یخ زدن پکیج در زمستان؛ بررسی تمامی عوامل و نحوه عیب یابی آن‌ها

جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
مطالعه 5 دقیقه
نمونه‌ای از یک پکیج دیجیتال
در این مقاله از زومیت قصد داریم به بررسی نکاتی جهت جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان بپردازیم.
تبلیغات

اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که از سیستم پکیج دیواری برای گرمایش واحد مسکونی خود استفاده می‌کنید، ممکن است هنگام برگشت از سفر با مشکل یخ زدگی پکیج مواجه شده باشید. اما یخ زدن پکیج یعنی چه و چه راهکارهایی برای رفع آن وجود دارد؟ تا انتهای این مقاله از زومیت با ما باشید تا اطلاعات جامع و کاملی راجب به علل بروز این مشکل و راه حل‌های آن به‌دست آورید.

علت یخ زدگی پکیج

زمانی‌که شما برای مدت طولانی از پکیج خود استفاده نکنید لوله‌ها و اتصالات پکیج یخ می‌زنند. مشکل یخ‌زدگی پکیج دیواری یکی از ایرادات رایج این دستگاه است که بیشتر برای پکیج‌هایی که در فضای بیرون از منزل (در بالکن یا حیاط خلوت) نصب شده‌اند رخ می‌دهد.

هنگامی‌که آب موجود در سیستم پکیج یخ می‌زند حجم آن افزایش می‌یابد و باعث ترکیدن پمپ، مبدل و یا دیگر قطعات اصلی می‌شود. یخ زدن آب موجود در لوله‌های سیستم پکیج باعث آسیب به کل سیستم و تحمیل خسارات مالی فراوانی خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم (مخصوصاً در مناطقی که زمستان های سرد با دمای زیر صفر دارند) سیستم پکیج را در زمستان به‌هیچ‌عنوان خاموش نکنید.

همچنین با دانستن علت خاموش شدن پکیج و راه‌هایی برای پیشگیری از آن می‌توانید از مشکلات دستگاه در این زمینه مطلع شوید.

تعمیر پکیج در منزل

نکاتی برای جلوگیری از یخ زدن پکیج

اگرچه مشکل یخ‌زدگی پکیج دیواری می‌تواند از لحاظ مالی هزینه‌های زیادی را به خانواده تحمیل کند، اما با راهکارهایی ساده می‌توانید از بروز مشکل فوق جلوگیری کنید. دانستن نکات زیر برای جلوگیری از یخ زدن پکیج در فصل زمستان ضروری است:

نکته اول: اگر قبل از خروج از منزل شیر اصلی گاز را قطع می‌کنید، باید بدانید که یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از منجمد شدن پکیج این است که تمام آب موجود در لوله‌ها و سیستم شوفاژ یا رادیاتور را تخلیه کنید، در‌این‌صورت در سیستم گرمایشی منزل شما آبی وجود نخواهد داشت و در نتیجه در هنگام برگشت به منزل با مشکل یخ زدگی پکیج دیواری مواجه نخواهید شد.

نکته دوم: اگر قصد خروج از منزل به مدت طولانی را دارید برای جلوگیری از یخ‌زدگی پکیج دیواری واحد مسکونی خود می‌توانید به‌راحتی با بستن شیر آب سرد ورودی و باز کردن شیر آب گرم توالت (که معمولا پایین‌ترین شیر در منزل است) اقدام به تخلیه آب موجود در سیستم کنید. در این حالت زمانی که عقربه فشار پکیج روی صفر قرار بگیرد تمامی آب تخلیه شده است و شما می‌توانید با خیال راحت منزل را ترک کنید.

نکته سوم: در اغلب پکیج‌های مدل جدید یک سیستم پیش فرض اتوماتیک برای جلوگیری از یخ‌زدگی پکیج دیواری وجود دارد که کارکرد آن بسیار ساده است. برای استفاده از این روش فقط کافی است که دفترچه راهنمای پکیج خود را مطالعه کنید. به طور کلی روش کار بدین‌صورت است که:

  • برق پکیج وصل باشد.
  • شیر گاز ورودی باز باشد.
  • یکی از رادیاتورهای واحد مسکونی نیز باز باشد.
  • سپس دمای پکیج را روی کم‌ترین حالت قرار دهید تا پکیج در فواصل زمانی منظم به صورت اتوماتیک پمپ را وصل و شعله را روشن کند.

همچنین با دانستن اینکه چه عواملی به خرابی پمپ پکیج منجر می‌شود؟ می‌توانید از عملکرد صحیح پمپ دستگاه اطمینان حاصل کنید.

توجه داشته باشید که در پکیج‌های دیجیتال بعد از باز کردن شیر گاز باید برق پکیج را وصل کنید و منتظر شوید تا فشار پکیج بین عدد 1 تا 1/5 قرار گیرد. در پکیج‌های آنالوگ پس از ایستادن عقربه فشار بین عدد 1 تا 1/5 باید دستگاه را روشن کنید و کلید‌های آب گرم و شوفاژ را روی صفر بگذارید.

سعی کنید به نکاتی درخصوص اینکه چگونه پکیج دیواری را هواگیری کنیم؟ کاملا آگاه شوید زیرا این نکته می‌تواند تاحد زیادی به تنظیم فشار پکیجتان کمک کند.

نکته پنجم: در فصل زمستان می‌توانید از نوار چسب‌های حرارتی گرمایشی برای جلوگیری از یخ‌زدگی پکیج دیواری خود استفاده کنید. این چسب‌ها دارای المنت‌هایی هستند که با برق کار می‌کنند و با ایجاد گرما مانع از منجمد شدن پکیج می‌شوند. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید باید توجه داشته باشید که از حرارت بسیار ملایم آن برای ایجاد گرمایش و جلوگیری از یخ زدن استفاده کنید و هرگز از حرارت بالا استفاده نکنید.

همچنین اگر پکیجتان در بالکن یا حیات خلوت نصب شده است و لوله‌های آب مربوط به آن روی کار هستند، می‌توانید از پشم شیشه برای پوشاندن لوله‌های فوق استفاده کنید تا در هوای سرد منجمد نشود و نترکد.

نکته ششم: یکی دیگر از راهکارهایی که برای پیش‌گیری از یخ زدن پکیج دیواری می‌توان انجام داد، استفاده از محلول‌های ضد یخ است. محلول‌های ضد یخ علاوه‌بر جلوگیری از یخ‌زدگی پکیج دیواری، شما را از شر دشمن اصلی پکیج یعنی رسوبات نیز راحت می‌کنند. بنابراین می‌توانید به‌جای استفاده از محلول‌های ضد رسوب پکیج شوفاژ دیواری، تنها از محلول‌های ضد یخ‌زدگی پکیج استفاده کنید.

سرویس سالیانه و مرتب پکیج کاری بسیار مهم و ضروری است. با سرویس به موقع می‌توانید از شر رسوبات و اختلال در سایر قطعات پکیج جلوگیری کنید. در نتیجه سعی کنید به هرآنچه باید در مورد سرویس پکیج بدانید آگاه شوید و به‌طور منظم آن را انجام دهید.

در برخی موارد استفاده از محلول‌های ضد یخ باعث کاهش میزان هواگیری رادیاتورهای شما و در‌نهایت باعث بالا بردن راندمان پکیج می‌شود. توجه داشته باشید که نباید به‌جای این محلول از ضدیخ ماشین استفاده کنید. تزریق محلول ضد یخ‌زدگی بهتر است قبل از شروع فصل سرما انجام شود.

توجه داشته باشید که اگر دانش فنی بالایی ندارید می‌توانید از کمک تکنسین‌های ماهر برای موارد بالا استفاده کنید. همچنین با دانستن اینکه علت گرم نشدن رادیاتور پکیج چیست؟ می‌توانید اطلاعات مفیدی را در خصوص رادیاتور و نحوه‌ی کارکرد آن کسب کنید.

تعمیر پکیج در منزل توسط سرویسکار

جمع‌بندی

در این مقاله از زومیت قصد داشتیم نکاتی را برای جلوگیری از یخ‌زدن پکیج در فصل زمستان بررسی کنیم. با شروع فصل سرما این امکان وجود دارد که پکیج در بالکن یا حیات خلوت یخ بزند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از چسب حرارتی، پشم شیشه و ضد یخ مخصوص پکیج و رادیاتور استفاده کنید. همچنین درصورت نیاز می‌توانید از سرویس‌کاران ماهر کمک بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات