نکاتی مهم برای نصب آبگرمکن گازی

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
آبگرمکن هوشمند شیائومی / Xiaomi میجیا روی دیوار
برای نگه‌داری از آبگرمکن نکاتی وجود دارد که اگر از آن‌ها اطلاع داشته باشید، برای افزایش طول عمر و سلامت دستگاه بسیار مفید و مؤثر است.
تبلیغات

در سال‌های گذشته، افراد زیادی به‌دلیل رعایت‌نکردن نکات ایمنی در نصب آبگرمکن بهای سنگینی پرداخته‌اند؛ مشکلاتی نظیر انفجار بر‌اثر نشتی گاز، گاز‌گرفتگی و خفگی، آتش‌سوزی و رخدادهای تلخی از این دست که همه‌و‌همه به تلفات و خسارات سنگین و جبران‌ناپذیری منجر می‌شود.

به‌طورکلی، نصب آبگرمکن و نیازمند مهارت و تجربه‌ای است که نمی‌توان آن را به سادگی به‌دست آورد؛ بنابراین، پیش از شروع، باید تذکر دهیم که بدون دانش و مهارت کافی آبگرمکن را نصب نکنید. در این مقاله، سعی می‌کنیم شما را با نکات ایمنی و اقداماتی اصولی در نصب آبگرمن آشنا کنیم؛ چراکه با رعایت نکات ایمنی و استاندارد می‌توانید امنیت خود و اطرافیانتان را تأمین کنید.

پیش از راه‌اندازی آبگرمکن چه کارهایی انجام دهیم؟

  پیش از راه‌اندازی دستگاه باید اقداماتی انجام دهید که کارکرد درست آبگرمکن را تضمین کند و احتمال وقوع حادثه را به حداقل برساند. برخی از اقدامات مهم پیش از راه‌اندازی آبگرمکن از این قرار است:

 • محل تهویه‌‌ی هوای خود را بررسی کنید و از بازبودن و مسدود‌نبودن آن مطمئن شوید.
 • کلاهک دودکش مربوط به تهویه‌‌ی هوای آبگرمکن را بررسی کنید و مطمئن شوید که مشکلی در هنگام وزش باد و بارندگی برای آن به‌وجود نیاید.
 • برای دودکش بهتر است از کلاهک H استفاده شود.
 • دقت کنید که لوله مورد‌نیاز شما با کلاهک تعدیل (بخش بالایی آبگرمکن و محل اتصال دودکش) چفت‌و‌محکم باشد؛ به‌طوری‌که روزنه‌ای ایجاد‌ نشود و گاز به محیط سرایت نکند.

بهترین محل نصب برای آبگرمکن

محل نصب آبگرمکن بسیار مهم است. این روزها اکثر مردم سیستم‌های گرمایشی خود را در آشپزخانه‌هایشان نصب می‌کنند؛ به‌طوری‌که تهویه‌‌ی هوای مناسبی نیز داشته باشد. دقت کنید که به‌دلیل گازی‌بودن این نوع دستگاه‌ها، رعایت‌کردن نکات ایمنی و داشتن محل مناسب برای تهویه‌‌ی هوا امری کاملاً ضروری است.

  دقت کنید که محل نصب آبگرمکن نزدیک به دریچه‌ی تهویه‌‌ی هوا و شیر ورودی‌‌وخروجی آب باشد. همچنین، نکته‌ی بسیار مهم این است که پیش‌ از سوراخ‌کردن دیوار، از نبودن لوله‌ی آب و سیم برق توکار مطمئن شوید. علاوه‌بر‌این، از قراردادن آبگرمکن در اتاق، حمام، سرویس‌ بهداشتی، مکان‌های بسته به‌شدت خودداری کنید.

  بهتر است آبگرمن‌های گازی نزدیک به پنجره و در محیطی با تهویه‌‌ی هوای مناسب نصب شوند. وجود دریچه‌ی هوا و تهیه‌ی دودکش استاندارد برای خروج گازهای مضر و خطرناک کاملاً الزامی است. برای مثال، اگر آبگرمکنی در آشپزخانه و کنار کابینت‌ها نصب می‌شود، حداقل فاصله‌ با دیواره‌های کناری کابینت باید ۱۵ سانتی‌‌ متر باشد. همچنین، وجود قاب روی دستگاه الزامی است؛ چرا‌که این روزها قیمت لوازم خانگی به‌شدت افزایش پیدا کرده است و اگر به‌دلیل نصب غیر‌استاندارد حادثه‌ی آتش‌سوزی رخ دهد، متحمل هزینه‌های جبران‌ناپذیری خواهید شد!

  فراموش نکنید که قبل از نصب آبگرمکن محل مناسبی را نیز تعیین کنید؛ زیرا بعد‌ها اگر فردی برای کارهای خدماتی نظیر سرویس یا حتی تعویض دستگاهتان به منزل شما مراجعه کرد، جایی برای حرکت و مانور داشته باشد. گه‌گاه به‌دلیل جای نامناسب و نداشتن فضای کافی برای ارائه‌ی خدمات، تعویض قطعات ناممکن و بسیار سخت و محدود‌کننده است.

نصب ایمن آبگرمکن

  تمام آبگرمکن‌های موجود در بازار، شیارهایی به‌عنوان جای‌ پیچ در پشت خود دارند. اندازه‌ی مدنظر را علامت‌گذاری کنید و سپس با دریل سوراخی به‌اندازه‌ی رولپلاک‌های خود بزنید و با استفاده از پیچ L محل نصب آبگرمکن را ایجاد کنید.

  فاصله‌ی آبگرمکن با لوله‌‌ی گاز تقریباً باید بین ۷۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر و شلنگ گاز نباید بیش‌از‌‌حد بلند یا کوتاه باشد. دقت کنید که دو‌سر شلنگ‌ گاز بست مخصوص داشته باشد. قبل‌ از نصب شلنگ گاز به آبگرمکن آن‌ را چند ثانیه‌ای هواگیری کنید. توجه کنید که دستگاهتان باید لوله‌‌ی گاز مجزا داشته‌ باشد، اگر به لوله‌‌ی گاز شما رابط یا چند راهی متصل است، این شرایط بسیار خطرناک و غیراستاندارد است؛ البته می‌توان با لوله‌کشی جزئی مشکل را حل کرد.

  مهارکردن دستگاه با استفاده از چسب، میخ، سیم، طناب و مواردی از این دست، به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود و کاملاً غیر‌استاندارد و غیر‌اصولی است. لوله‌های آب نیز باید هواگیری شوند و ترجیحاً به‌جای لوله‌های مسی برای ورودی‌‌وخروجی آب، از شلنگ پکیجی استفاده‌ کنید. بعد‌ از نصب آبگرمکن و بستن لوله‌های مسی ورودی‌‌و‌خروجی، آب گرم سرویس بهداشتی یا حمام را باز کنید تا هوای داخل لوله تخلیه شود و بعد آبگرمکن را روشن کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله، سعی کردیم شما را با نکات ایمنی و اصولی نصب آبگرمکن آشنا کنیم. به‌دلیل تخصصی‌بودن مسائل فنی، مخصوصاً نصب آبگرمکن، باید دقت بسیار زیادی در انجام کار به‌خرج دهید. دقت کنید که تمام نکات گفته‌شده در مقاله‌ی حاضر را رعایت و در‌نهایت با خیالی آسوده در محیطی ایمن زندگی کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات