عوامل خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری از آن

پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
یخچال
در این مقاله نکاتی در خصوص عوامل خرابی یخچال و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی را بررسی خواهیم کرد.
تبلیغات

کثیف شدن کندانسور، معیوب شدن موتور، خرابی و فرسودگی لاستیک‌های دور در و باز گذاشتن در یخچال برای طولانی مدت را می‌توان از مهم‌ترین علت‌های خراب شدن یخچال دانست.

در ساختار یخچال فریزر قطعات و متعلقات مختلفی به‌کار رفته است. وجود هرگونه خرابی و ایراد در اجزای این دستگاه، می‌تواند خرابی و معیوب شدن یخچال را به دنبال داشته باشد. در ادامه به بررسی علت خراب شدن یخچال و نحوه عیب‌یابی و تعمیر آن می‌پردازیم.

مهم‌ترین علت‌های خراب شدن یخچال

خراب شدن یخچال می‌تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد. تشخیص دقیق و عیب‌یابی به‌موقع مشکلات فنی یخچال، علاوه‌بر افزایش طول عمر دستگاه، ازنظر اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

معیوب شدن موتور یخچال

موتور یکی از بخش‌های مهم و کلیدی موجود در ساختار یخچال فریزر به‌شمار می‌رود. کمپرسور یا موتور یخچال وظیفه انجام فرآیند سرمادهی و خنک‌سازی محفظه داخلی دستگاه را عهده‌دار می‌باشد. بدون وجود این قطعه عملاً یخچال کارکردی نخواهد داشت.

یکی از دلایل خراب شدن یخچال، معیوب شدن قطعه موتور است. روشن نشدن و یا خاموش شدن یک‌باره یخچال، حکایت از خرابی موتور دستگاه دارد. درصورت بروز این مشکلات می‌بایست نسبت به تعمیر یا تعویض موتور اقدام نمایید.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل خراب شدن یخچال، بروز مشکل در ترموستات است؛ قطعه‌ای که دمای محفظه داخلی یخچال را تنظیم و با ارسال فرمان به کمپرسور، روشن و خاموش شدن آن را مدیریت می‌کند. در صورت خرابی ترموستات، این چرخه دچار اختلال و در نتیجه، سبب عملکرد نادرست یخچال می‌شود.

کمبود یا تخلیه گاز مبرد

کمبود یا تخلیه‌ی گاز خنک‌کننده‌ی یخچال میتواند یکی از علت‌های خرابی دستگاه باشد. گاز خنک‌کننده با جریان پیدا کردن در سیم پیچ‌های تبخیرکننده، هوای خنک را به محفظه داخلی یخچال انتقال می‌دهد.

تخلیه یا کمبود گاز خنک‌کننده‌، سبب کار نکردن یا روشن نشدن یخچال می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است از خدمات سرویس‌کاران و تعمیرکاران حرفه‌ای استفاده کنید.

کثیف شدن کویل‌های کندانسور

کثیف بودن کویل‌های کندانسوری که در پشت یخچال وجود دارد ممکن است باعث شود گرما به درستی از بین نرود و این موضوع باعث خنک نکردن یخچال و عملکرد نامناسب آن شود. در بعضی مواقع این امر باعث از کار افتادن یخچال خواهد شد.

روشن نشدن خازن‌های یخچال

درصورتی که خازن‌های یخچال با مشکل روبه‌رو شده و روشن نشوند، چرخه تبرید یخچال شروع نمی‌شود و یخچال به‌خوبی کار نمی‌کند. در برخی مواقع با خراب شدن خازن‌ها یخچال حتی روشن نمی‌شود.

رایج‌ترین مشکلات یخچال

پس از آشنایی با علت خراب شدن یخچال در این بخش به بررسی برخی از رایج‌ترین مشکلات یخچال و دلایل بروز آن‌ها می‌پردازیم:

خنک نکردن یخچال

عدم تولید سرما و خنک‌سازی یخچال نمایانگر بروز نقص فنی در برخی قطعات و متعلقات دستگاه است. این شرایط می‌تواند ناشی از خرابی فن، فرسودگی لاستیک دور درب و معیوب شدن کمپرسور دستگاه باشد. همچنین، وجود نقص فنی در قطعه ترموستات و کافی نبودن گاز مبرد دستگاه، می‎‌تواند از عوامل مهم بروز این ایراد فنی به‌شمار رود.

داغ شدن بیش‌ از حد موتور دستگاه

در بسیاری مواقع داغ شدن موتور یخچال امری عادی و طبیعی محسوب می‌شود. باوجوداین چنانچه موتور یخچال به‌صورت ناگهانی خاموش شود و دیگر شروع به‌کار نکند، لازم است دستگاه عیب‌یابی و تعمیر شود.

خرابی رله استارت، قراردادن یخچال در فضای گرم، بیش‌از اندازه فشار آوردن به موتور دستگاه و کثیفی کندانسور، از دلایل اصلی بروز این مشکل به‌شمار می‌روند.

نشت آب از یخچال

خارج شدن آب از بخش‌های مختلف دستگاه یکی دیگر از مشکلات رایج یخچال‌ها محسوب می‌شود. خرابی یا سوختن شیر برقی، از مهمترین دلایل بروز این مشکل است. چنانچه یخچال فریزر دارای مخزن بوده و آب به صورت آهسته و قطره قطره خارج شود، بررسی مخزن و تعویض کردن واشر و اورینگ آن می‌تواند کمک‌کننده باشد.

ایجاد صدای غیرعادی و نامتعارف

معیوب بودن موتور، تراز نبودن یخچال، خراب‌شدن فن موتور و شل شدن اتصالات موتور، از مهم‌ترین دلایل تولید صدای زیاد یخچال می‌باشد.

برق داشتن بدنه یخچال

از دیگر مشکلات رایج یخچال برق دادن بدنه دستگاه است. معیوب بودن سیم‌های رابط، نصب نشدن «سیم ارت» یخچال، اتصالی ترموستات و اتصالی موتور را می‌توان از مهم‌ترین دلایل بروز این ایراد فنی برشمرد.

حفظ و نگه‌داری از لوازم‌ خانگی چون یخچال، با توجه به کاربرد مهم و پیچیدگی ساختاری و همچنین کارکرد طولانی‌مدت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از آن‌جا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از اینکه مجبور شوید به‌دنبال علت‌های خراب‌شدن یخچال بگردید، با رعایت یک‌سری نکات از آن مراقبت کنید و مطمئن باشید که یخچال شما به‌خوبی کار می‌کند.

بسیاری از این موارد به‌راحتی و با بررسی‌های ساده رفع خواهند شد، اما اگر مدتی از خرابی یخچال شما می‌گذرد یا به‌نظر می‌رسد که خرابی آن جدی است، بدون دانش فنی لازم، از تعمیر آن جداً خودداری کنید و برای کسب بهترین نتیجه‌ی ممکن، از تعمیرکاران حرفه‌ای یخچال مشاوره بگیرید و این کار را به آن‌ها بسپارید.

با این حال اگر در طول استفاده از یخچال، مراقبت‌های لازم را از آن انجام نداده و به هشدارهایی مانند سروصدای زیاد یا خنک نبودن مواد غذایی درون آن بی‌توجه بوده باشید، ممکن است مشکل یخچال به‌سادگی برطرف نشود و مجبور به تعویض قطعات پر هزینه آن مانند موتور باشید.

جمع‌بندی

همان‌طور که اشاره کردیم، خرابی یخچال می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. در این میان، با رعایت نکات نگهداری یخچال می‌توان از خرابی و معیوب شدن یخچال جلوگیری کرد.

برای افزایش عمر دستگاه و پیشگیری از خرابی‌های احتمالی، اقداماتی چون خارج کردن دوشاخه دستگاه از برق هر چند وقت یکبار، تمیز کردن اصولی و صحیح قسمت فریزر دستگاه که مانع جمع شدن یخ در یخچال می‌شود و همچنین نظافت مستمر بخش‌های مهم یخچال از جمله کندانسور حائز اهمیت است و بسیار کمک‌کننده خواهند بود. برای بررسی قیمت یخچال فریزر می‌توانید به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات