علت یکسره کار کردن یخچال؛ بررسی تمام عوامل

شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵
مطالعه 9 دقیقه
یخچال‌های ال‌جی
در این مقاله نکاتی را که به یکسره کار کردن یخچال‌ فریزر منجر می‌شود باهم مورد بررسی قرار می‌دهیم تا از بروز این مشکل جلوگیری کنیم.
تبلیغات

با ممنوعیت واردات محصولات معتبر جهانی، بازار لوازم خانگی کشورمان شرایط خوبی را سپری نمی‌کند و معمولاً خریداران از کیفیت پایین محصولات شکایت دارند. یخچال‌های فریزر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی مشکلات به استفاده از قطعات نامرغوب یا کیفیت پایین مونتاژ مربوط می‌شود و برخی دیگر، از شرایط نامناسب نگهداری و شاید طول عمر بیش‌ازحد محصول نشئت می‌گیرد.

یکسره کار کردن یخچال فریزر جزو مواردی محسوب می‌شود که هر دو سناریو را در بر می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم تمام نکات هنگام مواجه‌شدن با این مشکل را شرح دهیم.

یکسره کار کردن یخچال به چه معنا است؟

یخچال‌ها برای حفظ عملکرد درست، دارای سیستمی هستند که برای دقایقی موتور و سایر قطعات را از مدار خارج می‌کند؛ فرایندی که تایم استراحت یخچال به حساب می‌آید. یکسره کار کردن یخچال به معنای فعالیت طولانی‌مدت و بدون وقفه تمامی اجزای یخچال است؛ موضوعی که سبب می‌شود عمر مفید قطعات و موتور یخچال کاهش یابد و افراد را متحمل ضررهای هنگفتی می‌کند.

در واقع، هر عامل غیرطبیعی که موجب یکسره کار کردن یخچال می‌شود، باید بررسی شود. این روزها قیمت یخچال بسیار گران شده است؛ بنابراین مراقبت و نگهداری منظم، تمیزی دستگاه و رعایت مصرف انرژی می‌تواند وظیفه درست کار کردن یخچال را تسهیل کند و عمر مفید آن را افزایش دهد.

علت یکسره کار کردن یخچال فریزر چیست؟

برای درک علت یکسره کار کردن یخچال از هرگونه مدلی که باشد، باید بدانید که یخچال به چه صورت کار می‌کند و معنای یکسره کار کردن چیست؟

شاید جالب باشد بدانید که یخچال و فریزر در ساختار خود به‌نوعی از مرسوم‌ترین سیستم تهویه هوای خانه، یعنی در و پنجره‌ها، کمک می‌گیرند. یعنی یک حلقه بسته مبرد باعث جذب گرما و رطوبت از محفظه‌های ذخیره داخلی (بیشتر در فریزر) می‌شود و از طریق یک‌سری سیم پیچ عبور می‌یابد و گرما را در هوا پخش می‌کند.

کمپرسور با تغییر دادن مبرد از حالت گازی به مایع، انتقال گرما را امکان‌پذیر می‌کند. آنچه که هنگام روشن شدن یخچال می‌شنوید، صدای موتور کمپرسور است که این کار را انجام می‌دهد.

یخچال قلب هر آشپزخانه‌ای است و می‌خواهیم چند علت مهم را که باعث یکسره کار کردن این دستگاه می‌شود، بررسی کنیم.

چه مواردی به یک‌سره کار کردن یخچال منجر می‌شود؟

  • قرارگیری یخچال در مکان نامناسب
  • خرابی کمپرسور
  • کم بودن گاز
  • خرابی یا ایراد جزئی تایمر دیفراست
  • کثیف بودن کندانسور و کویل‌های کندانسور
  • خرابی و از بین رفتن لاستیک درب یخچال
  • خرابی شدن ترموستات؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل یک‌سره کار کردن یخچال
  • خراب شدن در جایخی در یخچال‌های قدیمی

قرارگیری یخچال در مکان نامناسب

اولین علت یکسره کار کردن یخچال و فریزر شما قرارگیری آن در مکانی نادرست است. توصیه می‌شود که یخچال را دور از وسایل گرمازا چون اجاق گاز و آبگرمکن یا پکیج قرار دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که یخچال نباید در معرض آفتاب یا جای آفتاب‌گیر قرار بگیرد. این موارد باعث می‌شود که یخچال برای خنک نگه‌داشتن خود را مدام کار کند. به‌خصوص در فصول گرم این اتفاق بیشتر می‌افتد.

همچنین توجه داشته باشید که یخچال فاصله مناسبی از دیوار داشته باشد تا کمپرسور به راحتی بتواند گرمای خود را به محیط بیرونی بدهد. همچنین توجه داشته باشید در صورت آفتاب‌گیر بودن آشپزخانه یخچال را در محیط دیگری قرار داده و یا به وسیله پرده از نفوذ آفتاب به محیط جلوگیری کنید.

خراب شدن کمپرسور

دومین علت یکسره کار کردن یخچال و فریزر، خرابی کمپرسور است. درواقع یخچال‌های خانگی ساختاری کاملاً پیچیده و متشکل از بسیاری از قطعات و واحدهای فنی دارد. یکی از آن‌ها کمپرسور است که باعث گردش هوا در داخل و باعث خنک شدن آن به‌طور یکنواخت می‌شود.

کمپرسور یخچال یا موتور یخچال به چندین دلیل دارای عملکرد مناسبی نیست یکی از آن‌ها خراب شدن سیم پیچ آن است. دلیل دیگر ضعیف شدن خود کمپرسور است. در هر صورت نیاز است برای تعمیر سیم پیچ اقدام کنید. در نهایت هم باید از یک متخصص بخواهید که برای تعویض کمپرسور اقدام کنید.

کم بودن گاز یخچال

سومین علت یکسره کار کردن یخچال این است که گاز یخچال کم شده است. گاز یخچال یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار کمی دارد و برای خنک‌سازی هوای اطراف متراکم می‌شود. تحت فرایندهای تکرار تبخیر و میعان قرار می‌گیرد و در نتیجه، تمام گرمای آن خارج می شود و دمای داخل یخچال سرد می‌شود.

نکته: در قرن بیستم، فلوروکربن‌ها، به ویژه کلروفلوئوروکربن ، گازهایی بودند که معمولاً در یخچال‌ها استفاده می‌شدند. اما با گذشت زمان، آنها عمدتاً به دلیل اثر تخریب ازن از بین رفتند. حال از گاز R134 برای یخچال‌های معمولی و برای مدل‌های ساید بای ساید از گاز R600 استفاده می‌شود. کم شدن این گازها فرآیند خنک سازی در یخچال را مختل کرده و در نهایت علت یکسره کار کردن یخچال است. برای حل این مشکل باید جهت شارژ گاز به مراکز معتبر تعمیر یخچال و فریزر مراجعه کنید.

خرابی یا ایراد جزئی تایمر دیفراست

چهارمین علت یکسره کار کردن یخچال خرابی یا ایراد جزئی تایمر دیفراست است. وظیفه اصلی تایمر دیفراست، در واقع فعال کردن دیفراست یا برفک‌زدایی در یخچال به حساب می‌آید. در یخچال‌های مدرن و پیشرفته از مدارهای حالت جامد برای کنترل چرخه یخ‌زدایی استفاده می‌شود، اما در یخچال‌های قدیمی از این تایمر برای کنترل سیستم یخ‌زدایی استفاده می‌کردند.

تایمر چیزی بیش از یک ساعت موتور محور نیست که فرایند خنک‌سازی و یخ‌زدایی را کنترل می‌کند.

در صورت خراب شدن این چرخه دچار مشکل شده و در نهایت شاهد این امر خواهید بود که یخچال به صورت مدام در حال کار است. برای حل این مشکل نیاز به تعمیر این قطعه یا تعویض آن است؛

بهتر است برای تعویض این تایمر خودتان اقدام نکنید چون از قطعات داخلی آن بوده و به تجهیزات ویژه برای تعمیر یا تعویض کردن آن نیاز خواهد بود.

همچنین یکی دیگر از مواردی که در رابطه با علت یکسره کار کردن یخچال باید بررسی شود؛ خراب شدن المنت این تایمر است. اگر المنت به درستی کار نکند، چرخه یخ زدایی انجام نمی‌شود و برفک در یخچال جمع خواهد شد و قدرت برودت یخچال کاهش پیدا می‌کند. در این حالت موتور باید مدام و به صورت یکسره کار کند تا بتواند سرمای آن را تأمین کند.

کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن

عامل دیگر یکسره کار کردن یخچال را می‌توان در کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن جست‌وجو کرد. کندانسور یکی از قطعات مهم یخچال به شمار می‌رود که با نام چگالنده نیز شناخته می‌شود. این قطعه در حکم مبدل حرارتی است.

نکته: کثیف شدن کندانسور و کویل‌های آن مانع تبادل حرارتی آن شده و در نهایت گرما به درستی از یخچال دفع خواهد شد؛ این امر باعث می‌شود حرارت در گاز برگشتی به یخچال باقی مانده و یخچال به صورت مداوم کار کند تا سرمای مورد نیاز تأمین شود. این قطعه در پشت یخچال شما به‌صورت لوله‌های ریز موازی قابل مشاهده است.

برای جلوگیری از خراب شدن آن نیاز است تا برنامه‌ای ماهانه برای تمیز کردن آن داشته باشید و بعد از کشیدن یخچال از پریز، با یک دستمال نمدار هرگونه گرد و غبار و پرزی را تمیز کنید.

خرابی و از بین رفتن لاستیک درِ یخچال

علت دیگر یکسره کار کردن یخچال و فریزر شما که شاید جزئی و کوچک به نظر برسد اما اثر زیادی دارد، خراب شدن و از بین رفتن لاستیک در آن است. در واقع این لاستیک در نقش یک محافظ عمل می‌کند تا برودت از فضای داخلی یخچال به بیرون منتقل نشده و گرما به داخل آن نفوذ نکند.

خراب شدن این لاستیک باعث می‌شود تا گرما مدام به داخل یخچال راه پیدا کند و کمپرسور مدام کار کند تا یخچال را در دمای نرمال نگه دارد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است تا یک برنامه برای تمیز کردن لاستیک داشته باشید تا باقی‌مانده مواد غذایی و نوشیدنی باعث نشود که فاصله‌ای بین درب و لاستیک هنگام بسته شدن ایجاد شود. همچنین اگر می‌خواهید بدانید علت یکسره کار کردن یخچال شما خراب شدن لاستیک است یا خیر، از تست کاغذ A4 استفاده کنید.

برای این کار یه کاغذ یا اسکناس نو را طوری که نصف آن بیرون باشد روی در قرار داده و آن را ببندید. اگر به راحتی توانستید کاغذ را با کشیدن بیرون بیاورید، نشانه خراب شدن لاستیک است و باید برای تعویض لاستیک سریع‌تر اقدام کنید.

خراب شدن ترموستات

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود یخچال به‌صورت مدام کار کند و اثری از خاموش شدن در آن مشاهده نکنید، ترموستات است. این قطعه در یخچال‌فریزر وظایف بسیار مختلفی را برعهده دارد. ترموستات دمای فضای داخلی یخچال را بررسی کرده و با دمایی که برای دستگاه تنظیم شده مقایسه می‌کند تا تنظیمات دما به‌درستی انجام شود. همچنین در کنار این مورد، وظیفه فرمان دادن به هیتر دیفراست را هم برعهده دارد.

خراب شدن و اختلال در عملکرد این قطعه باعث خواهد شد تا هیتر یخچال متوجه برفک نشده و اتومات شدن یخچال رخ ندهد و در نتیجه به‌صورت یکسره کار کند.

علت یکسره کار کردن یخچال‌های قدیمی

در یخچال‌ و فریزرهای معمولی و مدل‌های کمی‌ قدیمی‌تر، اصلی‌ترین علت یکسره کار کردن یخچال شما، خراب شدن در جایخی است؛ در واقع یخچال‌های معمولی و قدیمی دو بخش جایخی و قسمت اصلی یخچال را شامل می‌شود و اگر جایخی در یخچال شما خراب شود، سرما از این بخش به داخل محفظه اصلی منتقل می‌شود.

اگر این امر صورت بگیرد شاهد این نکته خواهید بود که مواد غذایی درون یخچال یخ زده و علاوه بر این موتور یخچال باید به صورت مداوم کار کند تا جایخی دمای خود را از دست ندهد؛ در این صورت باید برای تعویض درب جایخی یا همان جاگوشتی را انجام دهید.

باز و بسته کردن مداوم درب یخچال

یکی از معضلات رایج، باز و بسته شدن در یخچال به‌صورت مدام است. این کار باعث می‌شود تا گرما از بیرون به داخل یخچال نفوذ کند و در این صورت شاهد فعالیت مدام موتور خواهید بود تا سرمای ازدست‌رفته را جبران کند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود تا در صورت نیاز به مواد غذایی مختلف طی یک مرحله آن‌ها را از یخچال خارج کنید و مدام در را باز و بسته نکنید.

نقص در برد اصلی یخچال

برد و سنسور یخچال در مدل‌های امروزی قطعه بسیار مهمی به شمار می‌رود. این قطعه باعث می‌شود به‌صورت مدام دمای فضای داخلی یخچال و فریزر شما چک شود و در صورت رسیدن به حالت ایدئال، فرمان قطع عملکرد به کمپرسور داده شود تا مدتی خاموش شده و استراحت کند. سنسور یخچال دارای حساسیت بسیار بالایی است و کمترین امر که مختل‌کننده عملکرد آن باشد، به‌صورت کلی به روی یخچال اثر خواهد گذاشت.

اگر در خانه خود از نسل‌های جدید یخچال فریزر استفاده می‌کنید و فرایند روشن و خاموش شدن آن به‌صورت اتومات انجام نمی‌شود، باید حتماً سنسور چک شود، این امر به‌ویژه باید توسط یک تعمیرکار انجام شود تا دلیل یکسره کار کردن یخچال کشف شده و تعمیرات لازم برای برد آن انجام شود.

نتیجه‌گیری

با توجه به اینکه اگر عملکرد یخچال خوب نباشد و علت یکسره کار کردن یخچال کشف نشود، شاهد خرابی کلی آن خواهید بود، لازم است فوراً برای تعمیر اقدام کنید و در تمیز کردن کندانسور، لاستیک و توجه به دمای یخچال خود دقت کافی داشته باشید و در موارد دیگر نیز از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

برای بررسی قیمت یخچال فریزر سامسونگ و قیمت یخچال فریزر ال جی می‌توانید به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات