در این موقعیت قرار بگیرید، چندان ناامید نمی‌شوید. من از پیوستن نیروی کار شرکتمان با شرکتی که سال‌ها تحسینش می‌کردم، خوشحال هستم. من بسیار مشتاق هستم که با همکاری هم، هر چه سریع‌تر شروع به تولید محصولات نوآورانه کنیم و بتوانیم کسب و کارها را در رسیدن به موفقیت یاری کنیم. به ماندن در شهر خودم، ایگل از ایالت ایداهو افتخار می‌کنم.

ما در حال انتقال سومین و آخرین طبقه در ساختمان هستیم و در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده، ۱۰۰ کارمند جدید را به شرکت خود اضافه می‌کنیم. ما در نظر داریم تا انتهای سال ۲۰۲۱ به یک میلیون کسب و کار کمک کنیم تا با استفاده از TSheets، زمان و سرمایه‌ی خود را ذخیره کنند. این به معنی به‌کارگیری ده‌ها میلیون کارمند در سراسر جهان است که هر دقیقه را به تمامی کار می‌کنند.

این آخرین گزارش از مسیر من به‌سمت هدفمان بود. سوالاتی مطرح می‌کنم تا طی پیمودن مسیر خود به‌خاطر بسپارید:

هدف شما رسیدن به کدام ستاره است؟ سوال مهمتر این است که اگر نتوانید به آن برسید، آیا روی ماه فرود می‌آیید؟

منبع forbes

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده