نکاتی که قبل از استعفا دادن باید به آن‌ها توجه کنید

نکاتی که قبل از استعفا دادن باید به آن‌ها توجه کنید

اگر از جمله افرادی هستید که به استعفا و کناره‌گیری از شغلتان فکر می‌کنید، بهتر است قبل از این کار به نکاتی توجه کنید.

۲۳ درصد از افرادی که کارشان را رها می‌کنند در پایان پشیمان می‌شوند. این نتیجه‌ی شگفت‌انگیز یک بررسی جدید از  ۱۰۰۰ فرد مشغول به کار است که توسط Accountemps (شرکت مشاوره‌ی استخدام و تجهیز نیروی انسانی) انجام شده است.

البته اگر شغلتان را رها کرده‌اید هنوز هم شانسی برای خوشحال و راضی بودن دارید. اما توجه به اینکه چرا مردم از رها کردن کارشان پشیمان می‌شوند و جلوگیری از تکرار اشتباه آن‌ها ارزشمند است. در این‌ مقاله با بزرگ‌ترین پشیمانی‌ها آشنا می شویم:

۱. دوستان و همکاران خوبی را از دست دادم

با داشتن آمار ۲۸ درصدی، این موضوع اولین و مهم‌ترین دلیلی است که افراد از رها کردن شغلشان پشیمان می‌شوند. این یک حقیقت است که یک گروه همکار خوب می‌تواند بین یک شغل لذت‌بخش و یا مهیب و ترسناک تفاوت ایجاد کند.

آیا روابط دوستی با همکاران دلیل مناسب و کافی برای ماندن در شغلتان هست؟ تأیید این حرف شاید دشوار باشد. تصمیم گرفتن به این موضوع بستگی دارد که تا چه میزان شغلتان با برنامه‌های حرفه‌‌ای کاریتان مطابقت دارد و نسبت به شغلتان چه احساسی دارید، شاید لازم باشد بعضی از همکارانتان را راضی کنید تا همراه شما بیایند.

اگر شما به افرادی که در محل کارتان هستند علاقه دارید اما نمی‌توانید به کارتان ادامه دهید، به این راه‌حل‌ها توجه کنید. ممکن است بعد از رها کردن شغلتان بتوانید به ارتباط با همکاران سابق ادامه دهید. برای مثال اگر آن‌ها شام یا ناهار را در زمان و مکان مشخصی میل می‌کنند، شما هم می‌توانید در آن زمان به آن‌ها بپیوندید. یا اگر در شرکتی استخدام شدید که واقعا به آن علاقه داشتید، ممکن است بتوانید بعضی از همکارانتان را راضی کنید تا به کار شما ملحق شوند.

coworker

۲. به دلیل اشتباهی استعفا دادم

برخی از افراد‌، یعنی حدود ۲۷ درصد، دلیل تأسف از رها کردن شغل سابقشان را این گزینه می‌دانند. بنابراین قبل از این که به دفتر رئیستان بروید و خبر بدهید که قصد استعفا دادن دارید، به دلیل ترک کردن کارتان با دقت توجه کنید. اگر جنبه‌هایی از کار وجود دارد که نمی‌توانید آن‌ها را تحمل کنید، شاید برخی از آن کار‌ها را بتوان کم کرد یا به فرد دیگری واگذار کرد. اگر شما دوست ندارید برای رئیستان کار کنید،‌ شاید پیشنهاد جا‌به‌جایی به قسمت دیگری از شرکت بتواند مشکل را حل کند.

قابل توجه است که امکان دارد بسیاری از مشکلاتی که در شغل فعلی‌تان دارید در شغل بعدی نیز با آن‌ها مواجه شوید و یافتن راه‌ حلی برای رفع نارضایتی در مکانی که مشغول به کار هستید سرانجام می‌تواند ایده‌ی بهتری نسبت به پیدا کردن شغل جدید باشد. در آخر احتمال هر چیزی را قبل از استعفا دادن بررسی کنید.

۳. من یک مدیر یا راهنمای خوب را از دست دادم

یکی از مسائلی که باعث افزایش رضایت شغلی می‌شود، کار کردن برای یک رئیس خوب یا داشتن یک راهنما است که شما واقعا او را تحسین کنید، برای شما مورد احترام باشد و بتوانید از او یاد بگیرید. پس تعجب آور نیست که ۲۰ درصد از افراد برای از دست دادن رئیس قبلی‌شان افسوس می‌خورند. یک رابطه‌ی خوب همراه با راهنمایی چیزی نیست که بخواهید به‌راحتی از آن صرف نظر کنید. با این حال زمانی خواهد آمد که شما باید کارتان را رها کنید. برای مثال، حتی ‌بهترین راهنما یا بهترین رئيس هم به شما تمام آنچه باید آموزش دهد، آموزش خواهد داد. به علاوه، رئیس یا راهنمای شما ممکن است شغل یا شرکتش را تغییر دهد؛ پس حتی اگر تصمیم بگیرید برای همیشه آن‌جا بمانید، ممکن است او نخواهد بماند.

زمان مناسب برای رها کردن بهترین رئیس یا راهنما چه زمانی است؟ شما زمان مناسب را تشخیص خواهید داد. اما تصور نکنید تنها به این دلیل که دیگر در کنار هم کار نمی‌کنید، رئیس و راهنمایتان از زندگی شما خواهند رفت. تلاش کنید تا در دسترس باشید و گهگاهی برای صرف چای یا ناهار قرار ملاقات بگذارید. شما خواهید دید که راهنمای قبلی شما هم‌چنان می‌تواند به شما پیشنهاد‌های خوبی بدهد و به‌عنوان یک همراه قدیمی به شما کمک کند تا در کارتان موفق شوید.

You're Smarter Than Your Boss

۴. من فرصت‌های دیگر را در شرکت بررسی نکرده بودم

تنها ۱۲ درصد از کسانی که از استعفا دادن پشیمان شده‌اند این دلیل را بیان کرده‌اند، اما ۱۲ درصد هم میزان زیادی به شمار می‌رود. اگر از جمله افرادی هستید که شغلتان را دوست ندارید اما محیط کاریتان را دوست دارید، باید در رابطه با گزینه‌های دیگری که در محیط کارتان وجود دارد تحقیق کنید. باید همواره توجهتان به موقعیت‌های دیگری باشد که در شرکت شما ایجاد می‌شود.

با راهنما و رئیستان ملاقات داشته باشید و از او سؤال کنید چه فرصت‌های کاری برای شما در همان لحظه یا آینده می‌بیند. اگر گروه یا حوزه‌ی دیگری وجود دارد که شما علاقه‌مند به کار کردن در آن هستید، به مدیر آن تیم دسترسی پیدا کنید و از او در رابطه با فرصت‌های موجود در آن‌جا سؤال کنید یا با نمایندگان منابع انسانی ارتباط برقرار کنید و بررسی کنید چه شغل‌های دیگری در شرکت خودتان وجود دارد که برای شما مناسب هستند.

هر کاری که انجام می‌دهید، منتظر نمانید. ممکن است شغل دیگری ناگهان و غیر منتظره برای شما ایجاد شود و شما مجبور شوید سریع تصمیم بگیرید. ممکن است قبل از رخ دادن این اتفاق بخواهید بدانید چه گزینه‌های دیگری می‌توانید داشته باشید.

۵.  من درخواستی برای پیشرفت و ترقی نکردم

اگر یک پیشرفت و ترقی، تغییر در مسئولیت، یا افزایش حقوق می‌تواند شغل بد شما را به شغلی خوب تبدیل کند، در نتیجه مطلقاْ احمقانه نیست که یکی از آن‌ها را درخواست کنید. حدود ۴ درصد از کسانی که از رها کردن شغلشان پشیمانند، افسوس می‌خورند که چرا درخواست ترقی نکردند.

در رابطه با زمان درخواستتان به‌صورت جدی فکر کنید. اگر شما یک پروژه را با موفقیت به پایان رسانده‌اید، احتمال دارد زمان مناسبی برای طرح موضوع باشد. اگر موضوعی که روی آن کار می‌کردید نتیجه‌ی دلخواهی نداشت، احتمالا باید صبر کنید تا مسائل بهتر پیش بروند. واضح است زمانی که حساب درآمد و مخارج شرکت کساد است، زمان مناسبی برای درخواست افزایش حقوق نیست.

درس مهمی که در این بخش وجود دارد این است که احتمالا شما تا زمانی که درخواست ندهید، جایگاهی را که می‌خواهید به دست نمی‌آورید و این مسئله به همان میزان که در شغل فعلی‌تان وجود دارد، در شغل جدیدتان هم وجود خواهد داشت. 


منبع inc

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید