برای افزایش عمر ماشین لباسشویی چه کارهایی‌ را باید انجام دهیم؟

نکاتی در خصوص افزایش عمر ماشین لباسشویی
دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
مطالعه 7 دقیقه
ماشین لباسشویی
در این مقاله قصد داریم نکاتی‌را درخصوص چگونگی افزایش عمر ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار دهیم و از کم‌وکیف آن مطلع شویم.
تبلیغات

عمر مفید ماشین لباسشویی حدود ۱۰ تا ۱۴ سال است و یکی‌از مهم‌ترین لوازم خانگی منزل محسوب می‌شود؛ اما همان‌طور که می‌دانید قیمت ماشین لباسشویی آنچنان ارزان نیست و در صورت خرابی، هزینه‌ی تعمیر آن دردسرساز خواهد بود؛ بنابراین باید تا جای ممکن از وقوع هرگونه خرابی جلوگیری کنید. اگر برخی نکات و دستور العمل‌ها را به‌طور مداوم رعایت و از دستگاهتان به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید باعث افزایش عمر ماشین لباسشویی و بهبود عملکرد آن شوید.

ماشین لباسشویی‌ را کاملا تراز کنید

وقتی ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، می‌تواند لرزش شدیدی ایجاد کند و باعث حرکت آن در سطح زمین شود. تراز نبودن دستگاه نه تنها می‌تواند به اشیای اطراف آن آسیب برساند، بلکه می‌تواند به خود دستگاه نیز آسیب جدی وارد کند.

این مشکل به‌راحتی با تنظیم پایه‌های تراز جلویی ماشین لباسشویی برطرف می‌شود. پایه‌ها را در ارتفاع مناسب تنظیم و سپس مهره قفل‌را روی بدنه دستگاه محکم کنید.

ماشین لباس شویی و خشک کن ال جی LG WashTower در اتاق

سطوح و منافذ ماشین لباسشویی‌را تمیز کنید

پاک‌کردن گرد و غبار و مواد شوینده اضافی ریخته شده از بیرون ماشین‌های لباسشویی، برای بالا بردن طول‌عمر ماشین لباسشویی ضروری است. همچنین واشرها و درهای شیشه‌ای‌ را با وسواس ویژه پاک کنید. پاک‌کردن واشرها باعث افزایش عمر ماشین لباسشویی می‌شود و از بروز جرم جلوگیری می‌کند. همچنین به باز شدن راه آب کمک می‌کند.

ماشین لباسشویی را پرز زدایی کنید

ممکن است فکر کنید که فقط خشک‌کن‌ های ماشین لباسشویی پرزها را در مجاری و پرز‌گیر جمع می‌کنند، اما اکثر ماشین‌های لباسشویی در طول چرخه شست‌وشو، پرزها را جمع می‌کنند و در طول چرخه تخلیه آن‌را به داخل فاضلاب می‌فرستند.

اگر دستگاه شما «Maytag» است، ممکن است پرزها در لوله مرکزی همزن جمع شوند. باید لوله ماشین را بلند کنید و به‌صورت دوره‌ای تمیز کنید. همچنین معمولاً ماشین‌های لباسشویی یک فیلتر پرز بالای مخزن آن دارند که باید آن‌را بیرون بکشید، تمیز کنید و دوباره آن‌را سر جای خودش قرار دهید. در ضمن، اگر هر از گاهی در آشپزخانه یا حمام مجاور دچار مشکلات مربوط به تخلیه‌‌ی آب می‌شوید، ممکن است به خاطر پرزهایی باشد که در لوله‌های تخلیه گیر کرده‌اند.

شلنگ‌های پر کننده آب را بررسی کنید

شیلنگ‌های آبی که به ماشین لباسشویی وصل هستند، ممکن است به مرور زمان دچار نشتی یا ترکیدگی شود. چک کردن این شلنگ‌ها به عنوان راهی برای افزایش عمر ماشین لباسشویی یک اقدام پیش‌گیرانه مثبت است.

هر از گاهی این شیلنگ‌ها را برای مطمئن شدن از عدم وجود هرگونه نشانه‌ای از سایش یا پوسیدگی بررسی کنید. اگر یک برآمدگی کوچک در لاستیک شلنگ مشاهده کردید، می‌تواند نشانه اولیه پارگی باشد. اکثر سازندگان ماشین لباسشویی توصیه می‌کنند که شیلنگ‌ها را هر ۵ سال یک‌بار تعویض کنید.

بهترین ماشین لباسشویی ایران

بیش‎‌از حد لباس‌ها را خشک نکنید

خشک کردن بیش‌از حد لباس‌ها، نه تنها باعث هدر رفتن انرژی می‌شود، بلکه عمر لباس شمارا هم کاهش می‌دهد. همچنین باعث ساییدگی و پارگی در قطعات خشک‌کن ماشین لباسشویی می‌شود. برای افزایش عمر ماشین لباسشویی، لباس‌ها را به اندازه و به میزان توصیه شده خشک کنید.

به‌دنبال یک سنسور رطوبت باشید

یکی‌ از مزایای استفاده از سنسور رطوبت برای ماشین لباسشویی این است که ماشین، به طور خودکار چرخه خشک‌کردن لباس‌را تنظیم می‌کند. این سنسور هنگامی که لباس شما خشک می‌شود، ماشین را خاموش کرده و از این‌راه به افزایش عمر ماشین لباسشویی کمک می‌کند.

درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید

اگر کودک خردسال یا حیوانات خانگی کنجکاو ندارید، بعد از هربار شست‌وشوی لباس‌با ماشین لباسشویی، درب آن‌را باز نگه‌دارید تا داخل ماشین خشک شود. این‌کار باعث می‌شود ماشین لباسشویی کپک نزند و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری شود.

پس‌از هربار شست‌وشو، واشر جلو، واشرهای بالایی و اطراف لگن‌را پاک کنید. اگر متوجه کپک‌زدن در واشر یا قسمت‌های دیگر ماشین لباسشویی شدید، آن‌را تمیز کنید. می‌توانید از سرکه یا سفید کننده استفاده کنید. برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی می‌توانید راه‌کارهای ساده‌ای را انجام دهید.

تهویه مناسب خشک‌کن برای ماشین لباسشویی

تهویه مناسب خشک‌کن نه تنها برای سلامت خشک‌کن ماشین لباسشویی، بلکه برای سلامت شما هم مفید است. خشک‌کن‌‌هایی که تهویه نامناسب ندارند، می‌توانند در داخل بدنه خشک‌کن پرزهای اضافی‌را جمع‌کرده و مونوکسید کربن را در فضای زندگی آزاد کنند.

مطمئن شوید که شلنگ دریچه خشک‌کن بیشتر ازحد توصیه شده در دفترچه راهنما کشیده نمی‌شود و هیچ‌گونه پیچ‌خوردگی یا افتادگی در این قسمت‌ها وجود ندارد‌. چون این موضوع می‌تواند باعث جمع‌شدن پرزها شده و خطر آتش سوزی را به‌دنبال داشته باشد.

ماشین لباسشویی

داخل ماشین لباسشویی را تمیز کنید

ماهی یک‌بار دیسپنسرها و ملحقات ماشین لباسشویی را به منظور افزایش عمر ماشین لباسشویی تمیز کنید. پاک‌کردن داخل مخزن یا دیگ ماشین، راه مطمئنی است که خیالتان‌را راحت می‌کند رنگ‌های به‌جا مانده از لباس‌ها پاک می‌شوند و برای دفعات بعدی، این رنگ‌ها به لباس‌های دیگر منتقل نمی‌شوند.

چهار روش ساده دیگر:

  • برای تعطیلات لباسشویی را از برق بکشید
  • به اندازه کافی شوینده بریزید
  • لباس های مرطوب را به سرعت درآورید
  • به اندازه کافی ماشین را پر کنید

1. برای تعطیلات لباسشویی را از برق بکشید

اگر قصد سفر دارید، برای ایمن نگه داشتن ماشین لباسشویی، منبع آب‌را ببندید. همچنین ماشین لباسشویی و خشک‌کن آن‌را از برق بکشید. این احتمال‌را در نظر بگیرید که ممکن است زمانی که در خانه نیستید، شلنگ ماشین پاره شود یا از جای خود بیرون بیاید. بنابراین در زمان برگشت باید منتظر یک فاجعه به تمام معنا باشید.

2. به اندازه کافی شوینده بریزید

برخلاف تصور عموم مردم، استفاده زیاد از شوینده‌ها، لباس‌را تمیزتر نمی‌کند. در واقع با این کار، هم ذرات شوینده‌های ماشین لباسشویی روی لباس می‌ماند و از عمر آن کم می‌کند و هم طول عمر ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد.

ماشین لباسشویی و دانه‌‌های پلیمری زروس

با گذشت زمان، مقدار زیاد مواد شوینده به «درام» ماشین لباسشویی هم آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث انسداد شود. در این حالت، آب برگشت داده می‌شود و آسیب بیشتری ایجاد می‌کند. بنابراین اگر از مواد شوینده زیاد استفاده کنید، ماشین لباسشویی شما باید سخت‌تر کار کند.

3. لباس های مرطوب را به سرعت درآورید

اگر لباس‌های خیس‌‌را در ماشین لباسشویی قراردهید و همراه با لباس‌های خشک بگذارید تا سر فرصت بشویید، نه تنها باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شوند، بلکه ممکن است مجبور شوید دوباره و سه‌باره آن‌ها را بشویید.

رطوبت همچنین باعث رشد کپک در داخل ماشین لباسشویی می‌شود. این موضوع هم برای سلامتی شما خطرناک است و هم عمر ماشین لباسشویی را کم می‌کند. هاگ‌های کپک می‌توانند باعث ایجاد آسیب جدی به مهر و موم‌های ماشین شوند.

اگر آلودگی ناشی از کپک ماشین لباسشویی خیلی شدید باشد، ممکن است مجبور شوید واشر را تعویض کنید. پس لباس‌های خیس را در اسرع‌وقت درآورید و لباسشویی خود را به‌طور مرتب تمیز کنید. بعد از شستن لباس‌ها هم درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا مخزن آن خشک شود.

برخی از ماشین‌های لباسشویی جدید حتی برنامه‌هایی دارند که پس از اتمام چرخه شست‌وشو، پیام یادآوری را برای شما ارسال می‌کنند.

4. به اندازه کافی ماشین را پر کنید

پر کردن بیش‌از حد ماشین لباسشویی در نهایت منجر به آسیب موتور و قاب می‌شود. وزن اضافی همچنین باعث ایجاد استرس به درام می‌شود و می‌تواند آن‌را از تراز خارج کند. در ضمن اگر لباس‌ها جای کافی نداشته باشند، نمی‌توانند به درستی حرکت کنند. بنابراین به‌درستی تمیز نمی‌شوند و احتمالا نیاز به شست‌وشوی بیشتر خواهند داشت.

ماشین لباسشویی  کنار گلدان و سبد و شلف چوبی

نکات پایانی

علاوه بر مواردی که ذکر شد، درصورت پرکردن بیش‌از حد ماشین لباسشویی، مواد شوینده جایی برای خروج ندارند، بنابراین بقایای آن‌ها در دستگاه باقی می‌مانند. حتی این کار باعث می‌شود لباس‌ها جای کافی نداشته باشند و به قاب ماشین کوبیده شده و باعث ارتعاش و سروصدای زیاد شوند. پس لباس‌ها را به‌اندازه در ماشین لباسشویی قرار دهید. فقط سه چهارم ماشین باید پر باشد حتی در برخی ماشین‌های لباسشویی که واشرهای قدیمی دارند، ممکن است مجبور باشید میزان کمتری لباس قرار دهید.

به‌طور کلی، راه‌های مختلفی برای افزایش عمر ماشین لباسشویی وجود دارد. اما شاید مهم‌ترین آن‌ها خشک کردن مداورم رطوبت ماشین لباسشویی باشد. افزون‌براین، آن‌را تراز کنید، به ‎‌میزان مناسب برای لباس، مواد شوینده در ماشین بریزید و شلنگ‌ها و متعلقات ماشین‌را چک‌کرده و در صورت خرابی تعویض کنید.

توجه داشته باشید که بسته به حجم لباسی که می‌شویید و نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، باید از مواد شوینده استفاده کنید. معمولا میزان صحیح استفاده از شوینده‌ها روی بسته‌بندی آن‌ها نوشته شده است. می‌توانید از راهنمای استفاده از شوینده کمک بگیرید.

ماشین لباسشویی

جمع‌بندی

به‌طور کلی مراقبت از لوازم‌خانگی امر ضروری و مهمی است. تنها با رعایت نکات پایه‌ای میتوان عمر ماشین لباسشویی‌را تاحد زیادی افزایش داد. در این مقاله تلاش‌ما بر این بود که این نکات‌را به‌صورت خلاصه و مختصر و مفید در اختیارتان قرار دهیم. برای بررسی قیمت لباسشویی سامسونگ و قیمت یخچال فریزر ال جی می‌توانید به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات