دلیل جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

یک‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
ماشین لباسشویی
آیا داخل دیگ ماشین لباسشویی خاموش شما آب جمع شده است؟ در این مقاله، دلایل جمع‌شدن آب در دیگ ماشین لباسشویی و راه‌های رفع آن را معرفی می‌کنیم.
تبلیغات

تصور کنید لباس‌های کثیفتان در سبد رخت‌چرک روی هم تلنبار شده است و قصد دارید آن‌ها را بشویید. به‌سمت ماشین لباسشویی می‌روید و درِ آن را باز می‌کنید تا لباس‌ها را به داخل بریزید؛ اما متوجه می‌شوید درون درام (دیگ) ماشین لباسشویی آب جمع شده است.

در این‌جا، این سؤال برایتان پیش می‌آید که این آب از کجا آمده است؟ قطعاً چند مشکل وجود دارد. در این مقاله، درباره‌ی دلایل باقی‌ماندن آب درون درام ماشین لباسشویی و چگونگی خلاص‌شدن از آن صحبت می‌کنیم.

دلیل جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

اگر داخل درام ماشین لباسشویی آب جمع‌شده وجود داشت، مشکل معمولاً در شیر ورودی آب یا شلنگ است. این دو جز اولین بخش‌هایی هستند که باید بررسی کنید. اگر آن‌ها در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند، به‌احتمال زیاد مشکل از پمپ تخلیه است. بررسی هر‌کدام و درک مشکل، کلید کمک به حل مسئله است.

خرابی شیر ورودی آب

شیر ورودی آب ماشین لباسشویی شما در‌واقع قسمتی است که دو شلنگ آب را به ماشین متصل و جریان آب سرد و گرم را کنترل می‌کند. هنگامی‌که آب درون درام وجود دارد، اولین چیزی که باید بررسی شود، شیرهای ورودی آب است. با گذشت زمان، در شیر آب رسوبات جمع می‌شود. این مسئله به‌ویژه در مناطقی با آب سخت رایج است.

معمولاً تنها کاری که باید انجام دهید، این است که شیر ورودی آب را ببندید و از جمع‌شدن آب داخل ماشین لباسشویی جلوگیری کنید؛ اما اگر این کار جواب نداد، نشتی را بررسی و شیر ورودی آب را دوباره نصب کنید. اگر همچنان نشتی وجود داشت، به‌عنوان آخرین راهکار می‌توانید شیر ورودی آب جدید بخرید.

پمپ تخلیه‌ی معیوب

پمپ تخلیه وظیفه‌ی خارج‌کردن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی را بر‌عهده دارد؛ بنابراین، اگر در زمان استفاده‌نشدن مدام آب داخل ماشین لباسشویی جمع می‌شود و شیر ورودی آب نیز مشکلی ندارد، پمپ تخلیه به‌درستی کار نمی‌کند.

معمولاً به‌دلیل آشغال و کثیفی هنگام کار با ماشین لباسشویی پمپ تخلیه خراب می‌شود و بسیاری از این انسدادها ممکن است به سایش و پارگی در قطعه منجر شوند. از نشانه‌های دیگر خرابی پمپ می‌توان به بوی نامطبوع و صدای بیش‌از‌حد حین کار اشاره کرد.

برای رفع آشغال و کثیفی باید پمپ تخلیه را با دقت از ماشین لباسشویی جدا کنید. هنگام انجام این کار، توجه کنید که حتماً تمام شیرها و شلنگ‌های ورودی آب را قطع کنید.

پس از تمیزکردن پمپ تخلیه، آن را دوباره داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و بگذارید کار کند تا متوجه شوید که آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر. اگر مشکل حل نشد، باید پمپ جدیدی بخرید. نکته‌ی مهم اینکه اگر تخصص کافی ندارید، از تکنسین ماهر کمک بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد.

گرفتگی شلنگ تخلیه

یکی از مسائل رایجی که به جمع‌شدن آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی موقع استفاده‌نکردن از آن منجر می‌شود، گرفتگی شلنگ تخلیه است. این مشکل به‌دلیل تجمع آشغال و کثیفی در شلنگ با گذشت سال‌ها به‌وجود می‌آید؛ به‌همین‌دلیل، باید هر پنج‌ سال یک‌ بار آن را تعویض کنید تا دچار این مشکل نشوید.

لباس‌های کوچک مانند جوراب نیز گاهی اوقات ممکن است شلنگ تخلیه را مسدود کنند. همیشه قبل و بعد از شست‌وشو، حتماً این نکات را بررسی کنید تا از بروز هرگونه انسداد جلوگیری شود.

برای حل این مشکل، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که شلنگ تخلیه را از ماشین لباسشویی جدا و با استفاده از فنر لوله‌بازکنی، هرگونه آشغال درون آن را پاک‌سازی کنید. این معمولاً در شلنگ‌های تخلیه‌ی نسبتاً جدید به‌خوبی عمل می‌کند. گاهی باید شلنگ تخلیه را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

گرفتگی شلنگ تخلیه در برخی لباسشویی‌ها با یک کد خطا نشان داده می‌شود. برای مثال، خطای 5E یا SE ماشین لباسشویی سامسونگ و خطای OE در ماشین لباسشویی ال جی به معنای تخلیه‌نشدن آب است.

ارتفاع زیاد استندپایپ (Stand Pipe)

استندپایپ لوله‌ای عمودی است که به انتقال فاضلاب داخل ماشین لباسشویی به مسیر فاضلاب کمک می‌کند؛ بنابراین، اگر ارتفاع استندپایپ بیش‌از‌حد زیاد باشد، فاضلاب به داخل دیگ ماشین لباسشویی برمی‌گردد و زمینه رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کند.

بدین‌ترتیب، طول استندپایپ نباید بیشتر از ۵ متر شود؛ زیرا باعث ایجاد اخلال در تخلیه می‌شود. پس اگر متوجه شدید که استندپایپ با اطلاعات گفته‌شده مغیرت دارد، با متخصص تماس بگیرید و با او درباره‌ی بهترین راهکار برای حل مشکل خود مشورت کنید.

خم‌شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه خمیده می‌تواند از خروج صحیح فاضلاب جلوگیری کند و اجازه دهد که آب در درام ماشین لباسشویی جمع شود. این مشکل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سعی کنید شلنگ تخلیه‌ی خود را در مکان‌های تنگ قرار دهید.

برای حل این مشکل، باید ماشین لباسشویی شما فضایی کافی داشته باشد. دقت کنید که ماشین لباسشویی در فاصله‌ی مشخصی از دیوارها قرار بگیرد تا از خم‌شدن شلنگ‌های تخلیه جلوگیری شود. همچنین، سعی کنید چیزی هم روی شلنگ تخلیه نگذارید.

هر چند وقت یک‌ بار ماشین لباسشویی را تخلیه و تمیز کنیم؟

به‌طور‌کلی، بهتر است ماشین لباسشویی خود را ماهی یک‌ بار خالی و تمیز کنید. این کار برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و آشغال‌ها و دیگر ذرات کوچکی است که می‌توانند بر کارایی ماشین لباسشویی شما تأثیر بگذارند.

اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید، فراموش نکنید که سیم برق آن را بکشید. سیم را جایی قرار دهید یا طوری محافظت کنید که آب به آن نخورد؛ مثلاً تکه‌ای پلاستیک دور آن بپیچید.

سپس، هر‌گونه آب اضافی را خارج کنید که ممکن است از استندپایپ و شلنگ تخلیه در طول برداشتن بیاید. درنهایت، فراموش نکنید که فیلتر دستگاه را بردارید و آن را تمیز کنید؛ چرا‌که شاید همین فیلتر دلیلی برای جمع‌شدن آب باشد.

جمع‌بندی

اگر مشاهده کردید که هنگام استفاده‌نکردن از ماشین لباسشویی آب در دیگ جمع‌ شده است، نگران نباشید. همیشه بررسی کنید که آیا شیر ورودی آب و پمپ تخلیه در وضعیت مناسبی قرار دارند یا خیر. همچنین، مطمئن شوید که شلنگ تخلیه عاری از هرگونه انسداد است.

شلنگ تخلیه را در حالت صاف و بدون هیچ‌گونه خمشی نگه دارید تا از برگشت و جمع‌شدن آب در درام ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بفهمید آب داخل دیگ ماشین لباسشویی از کجا آماده است. آیا تابه‌حال چنین مشکلی برایتان پیش‌آمده است؟ شما برای حل این مشکل چه‌ کاری انجام داده‌اید؟

همچنین، اگر قصد دارید ماشین لباسشویی بخرید؛ اما در خریدش سردرگم شده‌اید، مطلالعه‌ی مقاله‌ی راهنمای خرید ماشین لباسشویی به شما کمک خواهد کرد. در مقاله‌ی مذکور، شما را را با انواع ماشین‌ لباسشویی و امکانات آن‌ها آشنا کرده‌ایم تا بتوانید برای خرید ماشین لباسشویی بهترین تصمیم را بگیرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات